Yiyecekler ve içecekler için "tüketmek" fiilinin kullanılması

Buna gıcık olan sadece ben miyim? Hadi kavga edelim :))

Yiyecekler yenir. İçecekler içilir. "Vişne suyu tüketiyorum" diyor falan adam. Tam sopalık değil mi? Bir de içkiye alkol diyenler var onlara da gıcığım.

Yediğini içtiğini aynı zamanda tüketmiş de oluyorsun bence bir sorun yok ama sen "yok bro sorun bence" diyorsan kavga edemem valla "he abi sorun tamam" der geçerim ama değil yani.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (24.12.22 17:09:46)
abi dil sabit bi şey değil ya. Tüketme kavramı son yıllarda daha popüler oldu çevresel olarak da tüketimi azaltın kampanyaları ile. Sonuç olarak besinleri yiyip içtiğimiz zaman tüketmiş oluyoruz. Daha sık kullanılmaya başladı ve bu şekilde dile yerleşti bence yanlış bi kullanım olmadığı gibi dilde zenginlik diyip geçilebilecek bi şey :)

Alkol içki konusu da öyle. Bu biraz daha negatif sebepli aslında içki içmek kalıbına negatif anlam yüklendiği için alkol aldım, alkol tükettim gibi bir ifade gelişti. He bence yine sıkıntı yok. Olabilir yani, dilin doğasında var bu tarz ifade gelişimleri. Diller böyle oluşup gelişiyor zaten
  • nundu  (24.12.22 17:14:45)
Sadece sensin.

  • AlsterWasser  (24.12.22 17:52:08 ~ 17:53:05)
Gayet uygun bir kullanım. Ben de kulanırım. Hatta hem yenilen hem içilen şeylerle ilgili genel bir ifade olduğundan bu şekilde kullanım hoşuma bile gidiyor.

  • yazdonumu  (24.12.22 18:34:59)
Biri su tüketiyorum diyorsa su içtiğini vurguladığını anlıyorum ben. Vişne suyu için kullanıldığını görmedim. Su, alkol gibi şeyler için kullanılıyor.

  • dissendium  (24.12.22 18:40:03)
Ben de varım yalnız degilsin :)

Tam sopalık olduklarıni da düşünüyorum. Çok yapay geliyor o yüzden sadece.
  • encokbenisevinnolur  (24.12.22 18:47:23)
Beni de sayıverin :)

Ne demek tüketmek; beslenmek, faydalanmak, yararlanmak gibi yiyecek içecekten gelecek pozitif anlamı hoop tüketmek diye yok etmiş oluyoruz.
  • epitaf  (24.12.22 20:16:04)
Tüketilen şey biter.

Mesela "her gün iki fincan kahve içerim" denir. Ama iş gram ile kahvenin kendisine gelirse o zaman tüketiyorum denir. "Haftada 250 gram kahve tüketiyorum." denir.
  • alperz  (24.12.22 20:19:48)
Abi şu an mı uydurdun bu kuralı asdasd

  • Kaleci Saçlı Forvet  (24.12.22 20:23:23)
Sen ne derdin peki? Buna kural değil teamül denir.

  • alperz  (24.12.22 20:32:30)
Sen ne diyorsan o bro :)

  • Kaleci Saçlı Forvet  (24.12.22 20:33:48)
son zamanlarda benim de dikkatimi tekrar çeken fiil. alkole de içki denmesine gıcık olmaktayım. bence tamamen insanın küçük yaşlarında tesadüfi olarak gelişen tepkiler.

  • alkandor9449  (24.12.22 21:02:46)
alkandor ben de tam tersi içkiye alkol denmesine gıcığım. içki içilir. alkol dediğin şey eczanede falan satılır.

  • alperz  (25.12.22 16:23:21)