kilicdaroglu mu aksener mi hakli

bence kilicdaroglu buyuk bir yanlis yapti. %1'lik akp eskileriyle ciddi oy potansiyeli olan ortagini karsisina aldi. ne icin? kisisel hirs baska bir sey degil. iyi parti'nin dedigi cok makul bence, anketlere bakalim halkin sesi olalim. ancak kemal son sakasini yapti. akp eskilerinin onu desteklemesi zerre onemli degil benim icin.

sonra aksener de cikti ozde dogru ama siyaseten fiyasko bir aciklama yapti.
aksener'de de hata olsa da asil problem kemal'de diye dusunuyorum. sonucta ikisi de haksiz ama asil fatura kilicdarogluna yazar benim analizime gore.

duyuru ne der?

www.eksiduyuru.com

Su duyuruya verdiğim cevabın aynısını veriyorum, merak aksener haklı filan değil.
  • fraise  (03.03.23 18:35:51)
kilicdaroglunun aday olmasini destekliyorum makul bir lider. halk siyasetten anlasaydi 20 senedir iligimizi kemigimizi kurutamazlardi

  • ala09  (03.03.23 18:37:11)
sözlükte paralı troller var (her tarafın trolü var) onlar buraya gelmez, buraya fikri olan gelir :)
pragmatist olarak akşener haklı olabilir ama
artık kılıçdaroğlu denmişken akşener'in yaptığı direk satış.
  • yeahbutso  (03.03.23 18:38:07)
@yeahbutso; ben sunu anlamiyorum. aksener o masada kilicdaroglu ile agirligi olan iki kisiden biri. digerleri fasa fiso. onlarin seslerini cikaracak yuzleri yok.

yani ilk basta kemal ben aday olacagim diyerek yanlis yapti bence. senin ana ortagin bu fikre karsiysa ona dayatamazsin abi. %1 oy potansiyeli olan babacan degil bu karsindaki. emrivaki yapmaya calisamazsin. yanlis burada basladi bence.
  • antikadimag  (03.03.23 18:41:44)
Mhp kokenli kimseyi sevmem ama kadin hakli.

  • Kahvedesu  (03.03.23 18:43:39)
Bro o masanın toplanma amacı, Meral Akşener'in masaya oturma nedeni bile Kemal Kılıçdaroğlu, herkes bir isimde birleşmiş, ona çıkıntılık etmek direkt işi bozmayı amaçlar, başka bir nedeni yok. Olmuş bitmiş herkesin onayını almış bir iş için "abi bu yanlış şöyle yapalım" demek kabul edilmeyince de ayrılmak saçmalamak sadece. Etik değil her şeyden önce.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (03.03.23 18:44:13 ~ 18:45:03)
Akşener haklı kk ile seçim mi kazanılır. 1o yıldır kaybediyor. Halk yeni bir yüz istiyor. ya imamoğlu olacaktı ya yavaş.

  • komando kani var bende  (03.03.23 18:46:08)
ikisi de haksiz. Bunlar siyasetcidir, tek umursadiklari sey ranttir. Rant paylasiminda anlasamayinca boyle seylerin olmasi normaldir.

  • ahmet oturum cerezi  (03.03.23 18:52:20)
Kılıçdardar üzerine düşeni yaptı. Kripto resmen. Bu adamın halkta bir antipatisi var. Gittiği yerlerde bile millet baş bas bağırdı aday olma diye. Maalesef ülkenin geleceği kişisel hirslara kurban edildi. Ağzımı bozmamak için kendimi zor tutuyorum. Ondan medet umacagima dağdan taştan umarım daha iyi.

  • mekaniker  (03.03.23 18:55:10)
6 kişi oturuyoruz masada
5 kişi diyor ki başkan bu olsun
1 kişi diyor ki bana dayatamazsınız başkan benim dediğim kişi olacak.

