Maaşı elden almanın dezavantajları nedir?

Bir iş teklifi aldım. Maaş 45 bin tl ama size 15 bin yatıracağız geri kalanı elden vereceğiz diyorlar. Bunun ne gibi bi dezavantajı var? Emekliliğime çok var daha, ne bu işin aslı?

vergiden kaçmak

  • calmdown  (22.03.23 13:47:07)
@calmdown

Bu işvereni ilgilendiren kısmı değil mi? Benim için en gibi bi dezavantajı var? Onu öğrenmek istiyorum.
  • kandaz3  (22.03.23 13:48:25)
netten brüte bir hesap yap yani googlela ve 15k ile 45k arasındaki vergi uçurumunu gör.

  • duyurukullanıcısı  (22.03.23 13:48:47)
emekliliğinize çok olsa da sigortanız daha düşük maaş alıyormuşçasına düşük yatacak. emekli maaşınıza etkisi olabilir diye anlıyorum.

  • nonik  (22.03.23 13:54:10)
emekli maaşın düşük olur sonra düşünürsün onu

  • hobarey  (22.03.23 13:54:45)
Aklıma gelen iki nokta:

Emekliliğinizde çok etki eder. Şimdi uzak geliyor ancak daha sonra pişmanlık yaratabilir.

Kredi çekme / kredi kartı limiti vs. konularında sıkıntı olur.
  • synthetic a priori  (22.03.23 13:55:53)
Maaşını alamazsan, mahkemelik olduğunda 15'ten yukarısını talep edemezsin. Kıdem, tazminat vb durumlarında hep 15 rayicinden hesap görürsün.

  • malheiros  (22.03.23 14:11:13)
1- sgkye bildirilen ücret düşük olacağından emeklilik aylığının miktarını etkiler.

2- olası bir davada gerçek ücreti kanıtlamak zor olur. ama @malheiros'un dediği eksik/hatalı, 15'ten yukarısını ispatlamak zor olur, ispatlayınca talep edebilirsiniz tabii. ispatlayınca, yine, tazminatlarınızı 45 üzerinden talep edebilirsiniz.
  • kojonotsuki  (22.03.23 14:23:13)
çok mecbur değilseniz maaşı elden veren firma ile çalışılmaz. devletten çalan size neler yapmaz. emekliliğe çok zamanınız olabilir ama emekli maaşınızın bir kısmı bugün kazandığınız tutar üzerinden belirlenecek o yüzden o kısım sandığınızdan daha önemli.

  • benaslinda  (22.03.23 14:32:29)
avantajı: daha az vergi ödersiniz. 15.000 tl kazanan ile 45.000 tl kazananın ödediği vergi aynı değil. hem matrah farklı hem de vergi oranları farklı.

dezavantajı: emeklilik primleriniz 15.000 tl üzerinden yatar. dolayısıyla emekli olduğunuzda daha az emekli maaşı alırsınız. ama 45.000 tl maaş alan adamın devletin emeklilik planını düşüneceğini sanmıyorum. kendi özel emeklilik planınızı yapmanız lazım. bireysel emeklilik olur, yatırım fonları olur, vs.
  • 1331c112  (22.03.23 14:45:42 ~ 14:47:00)
@1331c112'nin avantaj olarak belirttiği vergi hesabına istinaden;

eğer net 45 bin icin anlaştıysanız bu vergi avantajı şirket için, sizin için değil ki. zaten bir kısmını elden vermelerindeki amaç da o, arka planda sizin maaşınız için daha düşük vergi verecekler.
  • nonik  (22.03.23 15:19:38)
Bütün bunları kenara birakirsak yasal olmayan bir teklifi yapan şirket başka yasal ve etik olmayan işleri de yapar. Hiç değişmez.

  • logisticsmanager  (22.03.23 16:24:26)
Elden kalanını alabileceğinize dair bir kanıtınız/dayanağınız var mı? Sözleşmenizde yazmayacak çünkü. Verginin hesabını yapan, yasaların aleyhine kırk takla atan bir şirket çalışanına neler yapmaz. Yüzü de kızarmaz.

  • ruhen hastayim ben  (22.03.23 16:30:57 ~ 16:31:51)
- SGK dökümünde maaşın 15K gibi görünecek. Emeklilik primlerin daha düşükten yatacak. Daha düşük emekli maaşı demek.

- Bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğunda maaşın 15K üzerinden değerlendirilecek, 45K aldığını ispat etmen sıkıntılı olur, istediğin miktarlarda kredi çekemeyebilirsin. İstediğin kredi kartı limitin olmayabilir.

- Vize başvurusu yaptığında yine gelirini resmi olarak ispatlaman kolay olmaz, düşük gelirli kategorisinde vize alamama riskin ortaya çıkar.
  • Lethe  (22.03.23 16:42:14)
kredi kullanman gerektiğinde ya da limitli kredi kartı ya da vize işlemleri için vb. hep düşük maaş görüneceksin. kıdemin de ona göre olacak...
yani bir kısmını elden veren duydum da 3te 2sini elden veren de yuh yani bence çoğunluğunu talep et

  • gadlemler  (22.03.23 18:27:43)
normalde maaşınız 10 20 bin filansa düşünülebilir.

  • ShadowOfMoon  (22.03.23 19:26:42)
@nonik

bir şirket senin için aylık 45.000 para ayırdığında, bunun 20.000'i devlete gidip sana 25.000 kaldığında bu vergiyi sen mi ödemiş oluyorsun, şirket mi?

veya bir 10.000 tl'lik bir cep telefonu vergilerle 30.000 tl olduğunda 20.000 tl vergiyi telefon satıcısı mı ödemiş oluyor, yoksa sen mi?

ben bu millete vergi mantığını anlatamadım. giren yine size giriyor. farkında değilsiniz.
  • 1331c112  (28.03.23 10:24:30)