İşaret dilinde harfleri engelli kişinin normal göreceği şekilde mi yapılır?

Demek istediğim, mesela C harfini yapacağız. C harfini kendimize göre değil, ona göre yapacağız değil mi; biz ters göreceğiz yani.

Evet, biz ters görüyoruz c harfinde. Sağ elinin serçe, yüzük ve orta parmağını avuç içine kıvıracaksın, işaret be baş parmağın hilal şeklinde olacak. Ona göre düz, sana göre ters olacak.

Bu arada konuşurken “ona göre ters bana göre düz mü oldu” diye düşünme hiç. Zaten hızlı konuşurken kendiliğinden oturuyor o. Ama ters yapsan bile anlıyorlar.
  • irene  (27.02.23 11:09:54)
Fark etmiyor, alışık olduğunuz anlamda bir okuma söz konusu değil zaten. Siz işaret dilindeki harf gösterimleri bizim kullandığımız yazılı harflere benziyor diye böyle düşünüyorsunuz sanırım istemsiz olarak, ama kullanmaya alıştıkça dikkate değer bir fark olmadığını görürsünüz.

Bu arada standart kullanımda dediğinizin tam tersi geçerli. C harfini sağ elle yapıyorsunuz, haliyle ters duruyor karşıdaki kişiye. Ancak elinizi yukarı kaldırarak değil, aşağı indirerek aynı işareti yaparsanız düz görünüyor.
  • akhenaten  (27.02.23 11:11:35)