Kemal K. na oy vermem diyenler hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Gerçi çok klasik cümle ama CHP’ye hiç oy vermedim .
Ama bu kesimin samimi olduğunuz pek inanmıyorum . Tabi muhalif olup Kemal Kılıçdaroğlu aday olursa seçimi kazanamayacağını bu yüzden aday olmaması gerektiğini düşünerek, K.K. Ya oy vermem diyenleri kastediyorum .
Uzmanı değiliz ama siyaseti takip eden biri olarak bu kesimi anlamıyorum . Neden K.K nın başarısız olacağını düşünüyorlar?
Bence son yerel seçimlerde çok başarılı idi. İstanbul Ankara’yı aldı . Bursa gibi bir ilde ise az bir farkla kaybetti . Bu başarıyı görmüyorlar mı küçümsüyorlar mı ?
Sanki bu grupta bir algı kurbanı olmuş gibi.

İktidarı tüm imkanlarına rağmen çok başarılı olduğunu düşünüyorum .
Siz ne düşünüyorsunuz ?
( başörtüsü , uyulturucu meselesi falan çok önemli de konulardı , muhtarlara yardımcı meselesi bile sanki , önceki hamle gibi geldi bana ) . Yani seçime katılımı arttırmak için falan mı yaptı diye düşünmedim değil .
Çünkü büyükşehirlerde belki etki etmeyebilir ama az nüfuslu yerlerde muhtarlar seçim katılımını etkiler )
Neyse siz ne düşünüyor?

herkes aynı amaçla söylemiyor. kimisi aktroll zaten kasti olarak bunu yayıyorlar.
daha güçlü adaylar varken kendisini ortaya koymasına kızan var.
chp'nin atatürkçü yapısını bozduğu için kızanlar var.
kendi adıma rte gitsin terlik gelsin modundayım. sırf şu siyasal islam havasından kurtulalım diye yoksa bu ülkenin geleceğinden o kadar da ümitli değilim.
  • lazpalle  (01.11.22 16:05:35)
Ben kendisinin bencil olduğunu düşünüyorum. Son siyaset sahnesinde bir cumhurbaşkanlığı yapabilir miyim derdinde. Kendi şahsından daha önemli bir durum var. Partin 2002 den beri AKP'ye karşı kazanamıyor. Senin de kaybettiğin seçimin haddi hesabı yok. Artık fırsat ayağına gelmiş. Herkes illallah etmiş. Çekilirsen yüksek ihtimal partin seçimi kazanacaksın. Ancak kendisinin inatla benim benim diye ısrarını hiç samimi bulmuyorum. İstemiyor halkın çoğu seni. Ama sen inatla ben adayım diyorsun. Halkın sözüne kulak arkası yapıp kendisini düşünmesinden dolayı oy vermemeyi düşünüyorum.

Bu sebeple kendisine hiç sıcak bakmıyorum ve aynen başlıktaki gibi düşünüyorum.
  • drako  (01.11.22 16:11:52 ~ 16:12:59)
Kendi fantezisi için ülkeyi riske atmayı düşünüyorsa bunları görsün aday olmasın diye bunu söyleyen çok insan var.

Anketlerde çok daha yüksek oy potansiyeli olan adaylar varken, ısrarla kendini öne atması biraz yenilen pehlivan güreşe doymaz havası yaratıyor çünkü.
  • anten  (01.11.22 16:12:38)
kk aday olursa oy vermem diyenler chp muhafazakarların hoşuna gitmek için saçma sapan adımlar atınca zırlamasın. aynı yolun yolcususunuz.

ne olursa olsun bu ülkenin tam da hak ettiği gibi yönetildiğini düşünüyorum. seçim kazanılsın kaybedilsin değişen bir şey olmayacak.
  • summer timetable  (01.11.22 16:20:05)
Asla oy vermeyeceğim iki parti var biri akp diğeri hdp. KK, selo selo demeye devam ederse boş atacağım gibi görünüyor.

  • Erestor  (01.11.22 16:21:35 ~ 16:21:47)
demokrasilerde iktidarlar kadar muhalefet de önemlidir. doğru düzgün muhalefet yapamadığı için TC'nin bu halde olduğunu düşünüyorum. defalarca kaybettiği bir yarışa tekrar tekrar girmek istemesini de gerçekten anlamıyorum. ona kalsaydı istanbul ankara da kaybedilirdi bence.

