betimlemelerimi geliştirebileceğim bir yol var mı

Geçenlerde gördüğüm biri çok hoşuma gitti bir kitabı açıp içinde bir betimleme bulup ondan daha iyisini başka bir deyişle yazabilmek hakkındaydı böyle daha fazla pratik yöntem var mı diye sorayım dedim. lütfen işte kitap oku, etrafını analiz et tarzı basmakalıp ve başlangıç şeyler yazmayın.

yazarlık eğitimi ile ilgili bilgi veren bir kitapta okumuştum, oturup etrafınızdaki bir objeyi seçip, onunla ilgili betimlemeler içeren bir yazı yazın bir iki sayfa gibi bir egzersizden bahsediyordu. deneyebilirsiniz. fakat günümüz okuyucusuna okutmayı düşünüyorsanız bence betimleme işini 19. yy kitaplarındaki gibi abartmaya gerek yok. eskiden tv yok internet yok, millet betimlemeleri okuyup öyle hayat ve başka yerler hakkında fikir edinip hayal edebiliyordu. şimdi yurt dışını gezmeyen yok, o yüzden betimleme okutmaya çalışırken insanlar kitabı okumayı toptan bırakıyor benim gözlemlediğim. o yüzden 1-2 sayfa betimleme yazmak sadece egzersiz olarak iyi ama kitap yazmayı düşünüyorsanız bence az tutmakta fayda var - okuyucu ve amatör olarak fikrim.

  • kurbanlik koyun  (01.01.23 13:22:51)
@kurbanlik koyun +1
Yeni nesil hızlı sıkıldığı için betimlemeyi abartmayın.
Bunun dışında evet okumak klişe cevaptır ama nasıl bir okuma bahsedilen o önemli. bu konuda kendimi geliştirme ihtiyacı duysaydım şöyle bir çalışma yapardım:
Betimlemeleriyle ünlü yazarlar/kitaplar vardır. Birini alıp betimlemesini analiz etmeye çalışırdım. Mesela bir evi mi betimlemiş kitapta. Evin hangi özellikleirnden bahsetmiş diye not alırdım(büyüklüğü,konumu, yapı malzemesi, mimari özelliği, çatı özelliği, pencere özelliği, süslemeleri, kaç odası var, kaç yıllık yapı, kimler yaşamış, görünce ne hissettiriyor, ne düşündürüyor, etrafında neler var vs vs)
Bir kaç farklı betimlemeye bu tarz bi analiz yapıp en son not aldıklarımı içeren bir betimleme yapmayı denerdim. deneye deneye bir süre sonra kendiliğinden yapabilir hale gelirsiniz muhtemelen. Kolay gelsin
  • yazdonumu  (01.01.23 15:24:22)