şimdi dayatma olmadı mı? yani...
  • duyurukullanıcısı  (03.03.23 18:57:54)
haklı ve haksız diye bir şey yok. anlaşamadılar ayrıldılar.

ben meral akşener ve mansur yavaş'ı destekliyorum.
kemal kılıçdaroğlu'nu hem başarısız, hem koltuk sevdalısı buluyorum.
  • abelardo  (03.03.23 19:01:10)
O masadaki altı lidere güvenen beğenen var mı acaba? Hepsi koltuk sevdalısı. Gültekin Uysal falan nedir abi? Akşener imamson u fazla gözünde büyütüyor.

  • ikikerekac  (03.03.23 19:02:33)
@duyurukullanıcısı
o 5 kişi en güçlüyü destekliyor çünkü kendi %0,1 oyları ile bir şeyler kazanmalarının tek sebebi o. kimse kimseye dayatmıyor, anlaşamayıp masadan kalkıyor. mecbur değil diğer 5 kişiyi desteklemeye.

  • abelardo  (03.03.23 19:02:39)
Masadan kalktı diyoruz ama masadan kalkmadık demişler galiba: twitter.com

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (03.03.23 19:04:19)
Beşe bir talebiniz kabul edilmiyorsa, çıkıp dayatma yapıldığından bahsediyorsanız, bir de birlikte iş tuttuğunız partinin belediye başkanlarını baş kaldırmaya davet ediyorsanız bu hem demokrasiye aykırıdır, hem de çirkinliktir. Akşener haksız.

Kemal Kılıçdaroğlunun gayet makul bir aday olduğunu düşünüyorum. İnsanlara sorsak yüzlerce aday çıkacak bir yerde destekleyeni de çok desteklemeyeni de ama maalesef mevcut sistemde böyle bir şansımız olduğunu düşünmüyorum. Altılı masanın ortak bir adayda buluşması gerekirdi.
  • lesmiserables  (03.03.23 19:07:27)
Bu son olaylardan sonra kılıçdarın reisten daha fazla akpli olduğu ortaya çıktı bence soru bile sorulmaması lazım

  • Hallegadola  (03.03.23 19:12:32)
yıllardır halkın iliğinin kurutulduğu yerde seçim kazanılamıyorsa bu halktan çok siyasetçinin suçudur. siyasetten anlaması gereken halk değil siyasetçidir. imamoğlu geldi neredeyse 1 milyon farkla aldı geçti istanbul'u. ne kılıçdaroğlu ne akşener kazandırdı başkasını koysalar ayni tas ayni hamam kayiplara devam edilirdi.

şimdi de aynısı ikisi de imamoğlu'nun yanına yaklaşamaz potansiyel olarak, akşener bunu kabul ediyor zaten kılıçdaroğlu ise daha mahkeme günü almanya palavrasında ne olduğunu gösterdi bence. akp'nin resmen şutu çektiği kararda bırak sertçe karşılık vermeyi resmen pas olarak görüp göğsünde yumuşattı.

kısaca bugüne kadar varolan şey büyük ortak chp ve küçük ortak iyi idi diğerleri yalan dolan, fakat imamoğlu veya yavaş'ın olmadığı yerde ortaklık bozuluyor. kılıçdaroğlu oy sayım bu iki adaydan da fazla diyorsa haklı fakat değil ama yine de erdoğan nefretinden nemalanıp kazanacağım diyorsa haksız.
  • gule gule  (03.03.23 19:16:25)
kılıcdaroglu nasıl haklı olabilir. sırf egosu yüzünden 80 milyonu ateşe atacak adam.
ya da bilinmeyen bir sebepten akp'ye çalışıyor.

  • vizivozo  (03.03.23 19:31:45 ~ 19:32:20)
Biri ben ben diye diretirken diğeri, sen-ben değil daha önce başarılı olmuş kim varsa onlar olsun diye diretiyor.

