muharrem ince'yi destekleyen var mi gercekten?

Burada var mi ya da cevrenizde?

Ben. Neden şaşırdın? Kemal e oy atmam ilk turda. Babacan Davutoğlu Gültekin bakan olacak diye oy mu vereceğim ona.

  • ikikerekac  (21.03.23 23:33:22)
Ben sandiga gitmicem bile birak Muharrem'i vs...

He tabii ki 6'li masayi destekliyorum elbette.
  • Yourcousinmarvinberry  (21.03.23 23:35:54)
çevremde yok ben de artık güvenmiyorum

  • gadlemler  (21.03.23 23:37:41)
Arkadaşlar sandığa gitmemek çok kötü bir karar.

Bunu kime oy vereceğinizden tamamen bağımsız olarak, derin bir samimiyetle söylüyorum.

Oy kullanmak idrak edebildiğimizden çok daha büyük bir hak ve lütuf. Bu hak büyük zorluklar ve bedellerle elde edildi. O yüzden sonuna kadar kıymetini bilelim ve sahip çıkalım.
  • profit  (21.03.23 23:39:22 ~ 22.03.23 00:33:58)
is arkim varmis ben odada salliyodum kulagima fisildadilar "su kisi destekliyo" diye. OAAAAA dedigimi hatirliyorum

  • ala09  (21.03.23 23:41:14)
@yourcousinmarvinberry rica etsem sandiga gitmeden 6'li masayi nasil desteklediginizi acabilir misiniz?

  • unidentified floating object  (21.03.23 23:41:29)
Let the linch begin...
Bay Kemal adaylar arasında gücü alıp orası burası ayrı oynamayacak tek kişi bence. Muharrem ve Ekrem ile ilgili tam tersini düşünüyorum. Yıllardır tv'de Kemal-Tayyip muhabbetleri döndüğü için insanlar başka bi cb istiyor onu da anlıyorum tabi. Ama "Çare Kemal".
Cevap: Çevremde öyle biri yok şu an.
Edit: 2009'dan beri seçimlerde görev alıyorum. Ekrem, İnce vs hepsi için sandıkta bulundum oy verdim.
  • kafamiyicem  (21.03.23 23:44:10 ~ 23:56:13)
çevremde hiç yok. bilakis ince'yi sevenler bile ona bu çıkışları yaptığı "zaman" dan ötürü tepkililer.

not: hepsi cb seçiminde ince mitinglerine gidip ince'ye oy atan insanlar.
  • ilgeru  (21.03.23 23:52:53 ~ 23:53:42)
kk'dan nefret ediyorum ama kötünün iyisi olarak oy vereceğim.
şu durumda ince'ye oy vermenin mantıklı bir tarafı yok.
benim çevremde ona oy vericem diyen de yok çok şükür.
  • vizivozo  (21.03.23 23:54:57)
Ben kendisine oy vermeyi su an icin düşünmüyorum ama benim çevremdeki kişilerin içinde ilk sırada. Anketlerdeki gibi %3-4 olmayacağı aşikar.

  • havadakarada  (22.03.23 00:10:03)
Buradaki kisilerden bagimsiz akp'nin temsil ettigi curumuslukle Ince'nin temsil ettigi bozulmuslugun birbirinden beslendigini dusunuyorum, ulkenin gelecegi icin cok uzuntu verici her ne kadar cok bir gelecegi olmasa da oturup bu adami konusmamiz bile nasil bir populizm batakliginda oldugumuzu, bizi neden bu kadar sure akp'nin yonettigini gosteriyor bana...

kisisel olarak cevremde buna oy veren yok.
  • hewit  (22.03.23 00:15:53)
akşenere kızdılar ama yavaş veya imamoğlu aday olsaydı muhalif seçmende bu ince kırılması çok daha az yaşanacaktı.

ince'ye oy vermem önceki seçimde bile vermedim fakat insanların psikolojisini anlayabiliyorum, özellikle aday dayatması bir çok kişiyi alternatif aramaya itti.

ayrıca ince ümit özdağ'ın genç fanatik kitlesinin de oyunu çekiyor.(bkz jahrein) bu kitle zaten kk'ya oy vermezdi.
  • nuisance  (22.03.23 00:36:25 ~ 00:37:56)
Benim yok. Barajı aşması zor partilere ve ikinci tura taşımak dışında bir etkisi olamayacak adaylara oy verecek insanlara da Erdoğan tekrar seçilirse üzülecekseniz ilk turda da en yüksek ihtimali olan adaya oy vermesini tavsiye ederim.

