Hava Sıfır dereceyken "iki kat daha soğuk" kaç derece olur?

-5 dereceyken "iki kat daha soğuk" dersen -10 olur yada sıcak için 10, peki hava sıcaklığı sıfır dereceyken???

sıfır derece iken "iki katı soğuk" demek, anlatım bozukluğudur.

  • hollowlife  (16.10.10 13:25:43 ~ 13:31:13)
peki şöyle desek
"hava suyun donma ısısından (biliyoruzki bu sıfır derece) iki kat daha soğuktu" budurumda hava kaç derece oluyor? yine mi anltım bozukuluğu?

  • pposeidon_1  (16.10.10 13:36:34 ~ 13:37:11)
derecelerle katlar arasında bu kadar doğrudan alaka var mıdır ki? yani +10 derece +5 dereceden tam tamına iki katı kadar sıcak mıdır?

  • saatgeceninonikisi  (16.10.10 13:45:16)
matrax'ta bir zamanlar bunun geyiğini yapıyorlardı. demek ki bitmemiş.

  • ardaertac  (16.10.10 13:45:16 ~ 13:45:32)
anlatım bozukluğu filan yok. sadece kazık bir soru sordun. sanırım buna sadece farklı bir derecelendirme sisteminden yanıt verebiliriz. zira 0 derecenin ya da 23 derecenin iki katı nedir, nasıl ölçülür? çok çetrefilli sorular. 20 dereceden iki kat sıcak 26-27 derece olabilir mesela.

insanın hissedişi açısından bunun net bir ölçüm birimi de var mıdır? emin değilim. sanmıyorum. zira sorunuz insan hissedişi bakımından. öbürtürlü civaya göre 10 derecenin iki katı 20 derecedir belki de.

evet, bence bu sorunun kesin bir cevabı yok.

bir meteoroloji uzmanı gelse de nitelikli şeyler söylese.
  • hewit  (16.10.10 13:47:24)
efendim sıfır santigrad dereceyi alıp fahrenheit'a çevirirsiniz. 32 fahrenaheit derece yapar. iki kat soğuk demek bunun yarısı, 16 fahrenheit derece eder. -8,88 santigrad derece yapar.

ya da kelvin'e çeviririz. 273 kelvin derece yapar. böl ikiye, 136,5 kelvin derece. çevir santigrada, -136,5 santigrad derece.

yani sıcaklık derecesini cebirsel olarak ikiye katladığımızda, elde edilen, öncekinin iki katı değil. iki kat soğuk diye bir şey yok.
  • kibritsuyu  (16.10.10 13:55:08 ~ 14:00:32)
Fizik dersi, Isı ve Sıcaklık farklı şeylerdi ya hani...

  • cnky  (16.10.10 13:58:05)
-10 derece, -5 derecenin iki katı soğuk değildir. ya da 10 derece 5 derecenin iki katı sıcaklık demek değildir ki.

mutlak sıfır denen bir sıcaklık var. bu sıcaklığın altına inilemiyor çünkü bu noktada artık atom içi hareketler durma noktasına geliyor. mutlak sıfır, bizim kullandığımız celcius biriminde −273.15°C'ye eşit. 0°C olarak suyun donma sıcaklığı kullanılıyor. bilimsel olarak sıcaklıklar arasında orantı kurulacaksa kelvin cinsinden sıcaklıklar kullanılmalı. çünkü kelvin biriminin 0 noktası "mutlak sıfır"a eşit.

viki'den şu linkte bir şeyler vardır kesin:
tr.wikipedia.org
  • matthias coltrain  (16.10.10 14:02:19)
misal bir kaveye gidiyorsun, 3 tane çay içiyor, sonra "2 tane daha diyorsun". peki; hiçbir şey içmeden "2 tane daha" dersen ne olur?

iki tane daha, neyden iki tane daha? belli değil. anlatım bozukluğu olur o zman.

@kibrit suyu; aslında mantıklı olabilirdi. fayrenayt, kelvin arası bu kadar fark çıkmasaydı.
  • hollowlife  (16.10.10 14:06:42)
@kibritsuyu: aynı soruyu fahreneit veya kelvin veya... içinde sorabilirim. yani pek tatmin edici bir cevap değil benim için en azından.

@hevit: soru kişisel hissedişten uzak aslında o şekilde bir subjektifliği katmamıştım ben sorarken. gayet bilimsel teknik aletlerle ölçüldüğünü düşün insan, yada daha genel, canlı faktörü olmasın.

@matthial coltrain: hacı 273 mutlak sıfır biliyorum fakat izlediğim bazı belgesel veya okuduğum bazı bilimsel yazılarda (ki şimdi örnekle desen yapamam) daha düşük sıcaklıkların telaffuz edildiğini duydum/okudum. mutlak sıfırın altında bir sıcaklık yok diye biliyorken bu nasıl oluyor diye de düşünmüştüm baya.

