Amatör Statüsünde olmak vs Profesyonel Statüsünde olmak

Aradaki fark ne tam olarak? Bunu lig bazında soruyorum ama bir takım hakkında okurken aklıma takıldı.

Az önce FC United OF Manchester United adlı takımın Wikipedia sayfasını okuyordum. Yarı profesyonel futbol takımı diye tanımlanmış, oradan aklıma geldi.

Bugün ülkemizde Futbol, basketbol ve voleybol sporları profesyonel düzeyde oynanıyor. Malum bir ara amatörüydü. Haftaya amatör düzeye geçiyoruz arkadaşlar deseler nasıl bir süreç olur? Veya şöyle sorayım; arkadaşlar haftaya profesyonel oluyoruz bilginiz olsun dediğinde, nasıl gerçekleşiyor amatörlükten profesyonele geçiş?

Ekstra bir soru; bir takım, amatör kümeye düştüğünde nasıl oluyor, ne değişiyor takımda?

Genel olarak yapılan işten para kazanıyorsan profesyonelsindir.

  • archmage mahmut  (14.05.23 17:25:32)
Biraz karışık konu aslında.
Bir tekstil firman var diyelim. Firma çalışanlarından bir takım kuruyorsun. Bu amatör bir takım oluyor. Çünkü Takım gelir maksatlı değil, oyuncular bu işten para kazanmıyorlar.

Aradan zaman geçiyor, takım başarı üzerine başarı kazanıyor, bu durum firma için reklam oluyor ve firma gelirini ikiye katlıyor.

Bunun üzerine patron, oyuncuların ücretlerine sekiz kat zam yapıp, işe gelmeyin 7x24 antrenman yapın diyor. Hatta dışardan süper bir oyuncuyla anlaşıp, parasını el altından ödeyip onu da firmada çalışıyor gösterip takıma dahil ediyor.

Ama takım hala amatör, oyuncular hala amatör.

Olimpiyatlara katılan takımların da müsabıkların da hepsi amatör. Kim inanır onların hayatlarını kazanmak için başkaca bir işte çalıştığını.
  • Mirket  (14.05.23 17:49:31)