Yeni seçim kanununu akp mhp'nin liste stratejileri ile genelde az oyla yarıdan çok vekillik alabileceğini bunun da ülkeyi yeniden rte'ye yönlendirebileceğini göz önüne alsınlar.
  • anon1m  (22.03.23 00:41:51)
selam, parti üyesiyim.
şu ya da bu eleştiriden bağımsız biçimde şunu söylemek isterim:
+ muhalefet partilerinin ilk hedefi malum kişiyi iktidardan almak olduğu için birbiriyle çekişmesi çok gereksiz, bunu iki taraf da bilmesine rağmen yangına benzinle gidiyor.
+ muhalefet partilerine oy verecek seçmenler arasında hangi tarafın oyu azaldı, hangi tarafın oyu neden arttı bir sorgulayın.

bugün yapılması gereken en elzem şey 21 yılda ne olduğunu hatırlatmaktır, başka türlü karşı tarafın oylarını çelemeyiz.
  • rakicandir  (22.03.23 01:04:00 ~ 01:30:02)
Bodrum'da yaşıyorum. Belediyenin kötü yönetiminden dolayı Chp'ye kızgın çok sayıda insan gördüm. 40 yıllık chpli teyzeler, amcalar Muharreme vereceğiz diyorlar. Zaten Rte'ye vermmezler de Chp'ye de küsmüş çok sayıda insan var.

  • wertyu  (22.03.23 01:41:47 ~ 01:42:08)
bir de secime kk ve erdogan ikilisi girse erdoganin ilk turda alma ihtimali yuksek. ince ve ogan gibi adamlar rte'den memnun olmayan muhafazakar secmenden oy alarak rte'yi sallayacaklar. bunun onemini kucumsuyor millet.

imkanim olsa rte, bahceli ve kk'yi issiz bir adaya birakip ulkeye nefes aldiririm.
  • antikadimag  (22.03.23 02:24:44)
var hem de her yaştan. halam, amcam onlardan bir kaçı. işim gereği daha çok 18-30 yaş arası gençlerle çalışıyorum ve çevremdeki daha önceki seçimlerde chp ve iyi partiye verdiklerini bildiğim insanların anlamlı bir kısmı muharrem ince'ci olmuşlar. chp'nin kemal kılıçdaroğlu(kk) tek adamlığına ve meral akşener'in bu son tutarsızlıklarına tepkililer ekseriyetle.

kk ve chp için tehlike bu noktada esasen. çünkü muharrem ince bilhassa iyi parti ve chp içerisindeki tepkili, küskün, atatürkçü genç seçmen için bir çıkış noktası olarak görülüyor. ve hakikaten karşılık buluyor. bu insanlarla konuştuğumda tepkileri şu; bizi kk'ye sorgusuz sualsiz oy vereceksiniz pozisyonuna getirmek istiyorlar ama biz bu sayısız kez kaybeden, partiyi atatürkçü bir çizgiden alıp hdpye yaklaştıran, kendi adaylığını dayatan bu adama oy vermeyiz diyorlar. meral akşener'e de yeterince güçlü duramadığı ve kk'nin amacına istemeyerekte olsa hizmet etmesinden dolayı tepkililer. bu durumdan rahatsızlar. ve eğer ikinci tura kalırsa bu muharrem ince'ye oy verenlerin anlamlı bir kısmı erdoğan'a oy vereceğini söylüyor. bu kitlede kk'nin kazanacağına yönelik bir inanç yok gördüğüm kadarıyla. anlamlı bir kk karşıtlığı söz konusu. konvansiyonel ve sosyal medyada chp'ye yakın kanalların ve isimlerin muharrem ince'ye karşı olan tavırlarına bakıldığında da bu söylediğim durumun kendi içerisinde sağlamasının yapıldığını farkedebilirsiniz aslında. eğer gerçekten çok küçük ve önemsiz bir oy potansiyeli olsaydı böyle tek bir ağızdan yüklenilmezdi ince'ye.

benim nihai değerlendirmem şu; bu saatten sonra ince kk'yi desteklese dahi -ki bence illaki süreç kendisini oraya götürecektir- ona oy veren taban büsbütün bir şekilde kk'ye oy vermeyecek. bunu net bir şekilde görebiliyorum.
  • debian  (22.03.23 03:24:00 ~ 03:37:14)
kk anketlere inat aday olmasi daha anormal degil miydi,ikinci tura kadar muharrem olabilir bence de

  • essoist  (22.03.23 06:30:23)
@ikikerekac +1 ilave olarak elinde mansur gibi tayyibi ilk turda bile yenme ihtimali olan biri varken ego ile hareket edip zorla kendini dayatan birisine oy vermeyeceğim.

