Yatay Kariyer Hakkında Düşünceniz Nedir?

Gördüğüm kadarıyla Türkiye'de herkes bir an önce yönetici olmak istiyor. Almanya menşeili bir şirkette çalışırken 40-45 yaşında hala teknik alanda kalmış, doktorası olan ve bildiğin "iş yapan" adamlar vardı.

Bu tarz bir kariyerin Türkiye'ye uyarlanması konusunda siz ne düşünüyorsunuz?

Bence çok güzel bir şey. Herkes müdür olduğu için ortalik dandik kisilerin müdür olmaya çalışması ile kötü halde. Ben misal acayip fantastik bir tedarik zinciri müdürü ile calismistim ama yok, adamda müdürlük ile alakalı hiçbir şey yok. Olmamaliydi.

Ben etrafımda çok görüyorum yatay olarak ve o konularda (misal global trade, sap, finans, us muhasebe vs) acayip önemli oluyorlar.

Türkiye'de malesef yukselince aldığın para ile çalışan olarak aldığın para arasinda ciddi fark var, bundan zor yani. Bu kadar fark olmasa insanlar da bu kadar dikey kariyer peşinde kosmaz.
  • logisticsmanager  (12.04.24 20:30:03)
40+ yaşlar teknik anlamda kişilerin en olgunlaştığı ve damardan mühendislik tasarımları yapabilecekleri yaşlardır. Bizde zihniyet dediğin şekilde bir an önce yönetici olmak şeklinde. İşin maddi boyutu var, firmalar "1 tane çok tecrübeliye o parayı vereceğime 2 tane daha az tecrübeli çalıştırırım" kafasında. Halbuki yatay kariyerler çok mantıklı.

Daha önce çalıştığım bir kurumda böyle insanlara "Danışman" unvanı veriliyordu. Maaş ve yan haklar yönetici müdür ile hemen hemen aynı. Yöneticilik ve idari işlerle uğraşmak istemeyen, mühendislik becerileri çok kuvvetli kişilere bu unvanı verirlerdi. Başka bir firmada bu uygulamayı görmedim, olmalı.

Kimisi de çok tecrübeli olup şahıs şirketi kuruyor ve danışmanlıklar veriyor, dediğin kapıya çıkıyor.
  • Lethe  (12.04.24 20:40:52)
mevzu buyuk ihtimal maas +1

yurtdisinda isinde cok iyi olan bir uzmanin yoneticinden daha cok para alabilme "ihtimali" var, turkiye'de bu zordur herhalde.

yurtdisinda calisan biri olarak yatay kariyer bana gore degildi ben de uzmanlasmak yerine yoneticilige oynamayi tercih ettim, cunku bu doktorali "scientist" abilerin cogunlukla bir "coban"a ihtiyaci oluyor.

su anda cobanlik yapiyorum, 10 civari muhendis ile calisiyorum. Cogu benden cok daha akilli ve egitimli tipler, ama tuvalet kagidi bittiginde ortaya cikan kaosu onleyecek biri lazim, onun da ustesinden geliyoruz ewelallah..

phd = project half done diye bosuna dememisler..
  • cooperr  (12.04.24 21:05:58)
almanya ile turkiye arasindaki en buyuk fark sosyal devlet. almanya'da vergiler yuksek ama mesela toplu tasima iyi, araba almak zorunda degilsin (genelliyorum), egitim iyi, cocugu ozel okula dershaneye falan gondermiyorsun. saglik da yani sekilde diyelim. yani "devletcilik" prensibi uygulandigi icin orta sinif olmak gorece olarak daha acisiz. turkiye ise son ozellikle son 10 senedir vahsi kapitalizm timsali oldugu ve maaslar arasinda da ucurum bulundugu icin o kariyerin calismasi zor.

  • hot potato  (12.04.24 21:15:30 ~ 21:22:04)
Tek sorun maaş değil. Türkiye’de hasetlik ve gösteriş merakı var. İnsanlar bu yüzden kocaları veya kendileri müdür olsun istiyor, biri sorduğunda müdürüm demek istiyor.

Oysa ne müdürler var benim uzman maaşımdan az alan. Olay tek başına maaş farkı değil yani.

Ek olarak Avrupa’da insanlar mutlu olmak istiyor bi çok mudur aldığı maaşa oranla da fazla çalışıyor ve mutlu değil. Bizde durum öyle değil 50-60ina kadar çocukları,eşi icin çalışıyor kopek gibi sonra emekli oluyor. Yaşadığı hayattan mutlu mu ? Değil.
  • Mcfly  (13.04.24 15:26:50)
uzun süre stabil yaşantı olunca yükselme gerekliliği olmuyor. Türkiye'de yükselmezsen fakirleşirsin, ki oluyor da zaten.

