Kazıklanma

Bugün saat 16 gibi kapı kilidi göbeğini değiştirttim kilitçiye.

Göbeği ben aldım, o sadece eskisini çıkarıp benim yeni aldığımı taktı ve 400 lira aldı. Lokasyon İstanbul Kadıköy.

Fazla değil mi bu fiyat, 15 dakikasını aldı almadı.

Fazla değil, yapılan işin niteliğini süreyle değerlendirmek çok dar bir bakış açısı.

  • Bir ben var benden şurada  (10.07.23 00:14:47)
Açın bakın kilidin fiyatına ilk denk geldiğim fiyat 250 300 arası. 100 lira işçilik de normal bişey yapmayıp bakıp hee x olmuş demek için bile 100 lira alıyorlar zaten şu an.

Şöyle bi düşününce 50 lira alsalar garip olurdu ikili ekmek 20 lirayken.
  • hedep  (10.07.23 00:23:00)
@hedep

Kilidi ben aldım.
  • metal69  (10.07.23 00:24:57)
Çokmuş. Kilit ve barel (göbek) zaten kolay bir iş, mesleği anahtarcılık olmayan biri bile çok basit takardı, ama anahtarcı da abartmış biraz.

  • etna  (10.07.23 00:24:59)
(youtubedan izlesen yapardın)
pazar günü tarifesi uygulamış
hafta içi dükkanı yakın olan biri daha ucuza yapardı
  • bir soru sorcam  (10.07.23 00:26:27)
Göbeği siz aldıysanız 400 beni de kıllandırırdı.

Ki göbek değişimi de bugün gördüğünüz üzere inanılmaz basit bişey tek bi vida ve anahtarın bi açısına bakıyor.

Eh olan olmuş artık bi daha siz değiştirirsiniz :/
  • hedep  (10.07.23 00:28:57)
Gidip, yerinde iş yapma olayında 'servis ücreti' alınır. Yani tamircinin olay yerine gelmesinin bir bedeli var. İşin ne kadar sürdüğü, ne kadar zor olduğu konularından bağımsız değerlendirilir bu.
Bulunduğunuz bölgedeki servis ücreti ne kadar, bunu öğrenmek lazım.

  • Mirket  (10.07.23 00:31:31)
çok ya. göbek ondan olsa tamam derim ama sadece takma için çok. önceden fiyat sorsaydın keşke

  • paintov  (10.07.23 01:34:02)
arkadaslar bahsetmis zaten, yooutubedan baksaniz kendiniz halledebilirdiniz. bence cok.

  • bora benim lan aslında  (10.07.23 03:00:46)
pazar gunu evinden ya da dukkanindan gelip degistiriyor. 15 dk sursede bunun gittisi geldisi de var. bence cok degil.

  • oscar  (10.07.23 04:01:40)
Kilit göbeğini 140 a aldım sanırım geçen gün. Sadece tek bir vida ile değişiyor bu alet. Tornavida sahibi olan herkes yapabilir. Ha öncesinde her yeri sökülecek sanıyordum. YouTube bunun için var. Ek olarak fiyat çok elbette. Esnaflar kaziklamaya çekinmez, siz de öncesinde fiyat sormaya çekinmeyin.

  • hasmetizm  (10.07.23 07:40:29)
Pazar tarifesi farklı mıymış? Ben de kazıklandım. Servis ücreti olduğunu bilseydim, kendim takardım. Kilidi kendi getirdi. Kilit 200 tl. Servis 150 tl aldı.

  • Kahvedesu  (10.07.23 08:02:17)
fazla almış ama şöyle bir durum var ki bu adam aynı zamanda çilingir. ve çoğunlukla kapı açma da 15dk sürüyor ve 400 lira alabilirler o iş için. sizin işinizin kolay olması o adamın 15 dakikasının karşılığını değiştirmiyor. savunmuyorum ama mantık maalesef ki bu.

ev işlerinde önce youtube açıp işi görüp ondan sonra usta çağırmakta fayda var.
  • enteg  (10.07.23 09:18:04)
Bence de adam pazar günü özel gelmişse bu tarife normal. Ama haftaiçi çağırıp gelmiş olsaydı 400 TL tabi ki de çok derdim.

  • drako  (10.07.23 09:43:53)
google yorum ypmak iyi olabilir

  • ShadowOfMoon  (10.07.23 10:39:59)
1- gobegi sen almissin, ok
2- eline bir tornavida alacagina isi baskasi yapsin istemissin
3- kisiyi cagirmadan once fiyati sormamissin. bu demektir ki is sonunda ne derse ok diyeceksin

peki kaziklanma bunun neresinde? tamamen razi geldigin bir hizmeti almissin. yani adam telefonda 200 deyip is bitiminde 400 alsaydi evet kaziklanmis olacaktin.
  • nibba  (10.07.23 10:44:38)
yeni çelik kapıysa çok kolay işti ama eski çelik kapılarda yeni kilit takınca kilidin tam oturmadığı vs. olmuştu bende. Hani zor olacağını tahmin ettiğin bişeyse eh artık.

Bu tür eve gelen, el işi yapan insanların tarifesi çok yüksek dünya böyle bir yere gidiyor. Bari vergisini versin diye fatura isteyebiliriz tek yapacağımız bu olur. Ha ona da +kdv yazarsa bilmem :D
  • nhk ni youkosu  (10.07.23 11:48:07)