  • unabomber  (22.03.23 08:04:51)
Çevremde yok ama Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki olarak Muharrem İnce'ye oy verecek olanları anlamıyorum. Neresinden bakarsam bakayım iki tane güçlü aday var; Kemal Kılıçdaroğlu ve Recep Tayyip Erdoğan. Bu bağlamda Kemal Kılıçdaroğlu'na turdan bağımsız oy vermemek, temelde "RTE ya da Kemal Kılıçdaroğlu başkan olmuş, umrumda değil" demek... Gerekçeden bağımsız bu böyle. Yani altılı masayı beğenmiyor, oradaki güç dağılımını saçma buluyorsunuzdur mesela. Ya da "Kemal Kılıçdaroğlu aday olmamalıydı, kendini dayattı" diyorsunuzdur. Ne bileyim "HDP ile yakınlaşıyorlar, istemiyorum" diyorsunuzdur...

Açıkçası ben pragmatist olmaya çalışıyorum; yukarıdaki gerekçelerden üçü aynı anda yüzde yüz doğru da olsa eğer "RTE ile KK tam olarak aynı; altılı masa iktidarı da Ak Parti iktidarıyla aynı ya da daha kötü olacak" diyemiyorsam oyumu Kemal Kılıçdaroğlu'na vermem lazım, zira bu denklemde bir şeylere etki etmeye en yakın aksiyon bu.

Bu açıdan Muharrem İnce'ye ya da Sinan Oğan'a bu insanların kişiliğinden, karakterinden, niteliklerinden bağımsız oy vermenin ne anlamı olduğunu gerçekten anlamıyorum. Bu insanları çok sevseniz de, aşırı saygı duysanız da mevcut yapıda ilk iki aday arasında olmaları imkansıza yakın. Dolayısıyla bu şekilde kullanılacak oyun duygusal tatmin dışında ne faydası olacak anlamış değilim.
  • salihdt  (22.03.23 08:29:03)
Unobomber+1

  • Kahvedesu  (22.03.23 08:40:02)
bu işin mantığı kalmadı, hala akpyi destekleyen var mı demek gibi bir şey. yüzde 40a yakın oyu olan bir partiye hala oy atmayı düşünen var mı demekle muharremi destekleyen var mı sorusu çok benzer. asıl sorun şu muharremin baykalın yetiştirdiği gibi ulusalcı herkesin duymak istediğini söyleyen populist boş bir insan olmasının inanların umursamaması.

  • mikahakkinen  (22.03.23 09:06:19)
kemal kılıçdaroğlu adaylık açıklaması sonrası çevremden bayağı bir kişi ya sandığa gitmeyecek yada ince diyecek.

kılıçdaroğlunun chplilerin düşündüğü gibi sokakta bir karşılığı yok.
  • alp9900  (22.03.23 09:11:08)
"x'i destekleyen var mı gerçekten?"

adı sanı olmayan abuk sabuk partiler dahi 15-20 bin oy alıyor. her şeyi destekleyen biri var gerçekten.
  • sert siyah krom  (22.03.23 09:18:59)
yalan yok babala tv’deki samimiyeti ve son zamanlardaki sempatik tavırları yüzünden yükselmiştim. ama geçen bir güvenlik görevlisine ettiği küfür ses kaydına denk geldim, hepsinin bir numara olduğunu hissettirdi. zırnık yok muharreme.

  • buenosdias  (22.03.23 09:31:51)
@alp9900 ; Mesajının ikinci satırına imzamı atarım. Gerek kamu personeli gerekse esnafta karşılığı beklentilerinin yüzde 20'si kadar değil. Ha dersiniz ki senin kıçı kırık gözlemlerinle mi olacak bu iş , bugüne kadar hiç sektirmedim tahminlerimde yine sekmeyecektir. Dün akşam bir twitch yayıncısı çok güzel bir soru sordu ''K.K. Chp'den aday olmasa ne kadar oy alabilirdi diye '' , işte bütün kritik orada açıkca görünüyor.

