windoz durmadan şişiyor - "C: sürücünüz dolu"

os win xp: Toplam 9gb ayrılmış olan C sürücüm durmadan şişiyor. şiştikçe local settings'teki, windows/system'deki temp klasörlerini, windows içindeki sp3 uninstall klasörlerini hep sildim. gene şişiyor gene şişiyor. şu an 5mb yer kalmış durumda Cde.
Cye hiçbir program kurmuyorum.

C sürücüsünde program files, windows ve documents and settings haricinde gereksiz hiç bir şey yok. ve bu üç klasörün toplam boyutu 6.95gb. gizli falan da başka bi dosya klasör yok. kalan 2.05gb ne işle meşgul?

buna bir virüs mü sebep olur? yoksa nedir? gayet stabil çalışırken yeni xp kurmak istemiyorum ama yetersiz disk alanı uyarısından gına geldi.

Sistem geri yükleme dosyalarını sildin mi?
bir de pagefile.sys var onun boyutuna bakabilir misin?

  • serafettinn  (05.08.10 19:00:34)
ccleaner programını indir yükle. 4-5 gb yer açılır.

www.filehippo.com

edit: yani bende bu kadar yer açmıştı ilk kurduğumda.
  • mbaran  (05.08.10 19:04:23 ~ 19:05:33)
arattım pagefile.sys diye bi dosya bulamadı. geri yükleme dosyaları nerdedir ki?

ccleanerı indiriyorum hemen.
  • geldiler  (05.08.10 19:07:05)
C ye sağ tıkla disk temizleme ekranına gir. orada üstteki "Diğer Seçenekler" e gel. Ve en alttaki temizle ye tıkla.

pagefile.sys yi de buradan ayarlayacaksın.
img110.imageshack.us
o dosya gizlidir. göremezsin. nasıl görürsün
klasör seçeneklerinde "korunan işletim sistemi dosyalarını gizle" seçeneğini aktif edersin. aşırı büyüktür. biraz küçültsen hiçbişiycik olmaz.
  • serafettinn  (05.08.10 19:37:08)
çözüldü mü sorun? durum nedir?

  • mbaran  (05.08.10 20:14:57)
ccleanerla 200mb ardından @serafettin in tarif ettiği sanal belleği düşürerek(1.5-3gb idi 500-1000mb) yaptım. 1.5 gb yer açtım. şu an sorun çözüldü yani çok teşşekür ilginiz için.

amma cdeki söz konusu 3 sistem klasörünün toplamı şu an hala 6.5gb+1.5gb boş alan etti sekiz (kaldı mı dohuz:) 1gbım hala kayıp. bu pagefile.sys sistem dosyası da olsa windows klasörünün içinde biryerlerde değil mi? full kontrol istiyor deli gönül.
  • geldiler  (05.08.10 21:55:30)
ccleaner'da sol taraftaki silik olan, işaretlenmemiş tikleri de işaretle. ayrıca kullanmadığın programları kaldır.

daha tavsiye istersen, ccleaner'da ayarlar/özel dosya ve klasörler bölümüne:

winxp için:
C:\Documents and Settings\Default User\Local Settings\History\
C:\Documents and Settings\Default User\Local Settings\Temp\
C:\Documents and Settings\Default User\Local Settings\Temporary Internet Files\
C:\Documents and Settings\Default User\Recent\
C:\Documents and Settings\*kullanıcı adı*\Application Data\Microsoft\Office\Recent\
C:\Documents and Settings\*kullanıcı adı*\Local Settings\Temp\
C:\Documents and Settings\*kullanıcı adı*\Recent\
C:\WINDOWS\Temp\
C:\WINDOWS\Downloaded Program Files
C:\WINDOWS\Offline Web Pages
klasörlerini de ekle.
ayrıca,
C:\Program Files\Common Files klasörlerini gezerek daha önce sildiğin programların klasörlerini sil. setup dosyası görürsen onları da sil.

C:\Program Files içinde arama yap: "readme, licence.txt, changelog" bu dosyaları aratıp bulup sil.

C:\Documents and Settings\*kullanıcı adı*\Start Menu\Programlar bu klasöre girip gereksiz kısayolları sil.

C:\Documents and Settings\*kullanıcı adı*\Local Settings\Application Data bu klasöre girip daha önce uninstall ettiğin programların dosyaları kalmışsa temizle.

C:\Windows klasörüne girip gereksiz arkaplan dosyalarını sil.örn. sabun köpükleri.bmp
C:\Windows\Fonts klasöründen hoşuna gitmeyen yazı tiplerini kaldır.

$968930Uinstall_KB968930$ gibi isimleri olan klasörleri sil.

program files'a girip gereksiz dil dosyalarını sil.
örneğin:
C:\Program Files\CyberLink\PowerDVD8\Language bu klasör içinde cht, jpn, esp diye klasörler var. belli ki bunlar hiç kullanmayacağım diller. hepsini siliyorum. sadece eng, tr, fr bunları bırakıyorum.

başka bir örnek klasör:
C:\Program Files\Spybot - Search & Destroy\Languages

son olarak da kullandığın antivirüs yazılımının report dosyalarını, karantina dosyalarını sil.

sil de sil. daha istersen çok şey yapılabilir. bunların hepsini yaptıktan sonra, şu programla harddiski bir güzel birleştir:
www.filehippo.com

windows küçücük kalabilir. sadece readme dosyalarını silerek 50 mb yer açılabilir.
  • mbaran  (05.08.10 22:30:59 ~ 22:32:59)
Yeğenimin bilgisayarında da böyle bir soeun vardı. Sonra internet explorer klasöründeki log uzantılı bir dosyanın (yanlış hatırlamıyorsam) boyutunun giderek arttığını ve diski onun doldurduğunu gördük. Nasıl çözdük hatırlamıyorum.

  • firez  (06.08.10 01:13:04)