istifa dilekcesi yazdim, zarfin uzerine letter of resignation mi?

yazmaliyim?

ne yazilir buna bilen var mi? yurtdisinda ilk defa istifa ediyorum da.

hepinize sevgiler.

zarfin uzerine bisey yazmana gerek yok elden vereceksen.
mektuba da istifa ettigini belirtmen yeterli. en onemlisi de tarih. ulkeye bagli olarak kac gun daha calisman gerektigin bu gun uzerinden dikkate alinacak.
ardindan toplanti olur, izin gunlerini nasil kullanacagini konusursunuz. tr nin aksine muhtemelen izin gunlerin pro rata olarak birikecegi icin ilk ayinda bile izin gunu biriktirmis olacaksin.
  • sttc  (08.01.24 00:29:37 ~ 00:30:00)
Dear [Manager's Name],

I am writing to inform you that I have decided to resign from my position as [Your Position] at [Company Name]. My last day of work will be [Date].

I would like to thank you for the opportunities and experiences I have gained while working at [Company Name]. I have enjoyed working with my colleagues and have learned a lot from them.

Please let me know if there is anything I can do to help make the transition process as smooth as possible.

Sincerely,

[Your Name]
  • thetruenorthstrongandfree  (08.01.24 03:51:47)
Hadi bu da benden;

Başlığa gerek yok

Dear [Supervisor's Name],

I am writing to formally resign from my position at [Company Name], effective [last working day, typically two weeks from the current date]. I have appreciated the opportunities for growth and learning during my time here.

I have thoroughly enjoyed working with the team and contributing to the projects we've undertaken. However, after careful consideration, I believe it is time for me to explore new challenges and opportunities.

I am committed to ensuring a smooth transition during my notice period. I am more than willing to assist in training a replacement or provide any necessary documentation to ensure a seamless handover.

I want to express my gratitude for the support and camaraderie I've experienced during my tenure at [Company Name]. I look forward to maintaining professional connections in the future.

Thank you for understanding, and I wish the company continued success.

Sincerely,

[Your Full Name]
  • adwokat  (08.01.24 09:40:09)
Zarfın üzerine de bir şey yazma

  • adwokat  (08.01.24 09:40:56)