Hukuki birkaç soru

Merhaba arkadaşlar,

Sorum hukukçu arkadaşlara,

Şimdi bizim bir o.ç. den senetsiz belgesiz 10.000 TL den fazla alacağımız var ancak adamda da bize ait 6.000 TL lik senet var. Bu o.ç. utanmadan bu senedi icraya vermiş. Biz de bir şekilde intikamımızı almak istiyoruz.

Şimdi bu adamla hukukumuz bir ortaklık hukuku. Bu adamla yapılmış bir sözleşme söz konusu. Yapılan her işten kimin yaptığına bakılmaksızın iki tarafın da belli bir miktar komisyon alacağı ve sözleşmeye uyulmaması halinde uymayan tarafın 50.000 TL tazminat ödeyeceği yazılı.

Bu adamın faturasıyla belgeli yapmış olduğu ama komisyonunu ödemediği bir iş var. Avukatın biri bu madde sayesinde bu iş nedeniyle mahkemeye versek söke söke 50.000 TL yı alabileceğimizi söylüyor.

Ama adam da bizi aldığımız komisyonlara fatura kesmedik diye maliyeye şikayet etmekle tehdit ediyor. Aldığımız komisyonlar toplamda 50.000 in yanına yaklaşmaz. Taş çatlasa toplamda 20.000 civarıdır. Biz bu adamı mahkemeye versek, o da bizi maliyeye şikayet etse kim karlı kim zararlı çıkar bu işten sizce?

Bir de biz bu adamı yanında sigortasız eleman çalıştırmış olduğu için şikayet edebilir miyiz?

Söke söke 50 000'i alırsın.
Maliye olayı inceler, ceza keser, yalnız bu ceza ortaklık döneminde yapılan işlere kesileceğinden, şikayet eden angut (aka o.ç.) de bundan nasibini alır. Yani bindiği dalı kesmiş olur.
Ayrıca faturayı kim kestiyse ve vergi kaçırdıysa ortaklığa aykırı davranmak kapsamına girer.

Sigortasız eleman için de ayrıca öpülür.
:-)
  • apc  (13.08.10 14:51:08)
Adam sattığı mallara faturasını kesiyor ve karşılığında vergisini de ödüyor. Ama bizle ortak olduğunu ve bize komisyon verdiğini bildirmiyor. Arada sadece iki tarafın da imzaladığı ayrıntılı dökümler mevcut aylık olarak.

İşte bu ay yapılan iş şu,toplam kar şu ortağa düşen kar şu gibisinden listeler. Altında da iki tarafın da imzaları var. Bu durumda bizi maliyeye şikayet etse kendine ne gibi sorun oluşturur?
  • hayattan sikilan adam  (13.08.10 14:54:05)
o bildirmemişse ona girmesi lazım.

  • bryan fury  (13.08.10 14:56:52)
faturayı ne adına kesmiş?
eğer şirket adına kesmişse birisi yöneticidir, o yönetici dağıtılan kâr payının vergisini vermediği için suç işler.

eğer adi ortaklık ise ve şahıs adına kesilmiş ise ortakların parayı paylaştığının bir belgesi olması gerekir. atıyorum malın parası şu hesaba yattı, ben de onu havale ettim ortağa gibi.
  • apc  (13.08.10 14:57:29)
öncelikle senet borcun ispatı için yapılan ve bu anlamda çok işe yarayan bir kurumdur. ancak olmaması borcun yokluğunu göstermez. başka yollarla borcun varlığını ispatlayabilirseniz, sözleşme, bu konuda yazışmalar mesela, faturalar, tanıklar gibi yollarla ispatlayabilirseniz yine talep edebilirsiniz.

size ait 6 bin liralık senedi icraya vermişse onu ödeyeceksiniz, 10 bin lira için keşke senet alsaymışsınız. eğer yapabilirseniz, yine de senet almaya çalışın. ama zor görünüyor.

sözleşmenin cezai şartı 50 bin liraymış. karşı tarafın sözleşmenin ilgili hükmüne uymadığını, yani komisyon vermediğini, cezai şart hükmünün gerçekleştiğini, sözleşmede yazılan tazminatı istemek iddialarıyla mahkemeye başvuracaksınız. o da komisyon verdiğini ispat edemeyeceği için tazminatı krallar gibi alırsınız.

sizi maliyeye şikayet etmekle tehdit etmiş. eğer komisyon aldığınızı ama fatura kesmediğinizi maliye incelemeler sonucu tespit ederse, bu durumdan ceza alırsınız. 20 bin lirayı geçmiyorsa aldığınız komisyonlar vereceğiniz para cezasıyla birlikte bunun yarısına, hatta tahmin ediyorum dörtte birine bile ancak tekabül eder. tam oranlarını bilmiyorum ceza miktarlarının. bu konuda da siz karlı çıkarsınız yani.

ama tavsiyem, lavukla anlaşıyor gibi gözükün. unutalım o 50 bin lirayı, 20 bin lirayı diye yaklaşın. aranız güzelmiş gibi yapın. 10 bin liranız için senet almaya çalışın. önce onu ispat edecek bir şeyler olsun elinizde. sonra koyun tekmeyi, bildiğinizi yapın yine, davalarınızı açın. siz karlı çıkarsınız gibi duruyor.
  • pomolilik  (13.08.10 14:58:16)
ha bu arada aylık dökümler imzalanıyorsa ve hesaplar kabul ediliyorsa ona yapılacak pek bir şey yok.
çünkü o imza "evet bu mallar satıldı ve biz paramızı aldık" yerine geçiyor. eğer paranızı alamadıysanız imzalamayın.

