Memuriyetten istifa edip Dr. Öğretim Üyesi olmak riskli mi?

İki sorum var.
1. Devlet memuruyum ve doktoraya başlayacağım. Diyelim ki doktoramı bitirdim ve Dr. Öğr. Üyesi olarak atanma şansım oldu. Bu iş benim için memuriyet kadar garanti olur mu? Okuduğuma göre bu kadroya 1 ila 4 yıllığına atanma olabiliyormuş.

2. Bir Dr. Öğr. Üyesi'nin ortalama ek ders ücreti nedir? Belli bir iş yükü üzerinden örnek verebilirsiniz: Mesela X saat ek ders, lisanüstü öğrenci danımanlığı vb...

devlet üniversitelerinin öğretim elemanları da devlet memuru statüsündedir ve 657'ye tabidir.

1. doçent olana kadar, tüm öğretim elemanları sözleşmeli statüdedir. yani belli periyotlarla üniversite ile olan iş sözleşmeleri yenilenir. sözleşmenin yenilenmesi için, araştırma görevlilerinin her yıl, dr. öğretim üyelerinin 2 yılda bir, belli kriterleri karşılayan belli sayıda yayın yapması zorunludur. bu kriterler üniversiteler tarafından belirlenir. bazı üniversiteler saçma sapan bir bildiri yapılmasını yeterli görürken bazıları birkaç indeksli dergi makalesi ve-veya kitap bölümü isteyebilir. doçent ve profesörler ise daimi statüdedir, sözleşme yenileme yoktur. hedefinizdeki üniversitenin atama yükseltme sayfasında, sözleşme yenileme kriterlerinin neler olduğu yazar. siz ben bu kriterleri karşılarım derseniz risk yoktur. (kriterleri karşılamadığı için sözleşmesi yenilenmeyen bazı hocalar, eğer etik ihlal yoksa ve o dönemde ders vermişlerse demek ki ihtiyaç varmış diye düşünülerek idari mahkemeye gidip geri dönüyorlar bu arada)

maaş karşılığı en az 10 (12 miydi yoksa) saat, lisans veya lisansüstü derse girmek zorunludur. bunun üstü her saat ek ders ücretidir. ikinci öğretim varsa, 1 ders saati 2 ile çarpılır (yani 3 saatlik bir ikinci öğretim dersi 6 ders saati verilmiş gibi sayılır) ve asgari 10 saatin üstündeki kısımdan 2 kat ek ders alınır. lisansüstü eğitim varsa, 10 saat ders saati aşıldığı takdirde ek ders ücreti alınır. tez danışmanlığı üzerinden ayrıca ücret alınır, tezsiz yüksek lisans varsa daha iyi ücret alınır (bu yüzden her üniversite tezsiz program açmaya başladı, çünkü çok öğrenci varsa nerdeyse bir maaş ekstra oluyor)

ek derslerin ortalamasını kimse veremez çünkü programa kayıtlı olan öğrenci sayısına birimin kadrolu hoca sayısına göre bir katsayı belirlenir ve o katsayı üzerinden ek ders ücreti hesaplanır. illa bana sayı verin diyorsanız, temmuz ayında 4 tezli yls öğrencisinin tez danışmanlığı=2236 tl
  • halanne  (19.08.23 16:15:33 ~ 16:16:32)
Doçent değilsen işsiz kalma riskin var. Ayrıca şehir değiştiremezsin. Tayin isteme diye bir olay yok.

  • roe  (19.08.23 16:17:33)