Bir taraf bencillik yaparken diğeri kendisini veya kendi partisinden birini değil, başarılı kimseleri aday göstermek istiyor. Ülkenin geleceği mi önemli yoksa siyasi nezaket mi ?

Kılıçdaroğlunun ülkenin bu hale gelmesinde payı bulunan kişileri neden ittifak içerisine dahil ettiğini anlamamamıştım ancak bu gün görünüyor ki kendi var ettiği insanları kendisine onay makamı haline getirmiş.

Parti içerisindeki 'var edilen delege' = 'gönül borcu olan delege' sistemini kurumsal yapıya entegre etmiş.

Kılıçdaroğlu 6 lı masaya dahil etmese deva ve gelecek partisi kendilerini bu kadar duyurabilir miydi? Kendilerine taban yaratabilir miydi?

Demokrat partinin külleri bile kalmamışken masaya dahil etmese demokrat parti genel başkanının herhangi bir konudaki açıklamalarını kim dikkate alırdı ? Saadet partisi kendi fanatikleri haricinde kimin umrunda?

Bu adamlarda aynı gönül borcu olan delegeler gibi diyetlerini kılıçdaroğlunun adaylığını destekleyerek ödüyor.

Sahi chp nin oy oranı kılıçdaroğlu döneminde % kaç arttı ?

Ülkede tekrar demokratik bir yönetim tesis etmek amacıyla tarafsız bir akedemisyen veya daha önce AKP ye karşı başarı kazanmış kimseler dışında birinin aday olacağım diye tutturması ben cil lik tir.
  • srjkvon  (03.03.23 20:45:47 ~ 20:47:02)
akşenerin derdi ne seçilecek aday çıkartmak ne de erdoğanı devirmek.
tek derdi chpnin yerine geçmek. hiç bir zaman akpden yada mhpden oy çalma derdinde olmadı. oylarının büyük çoğunluğunu küskün, kararsız chplilerden aldı.
kazanacak aday değil yönetebileceği aday çıkartma derdinde. ekremi veya mansuru aday yaparım hem cumhurbaşkanını yönetirim hemde meclisi derdindeydi.

ha diğer 4 partide kara kaşına kara gözüne kk yi desteklemiyor. onlarda chp listelerinden vekillikleri kaptılar hatta grup kuracak kadar vekil isteme yüzsüzlüğüne vardı işleri.
  • astronom bey  (03.03.23 22:06:53 ~ 22:07:33)
kılıçdaroğlu ihanete uğradı. bunu görüp bunu söylüyorum.

meral hanım yanlış yaptı. tayyip birkaç bakanlık teklif edip yanına çekse şaşırmam.
  • Leonardo~Da~Vinci  (03.03.23 22:34:53 ~ 22:38:50)
20 yılda aynı rakibe karşı girdiği seçimlerin %80ini kaybetmiş birisinin yeniden aday olmasını savunmak fanatizmdir. M.A. doğru bir sonuç bulmasına rağmen gidiş yolu yanlış oldu. Kılıç çektiği partiden üstelik iki kişiyi birden aynı anda adaylığa davet etmek profesyonelce değil acemice-dir. Bu saçmalıklar yine iktidara yaradı. Bravo.

  • olimpia  (04.03.23 01:15:36)
kılıçdaroğlu haksız. neyin ısrarı neyin hırsı bu anlamıyorum.

  • deartheodosia  (04.03.23 01:26:17)
@olimpia
cidden akşener ne yaptı öyle. kk'nın adaylığa en az bir senedir hazırlandığı ve asla vazgecmeyeceği ortada. akşener, hiç bir planı olmadan bastırırsam ikna ederim mi dedi ne düşündü. çok garip.

  • vizivozo  (04.03.23 01:56:20)
Kılıçdaroğlunun adaylık isteği yeni bir şey değil, bu bir süreçti. Aylarca örüldü. Meral Akşener seçime makul bir süre kala bu çekincesini dün yaptığı gibi açığa çekseydi haklılık payına bakardım ancak yumurta kapıya dayanmışken bu kadar fevri bir çıkış sergilemesi hiç hoş olmadı.

