Emlakçı mı dolandırıcı mı

Ev kiraladım, iki sorum olacak.

1. Emlakçı bedelini verdim elden, depozito ve ilk kirayı yollayacağım inan üzerinden. Açıklamaya kira bedeli olarak yazmayın demiş emlakçı.

2. Depozitoyu Euro olarak vereceğim, kabul etmemiş.

Sizce nedir, huylandım biraz.

*IBAN üzerinden.

  • metal69  (22.06.23 13:40:15)
Vergi kaçırmak istiyor. Açıklamayı kesinlikle yazın. Bana kira ödemedi diyeyerekten tüm kiraları isteyebilir tekrar.

  • socially awkward  (22.06.23 13:42:25)
1- Depozito ve kirayı emlakçıya göndermiyorsunuz değil mi? Eğer öyleyse kesinlikle göndermeyin.
Ev sahibine gönderiyorsanız da "kira ödemesi" seçeneğiyle ödeyin ki başınıza ileride iş çıkmasın. Bu ortamda seneye ev sahibinizle davalık olmanız hiç şaşırtıcı olmaz, o yüzden şimdiden işlemleri doğru yapmaya başlayın.

2- Depozitoyu Euro olarak kabul etmemesi gayet normal, onda şüphelenecek bir şey yok. Hatta dolandırıcı olmadığına dair bir ipucu belki de.
  • michael_knight  (22.06.23 13:46:33 ~ 13:48:26)
Euro üzerinden depozito, bugünün şartlarında işlevsel ama yasal değil. Kabul etmemesi normal.

Emlakçının ev sahibinden noterli, senetli vekaleti varsa 'kira bedeli' yazılması normal ama, bu işi el altından yapıyosa olay karışıyor. Ama yazmazsan da ilerde senin başın ağrıyabilir ve bir vergi kaçırma durumu ortaya çıkıyor.

Ben olsam kirayı da depozitoyu da ev sahibine yollamanın yollarını arardım.
  • Mirket  (22.06.23 13:48:02)