Yaşlı psikolojisi neden yapıyor

Merhaba,
Babaanneme amcalarımla dönüşümlü bakılıyor .
Babaannem zor bir kadın .
Kısmı yatış pozisyonunda, şükür WC ye falan genelde kendi gidiyor ( yürüteçle )
Şimdiye kadar sabır sınırlarında gezdiriyordu , ama aştı .
Ki annem ve amcamın eşi , gerçekten iyi baktılar.
Ama şöyle düşünün , bir an olsun kimseyi yanından ayırmıyor ,
Günde 50 sefer WC ye gidiyor ,
Ve binlerce soru soruyor , tekrar , tekrar , tekrar .
( şimdi tekrar söyleyeyim bu kesinlikle sabırlı insanları çileden çıkaracak şekilde , normal yaşlılık gibi değil ,
Annaeme de baktılar , ananem çok çekti ama yormadı bu kadar .)
Olay şöyle ,
Battaniyeyi örtün , battaniyeyi açın , yastığı kaldırın, üstümü örtün , üstünü açıın , altıma bişey serin , altıma serdipinşz şey sırtımı acıttı ,
WC ye götürün , Hap verin , bunlar 8 dakikayı bulmuyor ve 50 x yaptırıyor .
Abartısız .
Hap damla falan yazmış dr ama hiç fayda etmemiş ,
( babaannem , 10 yılın üzerinde GÜNDE 10 vermidon atan biri ? Bir hata yok , bu rakam doğru .
Acaba ne yapılabilir .

yaşlılık bizim sandığımızdan çok daha zor bir durum. Hele bir de çok yaşlı be hastaysan herşey daha da zorlaşıyor. Her hareketinin sana acı verdiğini düşün. Sen çok hastalanınca napıyorsun? ilgi bekliyorsun. onlar da her zaman hasta psikolojisinde yaşam kalitesinin düşüklüğünden dolayı. sihirli bir değnek yok. dinleyip anlayıp varsa konfor ve sıhhatini artırmaya çalışın. bi de hayatimin bu doneminde aci sekilde farkettigim bir gercek var. ihtiyaclari gidermek ile ilgilenmek cok farkli seyler. ilgilenmek demek elini tasinin altina koymak demek. oyle arada bir el opmeyle, hastaneye goturmekle olmuyor maalesef.

  • dokunmakalbime  (25.11.23 18:54:22 ~ 28.11.23 10:54:13)
özel yaşlı bakım merkezleri var. oraya yatırmaktan başka çare yok.

  • sta  (26.11.23 18:42:43)