hırsızlığa karşı ev sigortası

bu tür sigortalar işe yarıyor mu? yoksa göz boyayan ve asla dediklerini yapmayan şeyler mi? derdim evdeki nakit altın vs değil. evde bulunan "artık" kıymetli eşyalar. macbook, televizyon, telefonlar vs gibi. herhangi bir hırsızlık vakasında bunların nakti değerini vs veriyor mu sigorta şirketleri? duyan bilen var mı acaba?

Bunların faturası olmalı bildiğim kadarıyla evde, önemli kısım bu, hırsızlık zorla yapılmış olmalı, açık cam, açık kapıdan girilmemiş olmalı (bu kısımda emin değilim aslında), polis ve sigorta bilirkişisi çağırılmalı anında sanırım.

Sigorta teminatlar çerçevesinde ödeme yapar, ürün değerlerini fatura değeri olarak mı öder onu bilmiyorum.
  • atom karincanin torunu  (20.09.22 09:03:10)
Konut poliçeleri çok değişiklik gösteren sigorta türleri, içerik tam istediğinize göre hazırlanmalı, istediğiniz ek teminatlar varsa eklenmeli (poliçe fiyatı oldukça artacaktır bu durumda).

Üşenmeden poliçe teminatları ve kuralları okunmalı, sakince kafa vererek okunduğunda oldukça anlaşılır bir dili var, bazen hukuki terimler yüzünden anlamadığınız yerler olabiliyor ama çözmesi kolay internet çağında.

Edit:

Mesela poliçemden bazı alıntılar yapayım;

"Eşyanın Tanımı:
Konutta bulunan sigortalı, birlikte oturan aile bireyleri veya birlikte yaşadığı kimseler ve ev
çalışanlarına ait ev eşyası ve kişisel eşyalardır. Bu kapsama konut dışındaki garaj, bahçıvan evi gibi
eklentilerde bulunan eşyalarda dahildir.
Not: Motorlu taşıtlar, karavanlar, tekneler, bunların aksesuar ve yedekleri ve bunların içinde
bulunabilecek eşyalar, ticari nitelikteki mal, emtia ve demirbaşlar, eşya kapsamına girmez"

Hırsızlıkla Alakalı;

Hırsızlık Teminatı:
Hırsızlık teminatı sadece ev ve giyim eşyalarını kapsamaktadır.
- Hisse senedi, tahvil ve kıymetli kağıtlar ( çek vb. Menkul kıymetler ), projeler, planlar, kalıplar,
ticari defterler vb. Belgeler teminat kapsamı dışındadır.
- İkametgah dahilinde bulunan nakit para azami olay başı ve yıllık toplam 100. TL'ile teminata dahil
edilmiştir.
- Ruhsatlı silah, cep telefonu, diz üstü bilgisayar gibi özellik arz eden eşyalar, poliçede
belirtilmediği sürece teminat haricidir. Poliçede belirtilmeleri halinde ise, en az 100.-USD karşılığı
TL. olmak uzere söz konusu eşyaya ait hasar tazminat bedelinin %25'i oranında tenzili muafiyet
uygulanacaktır.
- Hırsızlık Sigortası Genel şartları çerçevesinde; ev eşyası arasında bulunabilecek sanat ve antika
değeri olan tablo, koleksiyon, heykel, biblo, resim, kitap, gravür yazı, halı vb. aksam ve
teferruatları da dahil olmak üzere bilgisayar, video, video çekicisi, telsiz, televizyon, radyo, teyp,
pikap, müzik seti, fotoğraf makinesi, film makinesi (gösterme veya çekme), dürbün ve mikroskop, kürk
ve ipek halıların sigorta bedellerinin toplamı, toplam eşya bedelinin %25'i ile sınırlıdır.
Kasa yada kilit altında bulundurmak şartı ile, kıymetli saatler,gümüş ve sair kıymetli maden ile
bunlardan mamul eşya, altın, mücevher, değerli taş, inci ve benzerlerinin sigorta bedelleri toplamı,
toplam eşya bedelinin % 10' u ile sınırlıdır. Beher hasarda hasar tazminat bedelinin %10'u oranında
tenzili muafiyet uygulanacaktır.
Not: Bu tip özellik arz eden eşyaların sigorta bedellerinin yukarıda belirtilen oranları aşması
durumunda, bu tanıma giren eşyaların poliçede belirtilmesi ve ek prim alınması koşulu ile teminata
dahil edilebilir.
Konutun 6 ay ve üzeri boş kalması durumunda geçerli olmak üzere iş bu teminat aşağıdaki hırsızlık
önlem şartlarının herhangi birinin yerine getirilmiş olması durumunda geçerli olacaktır.
" Sigortalı mahalde Emniyete ya da Özel Güvenlik Merkezine bağlı Alarm ve/veya Kamera ve/veya Demir parmaklık olması şartı aranacaktır"
  • John Bloor  (20.09.22 10:28:57 ~ 10:35:49)