excelde fonksiyon sorusu

iki hücre var. bunları & ile birleştiriyorum. mesela
A1 hücresinde 34 yazıyor. A2 de de AZ2020 yazıyo. A3 e şunu yazıp ikisini birleştiriyorum:
=A1&A2

ardından düşeyara komutu ile A3 hücresini başka bi yerde arıyorum. 34AZ2020 girdisi aradığım tabloda olmasına rağmen bulamıyor excel. sanırım hücrenin içindeki formülü arıyor. istiyorum ki ne görünüyorsa onu arasın.

çözümü var mıdır?

hucreyi kopyalayip, paste special-values (ozel yapistir - degerler sanirim) yaparsaniz gorunenler icinde arayabilirsiniz. formulu kaybetmemek icin bunu a3 yerine a4'te yapabilirsiniz.

  • cench  (24.01.11 22:32:09)
a3 sütununu özel kopyala/yapıştır(değerleri) yap ondan sonra düşeyara kullanmayı dene. bu da olmazsa (çünkü anlattığın haliyle çalışmalı ben işim gereği sıkça kullanıyorum) düşeyara fonk. yanlış kullanıyorsun oradan deneyiver.

  • tatlisusamuru  (24.01.11 22:33:04)
özel yapıştır olayını biliyorum. amacım buna başvurmamak. formül içeren hücrenin dışardan göründüğü gibi kullanılması, arama yapılması vs.

  • sttc  (24.01.11 22:48:57)
Ornegi genisletelim:

B1: 2008
C1: 34AZ2020
D1: Fahrettin Cureklibatur
E1: Mercedes GLK

F1: =Düseyara(A3;C:E;3;0)

olmazsa;

F1: =Düseyara(A3*1;C:E;3;0)

Not_1: Ikinci oneride A3 ve 1'i carpmamizin sebebi Düseyara fonksiyonunun A3'un degerini text formatinda algilamasi ve A3'un degerini sayi formatina cevirmek istememiz. Eger ikinci tablodaki 34AZ2020 de sayi olarak algilaniyor ise format farkindan dolayi bulamiyor olabilir.

Not_2: Aramayi B1 den baslatmamamiz gerektigini biliyorsunuz umarim.

Umarim yardimci olur.
Kolay gelsin.
  • schokopudding  (25.01.11 04:33:52 ~ 04:36:59)
Yukaridaki oneriler olmazsa F1: Duseyara( Value(A3);C:E;3;0)

* VALUE fonksiyonunun turkcesi DEGER mi oluyor emin degilim. Bir bakarsiniz.
  • schokopudding  (25.01.11 04:48:16)
@şokopudi

olmadı o şekilde yine. ya da ben yapamadım

şunu deneyince oldu:

=DÜŞEYARA(METNEÇEVİR(A3;);C:E;2;0)

biraz sol kulağı sağ elle tutmak oldu gerçi.

fonksiyonlar karışmış olabilir. özeti şudur: hedef hücre olarak metneçevir(A3;)
yazdım. A3 asıl hedef hücre.
  • sttc  (25.01.11 22:33:59)