ERP Kavramı ve Coca Cola formülü örneği

Yıllar önce erp kavramını anlatan bir hoca vardı. Neden önemli vs gibi. Derse girişi coca cola formülü ile erp yi bağdaştırdığı bir hikaye ile başlamıştı. Neden önemli ile erp nin nasıl bağı Olabşlir ?

Hoca ne anlattı bilmiyorum ama bir kaç dönem ERP dersi verdim üniversitede :) soru "coca cola için erp neden önemli" sorusuysa yorumum şu

Gizlilik, Güvenlik, Tutarlılık: Coca Cola'nın formülü gizli malum. ERP sistemleri de, işletmelerin kritik verilerini güvenli bir şekilde saklamasını ve yönetmesini sağlar. Satın alma süreçleri, üretim süreçleri vs. Formülü bilen x kişiye sorarak tüm dünyada üretim yapamayacağına göre kaynakları yönetecek bir yazılım lazım. Coca Cola formülünün tutarlı bir şekilde uygulanması, dünya çapında kalite ve tat bütünlüğünün korunması için de erp lazım en özet haliyle.

Bir de coca cola sap case study yazarsanız pek çok kaynağa ulaşabilirsiniz.
  • wct3 org  (29.02.24 00:30:03 ~ 00:30:35)