@hollovlife: çay kahve örneği karşılaştırma için pek doğru bir örnek değil olmamış bence. zira hiç bişi içmeden 2 tane çay söylersek diyorsun o zaman (en basit mantıkla) 2 çay fazla içmiş olursun(0+2=2) ama bu soruda "sıfır dereceden iki kat soğuk" bir sıcaklığın derecesi soruluyor yani misli ifadesi var ki 0x2=0 diyemeyiz burda. (bence yanlış örnek olmuş dostum.

@cnky: ısı veya sıcaklık kavramlarına takılma bu soru için hangisi uygunsa onu kabul et.

@saatgeceninonikisi: o rakamlar örnek olsun diye verildi. sadece matematiksel ifade etmek adına. şunuda diyebilirsin misal -5 dereceden iki kat soğuk ısı/sıcaklık -6 dır. benim istediğim ise sıfır derecenin iki kat veya üç kat veya.... sıcaklığı kaç derece olur?

Not: ne abuk subuk soruymuş bu be! aklıma geldi sordum ama. kusura bakmayın.
  • pposeidon_1  (16.10.10 14:22:33 ~ 14:28:52)
soğuk ya da sıcak algımız çevre sıcaklığıyla vücut sıcaklığımız arasındaki farka başlı değil mi? aslında bu fark üzerinden bir oranlama daha mantıklı olsa gerek...

  • matthias coltrain  (16.10.10 14:35:15)
canlılara göre değişen algı olayını çıkar aradan sadece alet edevat ile yapılan ölçümleri çalışmaları dikkate al. canlı faktörü yok. alet ölçtü ekranda sıfır yazdı. ekran kaç olmalıki biz ona işte bak 2 kat soğumuş hava diyelim.
algı kişden kişiye değişsede kafamızdan hava 5 derece 3 derece diyemiyoruz termometreye bakıyoruz dimi.

  • pposeidon_1  (16.10.10 14:46:41 ~ 14:48:07)
cevaplıyorum efenim,

olay KELVİN dir, yani sıfır santigrad derece değil, kelvin ile bakmalısınız olaya,
ama tutup da peki hava 0 kelvin ise ve 2 kat soğuk olacaksa diye bir soru olmaz zira 0 kelvin diye birşey yok, evrenin en soğuk yeri bile 0 kelvin değil, ancak ona çok yakın.
0 kelvin teorik olarak olabilecek en soğuk noktadır.

bunun yanında, şuna da baklamlısınız, 2 kat ne demek? sıfır noktasına olan uzaklığın 2 katı demektir, (-5 -- -10)
sıfır derecce derseniz iki kat soğuk olmaz zira sıfır noktasındasınız. ancak normal şartlar altında 2 kat daha soğuk olacak derseniz, normal şartların derecesini sıfır kabul edersiniz (23 idi sanırım) sıfır derece ile arada 23 derece olacağı için -23 derece dersiniz.
  • kisa  (16.10.10 15:11:42)
@kisa: ikinci paragraf için tiklendin :) ilk paragraf Kelvin için yazılmış. ama ben birim belirtmemiştim. dolayısı ile kelvin tam tatminkar bir vevap alternatifi olmuyor bence.

ama ikinci paragraf ok. benim için.
  • pposeidon_1  (16.10.10 15:22:39)
saçma bir soru. soğuk göreceli bir kavram, matematiksel olarak ancak pposeidon'un dediği gibi tartılabilir. O da normal insan vücut sıcaklığı 37 dereceden çıkarıp öyle ikiyle çarparsın falan.
Yok görecesiz ve bilimsel yapacağım diyorsan, Kelvin denen nanenin 0 derecesi -273 santigrata geliyor. Hangi akıl ve mantıkla "2 katı soğuk"u tanımlarsın bilemeyeceğim ama Kelvin olarak ele alman lazım. Santigrat'ın bilimsel olarak bir anlamı yok çünkü.
Bence genel bir anlatım bozukluğu var.

Edit: soruyu soran pposeidon muş auhduaejm
  • natnan  (16.10.10 15:23:19 ~ 15:25:27)
kibritsuyu'nun cevabı en güzeli bence ama tiklenmemiş. Santigrad derece içn konuşursanız saçmalamış olursunuz. Mutlak sıfırın altından bahsedemezsiniz, bahsederseniz mutlak sıfır tanımını değiştirmeniz gerekir.

  • sourlemonade  (16.10.10 16:01:23)
abi sıcaklık hissi duygusal bişi değil mi? şimdi duygusal şeyleri matematiksel olarak çarpıp bölemeyiz bence. iki kat daha aşığım, iki kat daha inançlıyım gibi şeyler olmadığına göre bu da mantıksız

  • eyke  (17.10.10 00:17:21)
Bence tamamen saçmalık ve geyik

  • denubis  (18.10.10 16:11:21)