  • euteamo  (01.11.22 16:26:00)
hayatım boyunca chp'ye oy verdim ama akp seçmenini de anlayabilen biriyim. ben kendisini başarısız buluyorum, çok uzun zamandır seçim kaybediyor. bu bile bir değişim olması için gerekli bir sebeptir. diğer saçmalamalarına hiç girmesem bile (muhtarlara yardımcı, başörtüsü, ıvır zıvır vs) sırf bu bile kesinlikle bir değişiklik yapılması gerektiğini gösteriyor bize. burası bir yapboz tahtası değil 20 yıldır başarısız olan birisi başta tutulamaz.

istanbul'u net bir şekilde imamoğlu kendisi aldı, ankara'da ise insanlar melih gökçek'ten bıktığı ve karşı aday çok başarısız olduğu için mansur yavaş aldı diye düşünüyorum. benim kılıçdara oy vermekteki tek motivasyonum akp'nin gitmesi olacak. motivasyonuyla, kariyeriyle mevcut siyaset sahnesinde herkesten oy alabilecek tek aday bence (maalesef) imamoğlu diye düşünüyorum. sadece kendisinde yeni rte potansiyeli var.
  • roket adam  (01.11.22 17:08:42)
İstanbul ve Ankara'daki başarı tamamen adaylara yazılır. Kılıçdaroğlu'na rağmen kazandılar, bir de son 2 yıldır iktidarın puan kaybı da etkili oldu.

  • mustafakesekci  (01.11.22 17:12:43)
yapilan anketler bize sunu soyluyor; bu secimi kaybedebilecek tek aday kilicdaroglu. tayyip erdogan acikca kilicdaroglu'nu gormek istiyor karsisinda. butun bu eldeki bilgileri isledigimizde ulkede tek aday olmamasi gereken adam aday olacagim diye diretirse tepkiler de gelecektir. akp-mhp yuksek ihtimalle meclis cogunlugunu alamayacak, cumhurbaskanligini da garanti aday ile kazanip gecis doneminden sonra kendisi yetkisiz cumhurbaskani olsa daha iyi olur.

Benim dusuncem, aday olmakta ne kadar ozgurse oy vermem diyenler de o kadar ozgur.
  • duyulmasi gerektigi kadar  (01.11.22 17:25:52)
vasıfsız ve profili düşük bir adam olduğunu düşünüyorum. çok rahat manipüle edilebilen biri, bu yüzden partisine hdp'li bir kaç yöneticinin girmesiyle, bir kaç yılda çok fazla radikal hdp'li ile doldu partisi.

iddia ediyorum ki tayyiple 3 gün beraber dolaşsın, 4.gün akpli bile olur. kendisinin bir türkiye hayali ya da başka bir şey yok. yardımcıları ve danışmanlarının tamamı eğitim ve kalite olarak çok düşük insanlar. max köy kahvesi tayfa. bu sebepten kemale oy vermeye soğuktum, taki ne zaman insanlar bunu dayatmaya çevirip "eşek gibi vereceksiniz, vermezsen tayyibi desteklersin o yüzden oy vereceksin" moduna girdiler ben de oy vereni öpsünler diyorum. o kadar hakaret edilen akp seçmeni bile dayatma ile oy vermiyor (ibb seçimlerinde binalinin kazanamaması gibi, mesela tayyip olsa +10 puan daha alırdı ama seçmen istemedi vermedi)
  • avatar is back  (01.11.22 17:27:03)
su anda amac ulkeyi felakete surukleyen sistemi degistirmek. kk secilirse sistemi degistirip 2 sene sonra emekli olacak. sonra muhtemelen imamoglu, mansur yavas gibi kisiler chpden aday olur.

  • monicapp  (01.11.22 17:27:46)
bu sistemin degismesi ve yeni sistemin kurulmasi icin olabildigince cok kisinin destegine ihtiyaci var. akplisi hdplisi mhplisi herkes burada olmali ki yeni sistem duzgun kurulsun ve carklar islesin. insanlar bence bunu goremiyor, iste hdpye yaklasti, muhafazakar oldu vs...adam ulkenin gelecegini dusunuyor,

  • monicapp  (01.11.22 17:29:30)
Karizmatik lider profili içine çok oturtamıyorlar.

Biat kültüründen gelme bir algı bu.

Tek adamın karşısında kendi tek adamları olsun istiyorlar.
  • Mirket  (01.11.22 17:35:16)
beni görmezden gelen kimseye oy yok. ben akp seçmeni değilim benim oyumu garanti gören kimseyle işim olmaz. valla çok kritik seçimmiş ülkenin kaderiymiş falan hiç umrumda değil. benim keyfim şu an yerinde.

