Excel

yapılmak istenen şu; tablodaki aynı sayısal koda sahip verilerin karşısında bulunan rakamların toplanarak tek bir hücrede gösterilmesidir. Yani bir tabloda misal 345 kodu ve AAA adı ile 5 tane kayıt olsun ve bunların karşısında sırasıyla 1-3-5-7-9 rakamları olsun bende bir formül koyayım tablodaki 345 AAA isimli tüm kayıtların sayısal değerlerinin toplamını alarak 345 AA nın yanına 25 yazsın (1+3+5+7+9)

gayet açık oldu sanırsam.

A sutünunda 345 B sütununda AAA ve C sütununda toplayacağın değerler var ise aşağıdaki formül işini görür;

=TOPLA.ÇARPIM(($A$1:$A$5=345)*($B$1:$B$5="AAA")*($C$1:$C$5))
  • mahallenindelisi  (25.09.10 13:46:32)
Formülün türkçesini bilmiyorum ama,

SUMIFS(C1:C5,B1:B5,"=AAA",A1:A5,"=345")

TOPLAMEĞER(LER) olabilir formülün türkçesi, burada C1:C5 toplanacak aralık, B1:B5 AAA verilerine bakılacak aralık, A1A5 ise 345'in aranacağı aralığı ifade eder. Gördüğün gibi aranılacak verilerek de "=X" formunda kullanıluyor.
  • hiko seijuro  (25.09.10 14:01:40)
@mahallenindelisi
dostum öyle çarpmalı filan bişi olmayacak ve lakin olmadıda zaten :)

@hiko seijuro
dostum senin dediğin formülünde türkçesi ÇOKETOPLA imiş (gugıl öle diyo) iyide bu benim formül listesinde yokiiiii :( (neden yok bilemedim)

tekrar bir açıklama yapam bari: 200 satırlık tablo var, bazı kodlar (rakamsal) tekrarlanıyor. şöyleki
......A......B.......C........D
A..345..XXXX...23
B..300..YYYY...54
C..457..ZZZZ...35
D..345..QQQQ...84
E..123..MMMM...45
F..345..DDDD...94

yani D sütununda kriter olarak 345 vereyim bu koda sahip satırların Csütununa denk gelen rakamlarını toplasın. yani örneye göre 201 desin.
  • pposeidon_1  (25.09.10 14:51:34 ~ 14:54:38)
SUMIFS formülü excel 2010'da var. 2003 zamanında var mıydı hatırlamıyorum. Hangi sürümü kullanıyorsun?

Vlookup fonksiyonu da işini görebilir. Bununla buldurduğun değerleri SUM ile toplatabilirsin. Ama şimdi o da mı 2003'te yoktur acaba diye detayına girmiyorum. Sende bu fonksiyon varsa kullanımına google üzerinden bakıp zaten yazarsın.
  • hiko seijuro  (25.09.10 18:07:03 ~ 18:08:05)