çalışılan şirketin "holding" olması

15 haziran 2022'de işe girdiğim şirket 31 aralık 2022 tarihinde "holding" olduğunu duyurdu.

şirket ismi ve sigortalı olduğumuz şirket kodu değişti. sgk merkezi bile değişti. a şirketiydi, a şirketinden çıkış yaptılar. b şirketinden giriş yaptılar sonrasında.

a şirketi, b şirketinin bir şirketi bu arada şu anda. xxx yapı, xxx holding'e ait yani resmiyette. 31 aralık'tan önceki sigorta xxx yapı üzerineydi. şimdi ocak ayından beri xxx yapı'nın ana sahibi olan xxx holding üzerinden sigorta yaptılar.

hepimizin çıkışını verip, hemen 1 ocak'ta tekrar giriş yaptılar.

fakat aklıma şu geldi, 15 haziran'dan sonra işten çıkarılırsam, şu holdinge geçildi diye işe giriş çıkış yapılması durumu "kıdem tazminatı" durumunu yakar mı?

eğer kıdemden doğan, 1 aylık kıdem tazminatı maaşımı ve 14 günlük yıllık izin paramı istersem; işten çıkardık sonra işe geri aldık, 1 yıl olmadı vs... diye sorun yaparlar mı? böyle bir durumda iş mahkemesine başvurabilir miyim?

aynı işverene ait işyerleri arasında giriş- çıkış yapmışlardır hak kaybı yaşanmaz.
işten çıkartılırsanız haklarınız korunur, kıdem tazminatınız, kullanmadığınız izin hakkınız alırsınız.
onlar sizi çıkarmadan siz talep ederseniz hiç bir şey alamazsınız, bu giriş-çıkış değişikliği size öyle bir hak vermez.
  • benaslinda  (02.05.23 16:52:40)
hukuken devir protokolu yapmalari lazim. grup sirketleri icinde bile olsa ama hak kaybi yasanacagini dusunmuyorum. hak kaybi oldugunu dusunuyorsaniz geriye donuk dahi dava acabilirsiniz.

  • kobretti  (02.05.23 20:28:01)