ülkenin en büyük sansür yasalarından biri konuşulurken dalga geçer gibi abd gezisi yapıyordu kendisi. bir kelime bile etmedi. ben oy verdiğim insanın en azından gidip görevini yaparak yasa geçse bile oylamada şerhini düşmesini beklerim. erkan baş da yasanın geçmesine hiçbir şey yapamazdı ama son ana kadar kamuoyu oluşturmaya çalıştı.

siz bu siyasetçileri ülkeyi düşünüyor falan sanıyorsunuz çok enteresan geliyor bana. akp gider chp gelir, şimdi akp'den nemalananlar gider chp'den nemalananlar gelir. mevcut sistemin değişmesi için iktidarı elinde tutanların değil siyaseti yapanların değişmesi gerekiyor. o da kısa vaadede mümkün olmadığı için su veren itfaiyenin diyorum.

ayrıca akp'nin adaydan bağımsız olarak seçim kaybedeceğini, kaybetse de sakin sakin yenilgiyi kabul edeceğini düşünmüyorum. 2023 çok enteresan bir sene olacak. keşke uzaktan izleme imkanım olsaydı seçimlerden sonraki süreci ama maalesef buraya mahkumuz.
  • coldegezenkutupayisi  (01.11.22 17:45:42)
yani televizyona çıkıp da "bir de beni deneyin ya" diyen bir adam artık siyaseti bırakmalıdır bence. O yüzden oy vermem diyene hak veriyorum. Bu adamın milyonları arkasından sürüklemesini bekliyoruz. Sağ seçmeni ikna etmesini bekliyoruz. Adamın argümanı "bir de beni deneyin"

Şimdi "çünkü kibar adam, avrupai siyasetçi" diyenler var. Bak karizmatik lider bağıran çağıran lider demek değildir. İş bitirici liderdir. Ecevit de kibar liderdi. Ama Ecevit iradeli bir adamdı. Kıbrıs'a girdi, afyon krizinde meydan okudu, ırak ambagrosunu deldi.
Halk da karaoğlan diye bağrına bastı. Kılıçdaroğlu'nda bunu göremiyor kimse.

Başarısız arkadaşlar adam başarısız. İmamoğlu'nun başarısını kendine mal ediyor ama alakası yok. İmamoğlu'nun kampanya stratejisiyle, kemal kılıçdaroğlu'nun yıllardır uyguladığı kampanyaların alakası yok.

Kılıçdaroğlu bürokrat. İş bitirici bir adam değil, bürokratlar talimat uygulamaya alışıktır. Liderlik edemezler. Kılıçdaroğlu'nun söylemlerine bak bir bütünlük yok. Danışmanlarının dediklerini tekrarlıyor. Liberal danışmanı bir şey diyor, kılıçdaroğlu ABD güzellemesi yapıyor. Ulusalcı danışmanları bir şey diyor ertesi gün kalkıp her şeyi kamulaştıracağız diyor. Adamın bir stratejisi falan yok o kadar net ki bu.

Bak imamoğlu aday olana kadar CHP kılıçdaroğlu döneminde öyle bütünleştirici bir kampanya görmedi. Eğer imamoğlu kendi danışmanlarıyla değil kılıçdaroğlu'yla ilerleseydi İstanbul'u alamazdı. Ha bir de İstanbul'da adayın binali olması da etkili oldu onu da kimse unutmasın. Binali yerine genç dinamik bir aday çıkartsaydı iktidar, İstanbul'u alamazdı ki imamoğlu bile aslında az bir farkla kazandı seçimi. Sonraki oy farkı tamamen seçimin yenilenmesine bir tepkiydi.

Bunları iyi okumak lazım. Yani şu anda muhalefet bir zafer sarhoşluğunda İstanbul'u alan genel seçimi alır kafasında yaşıyor herkes de o kadar kolay değil.

Şimdi bu şartlar altında yıllardır aynı şeyleri tekrarlayan bir adam çıkıp bu seçimi alacağım diyemez. Yani der ama çoooook süper bir rüzgar yakalaması lazım. Bu yaz rüzgar muhalefetten yana döndü. Çok iyi bir ivme yakalanabilirdi yine başaramadı adam.

Şu anda CHP'de başta imamoğlu olmak üzere partiyi çok iyi idare edecek, halkı CHP'ye çekecek bir sürü genç siyasetçi adayı var. Bırak onlara yerini.

Adam kendini başarısız ve aciz göstermek için her şeyi yapıyor resmen.
  • anten  (01.11.22 20:37:38)
En kötü aday da olsa chp'ye oy veririm, partinin kolektif zihnine ve oy veren tabanının siyasi ahlakına çok güveniyorum. Fakat kılıçdar'a oy vermeme noktasına geldim maalesef. Bakalım ne olacak. Şu noktada adam kendi tabanını komple kaybetmiş durumda, kaldı ki diğer partilerden oy çekecek.
Not: Gerekçelere girmedim, zaten yukarıda arkadaşlar gayet güzel açıklamışlar, aynen öyle.

  • firez  (02.11.22 00:57:32 ~ 01:01:56)