Bana kalırsa ikisi de haksız, ama ağır aksak da olsa düz bir hatta ilerleyen şeyi değiştirmeye süre kalmamışken bozmak diğerlerinden daha büyük bir yanlış.
  • akhenaten  (04.03.23 08:35:20)
Bizim insanımızın siyasal okur yazarlığı yok ne yazık ki. Misal şöyle düşünelim: Meral Akşener neden kendisini değil de Mansur Yavaş'ı ya da Ekrem İmamoğlu'nu istiyor? Yani partine ve Masa'ya bu kadar güveniyorsan, KK'nin seçilemeyeceğini düşünüyorsan kendin aday ol cumhurbaşkanlığı için? Meral Akşener kendisini aday göstermiyor zira seçimi zaten her şekilde kazanacaklarını, kazanan kişinin parlamenter sistemi getirip sonra siyasetten kopacağını biliyor, o nedenle kendisi "ben başbakan olacam" diye aylardır söylüyor zaten, Mansur Yavaş ya da İmamoğlu'nu da kendi siyasi çizgisine daha yakın olduğundan istediği gibi manipüle edebileceğini bildiğinden onları istiyor, ya böyle bir durumda Kemal Kılıçdaroğlu koltuk sevdalısı demek gerçekten garip, olm geçmiş Cumhurbaşkanlarını düşünün işte KK seçilirse o da öyle olacak, Meral Hanım'ın ille de Başbakan olacam sevdası bu yüzden, KK'de Meral Hanım'da olan koltuk sevdasının üçte biri bile yoktur ya, kimi koysan zaten seçilecek. KK en başından beri nasıl bir yol çizdilerse o şekilde devam ediyor, yolda taktik değiştiren kendisi olmadı gördüğünüz gibi.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (04.03.23 10:45:22)
yahu, tabii ki kk haklı.
ma nasıl haklı olabilir?
elbette herkes her şeyi düşünmekte serbest ve kimse bir şeyi desteklemek zorunda değil de, madem kk şu kadar seçim kaybetti ve kazanacağına inancın yok, kaç zamandır o masada ne işin var?

yapılan şey siyasi nezakete aykırı bir kere.

hem masadan kalkıyorsun hem de senin partinden olmayan iki en önemli belediye başkanına asilik yapması için çağrı yapıyorsun.
ne yapacak yani adamlar, ankara'yı, istanbul'u, chp'yi bırakıp bir avuç oyu olan ma'nın peşinden mi gidecek?

peşinden gittiler diyelim, kimde güven uyandıracaklar öyle bir hamleden sonra?
yüzde 100, nereye gitse kazanacaklar illüzyonundan çıkılması lazım, mansur'a sokak röportajlarında bile kürt oylarının gitmeyeceği görülüyor.
kk'yı gömmek "coğrafya kaderdir yeaa" tarzı bir ağız alışkanlığı hâline geldi.
kk dışında parlamenter sisteme döneceği kesin olan kim var?
merak akşener "başbakan olacağım" dedi kenara çekildi, o zaman kendini öne atsaydı.

hepsini geçtim, o insanlar kk sayesinde o belediye başkanı koltuklarında oturuyor.
belediye başkanları korkak olmadığı gibi, düşündüğümden daha sağduyulu ve mantıklı çıktılar açıkçası.

yapılan şeyin hiçbir mantıklı açıklaması yok.
daha bir önceki günkü mutabakatta imzası var bu kadının.
"seçime 70 gün kala mı aklın başına geldi?" derler.
siyasi ahlaka, demokrasiye, nezakete, her şeye aykırı bir hareket.
  • blatta hiberna  (04.03.23 11:23:01 ~ 11:26:38)