Sabit Diske "low level format" atma-Bad Sector den Arındırma!

Mrb. Sabit diskte fiziksel olmayan hatalar var. low level format la bunları giderebiliyor ya da önleybiliyormuşuz! Bu nasıl ve HANGİ programla olur? Bir yerlerden cd ye çekilip boot olarak bilgisayarda açılıp bu işlemleri gerçekleştirebiliyor muşuz? Programı bilen duyan yardımlarını esirgemesin!!!

Öyle bir şey yaklaşık son 10 senedir disklerde uygulanabilir değil.
fiziksel olmayan hatalar söz konusu ise atabileceğin herhangi bir format sorunu çözecektir.

  • kurukafa  (24.01.08 23:06:38)
yapma yav! Ama bazı boot cdler varmış cd den açıyormuşsunuzda bi takım format atıyormuşsunuz da en azından bad sectorlerin yayılmamasını sağlıyormuş falan!!! Yoksa beni mi kandırmışlar!

  • allop  (24.01.08 23:16:04)
bad sector zaten bir nevi fiziksel hatadır. Bad sector sahibi olduğuna nasıl karar verdin?

  • kurukafa  (25.01.08 02:00:54)
low level format fiziksel hatalara(bad sectorlere) çare olmaz dendiği gibi. Ancak diskin mbr kayıtlar vs tabloları saçmaladığında en son çare olarak kullanılabilir. Low level format atmak için üreticinin sitesinde genellikle tool lar olur. Aynı zamanda bu toollar diagnostic özelliklerde içerir bence bunla bir tarayarak diskinizde gerçekten nasıl bir problem olduğunu anlamaya çalışın..

  • ned flanders  (25.01.08 07:47:45)
ned flanders, low level format disk üreticilerinin sitelerinde verdikleri toollarda genelde yanlış bir terim olarak kullanılıyor(onlar pek kullanmıyor gerçi).
en.wikipedia.org

low level formatting hard disks bölümünde açıklanmış.

Bence tekleyen harddisk ile hiç bir zaman uğraşmaya değmez, garantisi dolacak kadar eskiyecek hemen her disk 70-80$ a yenisi ile değiştirilebiliyor. verilerin riske atıldığına değmez bence.
  • kurukafa  (25.01.08 15:54:16)
bu formatta bad sectorlerden kurtulma oranı düşüktür, zaten bundaki amaç bad sectorleri düzeltmek deil işaretlemektir, oraya bir daha bilgi yazılmaz kapasiten bad sector kadar düşer ama en azından sağlıklı, veri kayıpsız bir harddiskin olur.

  • ravenudon  (25.01.08 21:24:20)
Bir disk bad sector vermeye başladıysa olabildiğince çabuk değiştirmenizi öneririm.

  • compumaster  (25.01.08 23:05:46)