Almanca (aslında İngilizce ve Türkçe) sorusu

Merhabalar. Untersuchung kelimesiyle ilgili sorularım var.

Investigation (soruşturma) çevirisiyle ilgili kullanım bulabiliyorum. (starten + Untersuchung)

Examination (muayene) çevirisiyle ilgili kullanım bulabiliyorum. (medizinisch + Untersuchung)

Kafamın karıştığı nokta şu. Examination kelimesinin soruşturma çevirisi de var ama ben examination kelimesinin soruşturma olarak çevrildiği bir kullanım bulamadım. Böyle bir kullanım varsa paylaşır mısınız?

Burada investigation ve examination arasındaki fark net mi? Sağ olun.

bende uyandırdıkları anlam investigation bir olaya dair bulgular keşfetme, examination ise keşfedilmiş bulgulardan bir anlam çıkarma.

siz bu anlamı ingilizcede mi almancada mı soruyorsunuz? investigation untersuchung'dan ziyade ermittlung olarak kullanılıyor dizilerde filmlerde görürsünüz.
  • bohr atom modeli  (02.04.23 12:06:08 ~ 12:11:55)
hocam almanca falan karıştırmadan hiç ingilizce sözlüğe bakmayı düşündünüz mü?

www.collinsdictionary.com

All examinations resulted in no evidence of criminality being found.
The Guardian (2018)

Police said a postmortem examination and formal identification would be arranged in due course.
The Guardian (2019)

examination

1. the act of examining; inspection; inquiry; investigation
  • Lubb  (02.04.23 15:36:22)