birinin türkiye'de "zengin" klasmanına girmesi için

sizce aylık ne kadarlık bir kazancının olması gerekiyor?

150.000+

  • tok oldugumuz halde yaftalar yiyoruz  (01.11.22 15:18:30)
Bana gore 50k üstü iyi durumdadir. 100k ustu zengindir

  • abuzer  (01.11.22 15:19:55)
100k

  • yazar yazmaz yazan yazar  (01.11.22 15:21:16)
türkiye'de kılçıksız 10 bin usd kazanan birisi zengingin sınıfına girer sanırım.

  • golgi aygıtı  (01.11.22 15:29:16)
12+ m motoryat alabilecek, bakımını, masrafını da üstlenebilecek kişi zengindir. ha yapar yapmaz ayrı konu, istese bunu yapabilecek durumdaysa, zengindir.

kıçında don yok, teknesi var. öyle durumlar istisnadır, kural değildir.
  • gabe h coud  (01.11.22 15:40:25)
Kariyeri doğrultusunda kendi işine sahipse, maaşlı değil de maaş verense. 50-60 binden on küsür mühendise iş veren tanıdığım var. Zenginlik böyle bir şey bence.

  • ruhen hastayim ben  (01.11.22 15:53:00)
Şu anda yoksulluk sınırı 24.185 lira.

25-30 bin kazananlar yoksulluk sınırında yani.

Zengin tanımı muğlak, üst sınırı yok çünkü. Ünlü isimler sanırım zengin sayılabilirler. En azından üst-orta sınıf sayılabilecek ünlüler etkinlik ya da program başına 150 bin civarı para alıyordu birkaç yıl önce. Şimdi bu daha fazladır.

Haliyle 1 milyondan başlatabiliriz sanırım zengin sınıfına girişi. Net kazancı olmasa da, eline bu miktarın bir şekilde geçtiği düşünülebilir.

Bizde orta sınıf ve ortadirek aynı şey gibi görülüyor. Bizim ortadirek dediğimiz şeyle "middle class" ne yazık ki çok da aynı şeyler değil aslında. Normalde orta sınıf olan biri bizde genel algıya göre zengin kabul ediliyor.

Bizim, fakirler olarak :D yani sıradan halkın genel manada günlük hayatta karşılaştığı bu tip bir zengin (ya da hali vakti yerinde denilen kişi) kaç kazanıyordur diye soruyorsanız 75-100k dan açılabilir sanırım.
  • akhenaten  (01.11.22 15:53:44 ~ 16:07:03)
Zenginliği hiçbir zaman "aylık kazanç" olarak düşünmemiştim. Benim aklımdaki zenginlik birikmiş varlıkla olur ancak.

Bir insan ömrünün sonuna kadar çalışmadan aynı hayat standardını yaşayabilecek varlığa/gelire sahipse zengindir bence. O paranın miktarı da kişinin yaşına ve ayda ne kadar harcadığına bağlı.

Türkiye Cumhuriyeti gelir vergisi dilimlerinde en üst dilim yıllık 880 bin TL, yani aylık brüt 73 bin TL, aylık 46 bin TL net gelir demek. Belki bu bir fikir verebilir size. Ama ayda 46 bin TL geliri olan birine sanırım kimse zengin demez.
  • michael_knight  (01.11.22 16:14:23)
aldığı maaşı değil verdiği maaşı hesaplaması gerekir.

  • coldegezenkutupayisi  (01.11.22 16:15:00)
@coldegezen +1

Maaş alan zengin mi olur yahu :)

Ayda bir milyon tl kazanıyorsa zengindir. Düşündüğümüzden daha çok böyle insanlar bu arada. Ticaretle uğraşan x turizm, bilmem ne dış ticaret, hatta köşedeki kuruyemişçi bile ne paralar kazanıyor ama sorsan işler eh işte der barzosu bmw'yle biraz kendini belli eder ama çoğunluğu göze sokmaz parasını. Eh işte diye diye kaç apartman dikti millet :)
  • chicha_v2  (01.11.22 16:22:19)
Benim için ayda 15 bin dolar

  • Erestor  (01.11.22 16:23:05)
Zenginlik, varlılık tanımı aylık kazanca göre yapılmıyor. Birikmiş paraya göre yapılıyor.

Çalışmadan aynı hayatını, hiç kısmadan 1 sene sürdürebiliyorsan varlıklısın, 5 sene sürdürebiliyorsan zenginsin gibi bir kuralı vardı bunun kabul gören. Süreleri attım. Ama yakındı buna diye hatırlıyorum
  • zimbirik  (01.11.22 16:40:50)
valla kazananı değil de harcayanı zengin gördüğümden kim ne kadar harcıyorsa o kadar zengindir diye düşünüyorum. paranın kaynağı baba da olabilir, kar payı da, maaş da, hırsızlık da, koca bir hiç de. miktarı önemsiz. harcama tutarı önemli. ben mesela ayda rahatça 30k tl harcayabilseydim zengin hissederdim.

  • summer timetable  (01.11.22 16:53:46)
Yoksulluk sınırının 25k tl olduğu ülkede 100k tl zengin değildir. iPhone 14 Pro Max 50k yaklaşık. ABD'nin orta gelirli adamı bile o telefonu almak için maaşının yarısını vermiyor, bizim zenginimiz neden versin?

aylık geliri $30k altında olan birinin zengin olma ihtimali yok. 150k demek dolar bazında 10k bile değil. Yurt dışına kafasına estiğinde çıkamayan, istediği ürünü istediği zaman alamayan zengin mi olur?
  • nawar  (01.11.22 17:48:16)
Maaş vermek tek başına zenginlik demek değildir.

Bu gözler neler gördü. Nette eline çalışanına verdiği maaştan az geçenler, batık üstüne batık şirketleri olanlar, çalışanının maaşından kestiği SGK’yı bahise yatıranlar.

Sermaye üstüne kredi çekersin, istersen bir sürü çalışanın olur. 2 senede krediyi sermayeyi çalışanlarınla yer, bitirirsin. İş bilmezlerin çoğu böyle yavaş yavaş batar. Sonra, maaş veriyorum, zenginim.
  • gabe h coud  (01.11.22 22:24:51)