  • synax  (22.03.23 09:57:03)
yakın arkadaşlarım kk'nın hdp ile olan yakınlaşması ve chp kadrolarının pkk'ya bakışından dolayı ilk turda ince, ikinci tura kalırsa gitmem sandığa diyorlar hep.

  • faberkastelli  (22.03.23 10:11:10)
Konuşmaları, fikirleri güzel ama kendisine pek güvenmiyorum nedense. Her an dediği bir şeyden dönebilirmiş gibi geliyor.

Bir de ülke yönetmek için teşkilatlanmasının yeterli olduğundan kuşkuluyum.

O açıdan bakıldığında en güçlü rakip millet ittifakı.

Millet ittifakının da kılıçtaroğlunu aday göstermesi, hdp ile görüşmesi falan (ki akp de görüşüyor ama işte bunu güzel yıkıyorlar chp nin üstüne) çoğu chp yi destekleyen insanı soğuttu. Ben de başta sinir olmuş, inceye mi versem diyordum. Kılıçtarın da koltuk sevdası var gibi duruyor çünkü.

Ama şöyle bir bakınca, ankara ve istanbul un o sevdiğimiz insanlarda kalması, iktidarın değişmesi için kılıçtar da olsa cumhurbaşkanı, meral akşenerin başbakan olduğu bir dünya da o kadar da kötü gelmiyor yani.

İncenin iktidar olması çok zor. Tamam hatrı sayılır bir oy alabilir belki ama şuan işi uzatıp da birilerine hareket cekicez diye ilk turda inceye vermeyi mantıksız buluyorum tek seferde iş çözülmeli.

sandığa gitmiycem diyenleri de anlamıyorum. aferin biriniz sandığa gitmeyim, biriniz inceye verin, diğeriniz tip e verin bi 5 yıl daha çekelim akp yi.

örgütlenip tek adayda sevsek de sevmesek de birleşmemiz lazım.
  • ananiyimioguz  (22.03.23 10:15:47 ~ 11:19:20)
@ananiyim evet birleşmemiz lazım. ve Mansur başkan bu birleşmeyi yapabilirdi. akp ve mhp den, oy deposu muhafazakar şehirlerden oy alabilirdi. ve bana kalırsa eğer aday çıkarılsaydı seçimi ilk turda koparırdı. birleşmemiz lazım ama ülkemiz için. bütün anketlerde, sokaktaki insanlarla yaptığın konuşmalarda Mansur başkan Kılıçdarın önündeyse ve eğer derdin ülke ise egonu kenara koyar onu aday yaparsın. ben aday olacağım, birleşmemiz lazım oyları bana atın diye insanlar zorlarsan -en azından kendi adıma- oy alamazsın.

  • unabomber  (22.03.23 11:42:54)
daha önceki seçimde ince'ye oy veren tanıdıklarımın hepsi bu seçimde oy vermeyeceklerini söylüyorlar. ( alayı kılışlar diyor bu arada. )

  • seyduna6687  (22.03.23 16:43:13)
@unabomber, anketleri onlar da biliyor, mansur yavaş da biliyor. ama orada bizim tam idrak etmediğimiz stratejik bir hamle var diye düşünüyorum.

yani istanbul ve ankara sağlam ellerde, cumhurbaşkanı da aynı partiden olursa tadından yenmez.

zaten cumhurbaşkanı bizde çok populer aslında memur gibi bir adamı oturtucan durucak işte. abdullah gül ile kıçıltar arasında ne fark var mesela o oldu da bu neden olmasın? o yüzden kılıçtar işte olsun ben sonradan okeyledim. baskbakan meral aksener olursa o biraz daha dişli, dengeler diye düşünüyorum.
  • ananiyimioguz  (22.03.23 17:15:17)
@ananiyim

