WH - Watt Hour karşılaştırması

İki batarya var, biri 99WH diyor ve 14.8V 6700mah yazıyor.

diğeri 15V/3A, 20V/3.25A gibi şeyler yazıp 20000 mah diyor. WH belirtmemiş ama millet ~70WH demiş.

1. Telefon-laptop vs. şarj edersek hangisi daha çok şarj edebilir? Mah'a mı bakacağız WH mı?

2. Güç gerektiren bir ışık çalıştıracaksak hangisi iyi? İkisi de "65W Power Delivery" diyor.

amzn.eu

Chat GPT sağolsun bir cevap verdi ama insan cevabı da bekliyorum yine :D Neden 6700 mah > 20000 mah?

------

"Cihazlarınızı şarj etme kapasitesi ve güç gereksinimleri için hangi bataryanın daha uygun olduğunu anlamak için, kapasite (Wh) ve akım kapasitesi (mAh) gibi değerlere bakmak önemlidir. Bu durumda, her iki batarya için de değerlendirmeler yapalım:

1. Telefon, laptop vb. şarj etme kapasitesi
Watt-saat (Wh): Bataryanın enerji kapasitesinin bir ölçüsüdür ve genellikle cihazları ne kadar süreyle çalıştırabileceğinizin daha iyi bir göstergesidir. Wh, bataryanın voltajı ile amper saat (Ah) çarpılarak hesaplanır. Yüksek Wh değeri, genellikle daha uzun süre cihazları çalıştırabileceğiniz anlamına gelir.
Amper-saat (mAh): Bataryanın ne kadar akım sağlayabileceğini gösterir, ancak bu değer tek başına, özellikle farklı voltajlarda olan bataryalar karşılaştırılırken, ne kadar süre cihazları çalıştırabileceğinizi tam olarak belirtmez.
İlk Batarya: 99 Wh (14.8V * 6.7Ah)
İkinci Batarya: Yaklaşık 70 Wh (diyelim ki 20V * 3.5Ah hesaplandığında)

Cihazları ne kadar süreyle şarj edebileceğiniz konusunda, Wh değerine bakmak daha doğru bir karşılaştırma sağlar. Bu durumda, ilk batarya daha yüksek Wh değerine sahip olduğu için daha fazla enerji sağlayacak ve cihazlarınızı daha uzun süre şarj edebilir.

2. Güç gerektiren bir ışık çalıştırma
Her iki batarya da "65W Power Delivery" desteklediğini belirttiği için, güç çıkışı açısından teorik olarak benzer performans sunmalıdırlar. Bu, her iki bataryanın da belirli bir cihazı maksimum 65W güçle çalıştırabileceği anlamına gelir. Ancak, daha uzun süreli bir kullanım için yine ilk bataryanın daha yüksek Wh kapasitesi nedeniyle avantajlı olacağını söyleyebiliriz.

Sonuç olarak:

Cihazları şarj etmek için: Wh değerine bakmak, hangi bataryanın daha uzun süre dayanacağını anlamanın daha iyi bir yoludur. Bu durumda, 99Wh kapasiteye sahip ilk batarya, daha fazla cihazı daha uzun süre şarj edebilir.
Güç gerektiren bir ışık çalıştırmak için: Her iki batarya da 65W güç çıkışını desteklediği için, teorik olarak benzer performans sunarlar; ancak ilk batarya, daha yüksek enerji kapasitesiyle daha uzun kullanım sağlar."
  • nhk ni youkosu  (17.03.24 23:52:43)
1. mAh değeri tek başına anlamı olmayan bir değer. Verilen mAh değeri hangi voltaj için verilmiş o önemli. İlk üründe 14,8V için 20 Ah denilmiş, 14.8 x 6.7 Ah = 99 Wh yapar.
İkincide olduğu gibi voltaj verilmemişse lityum bataryaların iç voltajı olan 3.7V kabul etmek gerek, ikisinin çarpımı da 3.7 x 20 Ah = 74 Wh yapar.
Sonuç olarak ilkinin kapasitesi daha yüksek, aynı cihazı teorik olarak %30 daha uzun çalıştırması beklenir. Fiyat farkına değer mi ayrı konu.
2. 65W'ı aşmayan bir cihaz bağlayacaksanız, ikisinin de çalıştırması beklenir. Yalnız şu var, güç kaynaklarının uzun süre maksimum çıkış gücünde kullanılması iyi fikir değil. Yeterince kaliteli değilse fazla ısınabilir, batarya ömrü hızlı azalabilir hatta bozulabilir. Ben bu ürünlere gerekmedikçe 30-40W üstünde yük bağlamaktan kaçınırdım. Her durumda yüksek güç çekilecekse ilk cihaz daha güvenilir olabilir.
Bir de muhtemelen ilk cihazda farklı voltajlar için çıkış portları var, bunlara ihtiyacınız var mı o önemli.
  • mikro patlama  (18.03.24 11:07:44)