Birkaç gözlemimi yazayım. İngilteredeyiz bir süredir. Enflasyon vurunca buradakiler de ne yapacağını şaşırmış. Mesela 55 yaşında bi postacıyla muhabbet ediyoruz, adam 30 yıldır falan bu işi yapıyor ve her gün sokakta. Bi yükseleyim dememiş. Fakat maaşlar yıllardır sabit gibiyken kiralar faturalar uçuyor İngilizler de zorlanmaya başlamış baya. Ama yine de geçinebiliyorsa okey daha fazlasına gerek yok. Mesela sürücü kursu bakıyorum, mesai saati dışı ve haftasonu kurs veren çok az kişi var ve aşırı talep var randevular 3-5 ay sonraya. Açığı gören bi kapitalist gelir %50 fazla ücretle bile kurs verir bunu doldurur. Yapmıyorlar abi :D Hırs ABD ve Türkiye gibi toplumlara özel galiba.

Türk mantalitesine gelince, eşim Türkiye'de üst bi pozisyondaydı daha da yükselmek üzereydi. Burada herkesle benzer maaş teklifli ilanlar olunca pek hoşuna gitmedi o kadar eğitim ve çalışmamın farkını görmem lazım diyor. Dönersek bu sebeple döneriz:) Bazen (ve bazı insanlar için) psikolojik tatmin de çok önemli oluyor.
  • nhk ni youkosu  (13.04.24 16:18:42 ~ 16:20:00)
sme ve yöneticilik iki ayrı kariyer. yatay kariyer değil. onlar sme olmuşlar. türkiye'de kariyer planlaması, liderlik eğitimi, koçluk gibi konularda en iyi danışmanlık firmaları bile ne dediğini bilmez. kaldı ki normal şirketlerde böyle bilinçler ve yönlendirmeler olsun. çalışan da müdürlük ister doğal olarak.

  • gabe h coud  (13.04.24 16:25:20)
Aradaki maas farki yeterli degil. +1

Mesela, Kanada'da petrol & gaz sektorunde tecrubeli, bilgili calisan yonetici olmak istemeyen cok muhendis var. Tum surece hakim, her gun yonetici gibi milyon dolarlik risk kararlar alan, dunyanin her yerinden muhendisler bunlar.

Yonetici maas farklari cok yuksek degil. Mesela ben $140.000 maas aliyorum. Ek olarak ulasilmasi guc bir bolgede is oldugunda $20.000 daha aliyorum. Sabah 9'da calismaya basliyorum. 12-1 ogle arasi. 1-3:30 mesai biter. 3:30'dan sonra ya golf oynuyorum, ya sahildeyim, ya spordayim. Tatilim belli, gelen giden maillerim belli, Gunde 1 belki 2 kez telefonum calar. Bu kadar. Sifir stres. Ise sortla da giderim, Jogger pantolonla da.

Yonetici olsam alacagim maas $150.000 olsun. Ne gelen mail biter, ne telefon susar... Yok policy'si, protokolu, finansi, insanlarin tuhaf dertleriyle ugrasmasi falan aradaki $20.000 fark hic cekici degil. Herkes rahatina bakiyor. Aradaki fark $100.000 olsa. O zaman yonetici olmak isteyen sayisi artar fakat buna ragmen insanlar kendilerini iyi tanidigi, ne istedigini bildigi icin yonetici olmak istemeyenler olur.

Bir de insanlar rutinini bozmak istemiyor. Comfort zone'da rahat rahat takiliyor. Isi guvende, yan haklari ve maasi hayat standardi icin yeterli. Insanlarin amaci ailesiyle huzurlu, guzel vakit gecirmek. Is, hayatimda minimum yer kaplasin istiyor. Enerjisini ve zamanini kendisi icin kullaniyor. Disaridan insanlar bunu Kanadalilar tembel diye yorumluyor. Aslinda tembel degiliz. Onceliklerimiz farkli.

Mesela gecen ay bize cok buyuk para kaybettiren bir rezerv'de formation damage problemi vardi. Bu problemi 40+ muhendisler olarak japon bir arkadasla beraber cozduk. Yonetici yaptigim modellemeden dolayi bana secde etti. Orta yas uzeri teknik alandaki adamlar olarak cok etkili ve onemli oldugumuzu soyleyebilirim.

Isin Turkiye uyarlanmasi icin hot potato +1
  • thetruenorthstrongandfree  (13.04.24 17:07:40)