anketleri onlar da biliyor, mansur yavaş da biliyor. ama orada bizim tam idrak etmediğimiz stratejik bir hamle var diye düşünüyorum.
-evet, kılıçdar yıpranmasın diye adayı saklıyor. sağ gösterip sol vuracak, mansur veya ekremi son gün açıklayacak. bunları da düşünen çok kişi vardı. idrak edemediğimiz bir şey yok yahu, cern deneyi değil bu. yapman gereken halkta karşılık bulabilen, karşıdan oy çekme potansiyeli olan birisini aday göstermekti. ha mutlaka ben olacağım, benim hakkım diyorsan da son dk ya bırakmaz zamanında açıklar, gümbür gümbür propagandanı yaparsın. stretejik hamle bu olurdu. son ana bırakıp en büyük ortağınla aranı açıp karşı tarafa "lan bunlar daha aday çıkarma aşamasında anlaşamıyorlar ülke mi yönetecekler" ve benzeri lafları deme şansı vermemekle olurdu stratejik hamle. mevzubahis vatan ise gerisi teferruattır diyen bir adamın izindeyiz. anketleri biliyorlarsa ego olmaz, en çok destekleneni aday yapar seçtirir sonra yaraları sarmaya başlarsın.

yani istanbul ve ankara sağlam ellerde, cumhurbaşkanı da aynı partiden olursa tadından yenmez.
-değil, şu anki sistemde belediye meclisi zaten sende değil. ayrıca cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile tek bir yazı ile belediyelerin gelirleri hazineye bağlanıyor. yetkisi o kadar fazla ki.. evet aynı parti olursa tadından yenmez. peki bu alınabilir bir risk mi? elinde kazanma şansı max. olan mansur başkan varken aynı partiden olsun diye aday olursan ve kaybedersen-maalesef olacak olan bu- kazanımın ne olacak? ülkenin daha da dibi görmesinde katkın olmayacak mı? onun yerine mansuru aday yapsan-anketlerde hep en önde olduğundan mansur diyorum- kazansan, insanlara cehape ziniyetinin kötü bir şey olmadığını, camilerin ahır yapılmayacağını eylemleriyle göstersen.. olası bir ankara belediye seçimi kaybından çok ama çok daha fazla kazanımın olmaz mıydı? ankara seçiminden önce pek çok insan vardı. chp gelirse pkklıları çalıştıracak belediyede vb. saçmalıklara inanan. şimdi aşırı kesim hariç hepsi takdir ediyor mansur başkanı. ve chp ye karşı önyargı nispeten azaldı. bunun bütün ülke insanında yaşandığını düşün. kazanım inanılmaz fazla olmaz mıydı? çok büyük bir fırsatı kaçırdı chp. al sana stratejik hata.

zaten cumhurbaşkanı bizde çok populer aslında memur gibi bir adamı oturtucan durucak işte.
-değil. bahsettiğin başkanlık sistemi öncesindeki normal cumhurbaşkanlarımızdı. şu anda çok fazla yetkisi var. tekrarlamaya gerek yok ama başkanlık sistemiyle ilgili aklıselim konuşmalara bakabilirsin. bu yüzden padişahlık sistemi deniliyor zaten.

abdullah gül ile kıçıltar arasında ne fark var mesela o oldu da bu neden olmasın?
-gül cumhurbaşkanıydı. başkan değil. en çok oyu alan iktidar partisinin ağır topuydu. kendi kesimi tarafından benimseniyordu. kılıçdar ise siyasal islamcı eskileriyle ortaklık yapıyor. oyları-desteği için pkk destekçisi partiyle yakınlaşılmasına ses çıkarmıyor. parti içinde bu ülkenin kuruluş değerlerine karşı söylemlerde bulunulmasına göz yumuyor. ve eleştirdiği! otokrasiyi parti içinde uyguluyor. sadece bunlar bile chp içindeki kuvayi milliyeci kesimi kendisinden soğutmuş durumda. -bu durumdayım-

baskbakan meral aksener olursa o biraz daha dişli, dengeler diye düşünüyorum.
-önce kazanman gerekir bunun için. ve risk alıyorsun. ve bu risk kaybedersen "ama oyları arttırdım başarılıyım" diyebileceğin bir risk değil. çok daha büyük. sorun da bu işte. bu riski almaya gerek var mıydı? ülkenin geleceğini düşünüyorsan çıkarırdın mansuru. verirdin tam desteğini. kazandıktan sonra meral mi başbakan, ahmet mi mehmet mi karar verir harekete geçerdin. peki kazanmaya en yakın adam var ve aday gösterilmemişken seçim kaybedilirse hesap bana mı kesilecek? kılıçdarı desteklemedin diye?
  • unabomber  (23.03.23 10:01:06)