kamuda mühendis maaşı ne kadardır?

13300 başlangıçlı görünüyor, özellikle ankara genel merkez bakanlıklarda da böyle mi? ek ödeme ya da bişey olmuyor mu? çok düşük değil mi yahu

Hem düşük değil hem düşük. Neden düşük değil? Özelde başlayan mühendis 6 7 bin lira alıyor başlangıçta. 13 bin iki katı oluyor. Başlangıç için durum bu. Daha sonra özeldeki mühendis tecrübe kazandığı için zaman geçtikçe 15, 20, 30 bin lira almaya başlıyor. Bu sefer de devletteki maaş düşük oluyor. Özelde yıllarca çalışıp departman müdürü, fabrika müdürü olmuş kişilere göre çok düşük. Ama yeni mezun mühendise göre iyi. Çizdiğin yola bağlı kısaca.

  • dissendium  (04.09.22 01:56:02 ~ 01:57:36)
Başlangıç maaşı o. Her yıl bir kademe, her 3 yılda bir derece alacaksın. Kademelerle bir tık, derecelerde daha bir tatmin edici artış olacak. Sözleşmeli değil de kadrolu personelsen ömür boyu garanti işin olacak. Ev sahipleri ev kiralarken seni tercih edecek, ayrıca memur kefil istemeyecek. 3. dereceye düştüğün anda yeşil pasaportun olacak. Bunları da hesaba kat.

  • Mirket  (04.09.22 11:10:15)
Ankara için başlangıç normal. Bizim şirketin fabrikası başlangıç buna yakın veriyor.

Tek sorun serbest piyasa yok iste. Fransa'da da aynı olay var. Devlet maaşları düşük ama garantili, çalışma saatleri az, daha çok tatil var falan.

Eğer ben daldan dala atlarim, kendimi çok geliştirmek isterim vs derseniz devlet ideal değil.
Ama devletin su güzelliği var, Türkiye'de bilmiyorum; devlette yükselen kişiler özel sektöre güzel paralara geçebiliyor. Devlet bilen adam genelde iyidir mantığı ile.
  • logisticsmanager  (04.09.22 12:45:28)