  • apc  (13.08.10 15:00:20)
Adam ltd şirketi arkadaşlar ve tüm imzalar şirket adına şirket yöneticisi tarafından atılmış durumda.

Sözleşmeye aykırı işe ait fatura ve o döneme ait komisyon ekstreleri elimizde. Oradan sorunsuzca adamın işi yaptığı ve komisyon vermediği ortaya çıkıyor.

Bir de biz bu adamla sözleşme imzaladık ve birlikte çalıştık. Ortaklık söz konusu iken bize bu adamın sigorta yaptırması mı gerekiyordu yoksa bizim bağkurlu mu olmamız gerekiyordu? Eğer bize sigorta yaptırması gerekiyorsa da yaptırmadı ve bu konuda da şikayet etmek istiyoruz kendisini daha doğrusu şirketini.
  • hayattan sikilan adam  (13.08.10 15:05:47)
Arkadaşlar bir hata yapmışım sözleşmede uyulmaması halinde 50.000 ödeneceği yazmıyormuş. Sözleşmeden isimleri gizleyerek aynen buraya aktarıyorum.

SÖZLEŞME

KONU: X ürününün satılması

Taraflar:

1- X Ltd Şirketi
Adres: XXXX
2- Y Kişisi
Adres: YYYY

Sözleşme içerisinde X Ltd Şirketi''nde X diye söz edilecektir.

Sözleşme şartları:

1. İşbu sözleşme ile X ile Y özgür ifadeleriyle faaliyet konusu x ürünü satışı olan bir kar-zarar ortaklığı kurmaktadır.

2. Bu ortaklıktan işleri kimin bağladığına bakılmaksızın Y %20 ve X %80 oranında kardan ve zarardan sorumludur.

3. Y kişisi işle ilgili masraflara %20 oranında katılacaktır.

4. XX.XX.XXXX tarihinde kesinleştirilmiş olan işlerden Y kişisi hiçbir hak talep edemez.

5. Bu sözleşme 3 yıl süreyle yapılmıştır.Üç yıldan sonra da çalışmaya devam edilmesi halinde geçerli olabilmesi için taraflarca yeniden imzalanacaktır.

6. Y kişisinin 3 yıldan önce ortaklıktan ayrılması halinde X''e 50.0000 YTL tazminat ödemeyi kabul etmiştir.

İşbu sözleşme 6 madde ve 2 nüshadan oluşmuştur.
  • hayattan sikilan adam  (13.08.10 15:20:05)
Of, of; başlayalım bakalım yazmaya:

Yanlış hatırlamıyorsam sigorta, sizin sorumluluğunuzda. O konuda pek zorlayabileceğinizi sanmam.

Sizin sözleşme elek gibi, ayrıca 6. madde sizin çok aleyninize. Sözleşmede sizi koruyan madde yok.

Anladığım kadarıyla siz kestiğiniz faturaları kendi adınıza, diğeri de şirket adına kesmiş. Bu durumda sizin gelir vergisi ödemeniz, diğerinin de kendi şirketinin vergisini ödemesi gerekir. Sizin ödeyeceğiniz vergi daha basit kalmakla beraber, diğer şahısın başının maliye ile belaya girmesi çok daha ciddi bir olay olacak.
Fatura kesmediğiniz için yazılı ya da sözlü olarak kanıt/tanık sunmanız lazım. Karşı taraf da sizden aynı şeyi talep edebilir. Yalnız burada siz aylık hesapları imzaladıysanız ve onayladıysanız bunlar ödemenin yapıldığına kanıt olur. Eğer karşı tarafın borcu olan 10 000 tl, eski zamandan kalma ve siz o hesapları/ödemeleri imzaladıysanız sizin için işler zora girer.

Şu an sizin yapmanız gereken noterden ihtar çekmek.
Elinizdeki faturalardan ödenmediğini iddia ettiğiniz faturaların aslı gibi örneklerini de ekleyerek hakkınız olan paranın bir hafta içerisinde belirteceğiniz hesaba yatırılmasını, aksi takdirde hukuki sürecin başlayacağını yazın ve karşı tarafa gönderin. (noterden yapılacak)
Süre dolduğunda para elinize geçmemişse tanıdık * bir avukattan yardım alarak iddianame hazırlayıp mahkemeye verin. o zamandan sonra hakimin kontrolüne girecek süreç. (ihtarname çekmemizin nedeni eğer mahkeme uzun sürerse siz paranızı ihtar çektiğiniz günden sonra hesaplanacak şekilde yasal faiziyle alacak olmanız.)

*Avukat için mutlaka tanıdık ya da yakın birisi olsun. Ticari davalar için çok yüksek meblağlar talep ediyorlar ve bir şey de yapmıyorlar. (sizin gibi bir durumdaydık, ayıptır söylemesi avukata 10 bin tl çarptırdık, her yapılacak işe para aldılar.)
  • apc  (13.08.10 19:06:28)