Bypass ameliyatı sonrasındaki süreç

Merhaba,

iki hafta önce babam kalp krizi geçirdi, anjiyoda 3 damarın önemli ölçüde tıkalı olduğu ve bypass ameliyatı yapılması gerektiği söylendi. Bir hafta önce bugün kapalı bypass ameliyatı yapıldı. Kronik rahatsızlığı yok. 40 senedir sigara içiyor. Yoğun bakımdan çıktığı gece hemşireler yürütmeye çalışırken tansiyonu düştü ve bayıldı, sonrasında da taşikardi gelişti. ilaçlarla sorunlar düzene girdi. Bir kaç gün önce taburcu olup eve geldiğimizde evin odaları arasında hareket ederken aynı şekilde iki kez bayıldı.

Doktoru kan değerlerinin düşük olduğunu ve birkaç haftaya daha ihtiyacımız olduğunu söyledi. Dün fena değilken bugün adımlarını çok kısa kısa attı ve oturduğunda nefes nefeseydi hep.

Belki deneyimli arkadaşlar vardır diye sormak istedim, bu süreç ne kadar devam ediyor? Babam hep çok aktifti, bypass sonrası aynı duruma gelebiliyor mu acaba hastalar?

Sağ olun şimdiden.

Hocam kapalısını bilmiyorum ama bypass ameliyatında vücut kalp akciğer makinesine bağlanıp kalp ve akciğerler durduruluyor. O yüzden ameliyat boyunca çalışmayan akciğerler sönüyor.

Ameliyat sonrası bildiğimiz lastik balon ve triflo denen aletle nefes egzersizi yapıp ciğerleri yeniden eski haline getirmesi gerekiyor. Bunu aksatmayın.

Geçmiş olsun.
  • kibritsuyu  (12.06.23 21:53:23)
Çok yakınım yıllar önce açık bypass geçirmişti, süreçte yanındaydım hep. Öncelikle geçmiş olsun babanıza.

Triflo olayı kapalıda da geçerli mi bilmiyorum, ama doktor verdiyse harfi harfine uygulayın, aksatmayın.

Kan değerleri gerekli takviyelerle düzene girecektir, takipte kalınsın mutlaka. Kontrolleri aksatmayın.

Ameliyattan sonra hiç geçmeyecekmiş gibi geliyor, hem hastaya hem yakınlarına. Dağ gibi adamlar iki adım atınca yorulur hale geliyorlar, yatağından kalkacakken size bakıp elini uzatıyor kalkmasına yürümesine yardım edin diye, , içiniz gidiyor. üzülmeyin. Biliyorum. Ama geçiyor. Hepsi geçiyor. Süreç bitince sapasağlam oluyorlar merak etmeyin. Tekrar geçmiş olsun.
  • invictae  (12.06.23 23:16:18)
Bi de benim gördüğüm, moralleri çok bozuluyor ya bu süreçte :) bi şekilde keyiflenmesini sağlamaya çalışın :)

Ve kapalı olduğu için çok şanslısınız :) açık baypassta boydan boya kesilen koca kaburgaların geri kaynaması için hastanın bir dünya hareket kısıtlaması oluyordu.

Aklıma tavsiye niteliğinde başka bir şey gelirse yazarım yine :)
  • invictae  (12.06.23 23:23:27)