kira tutarı sorunsalı

bu yıl 5. yılını dolduran bir kiracıyım. kontrata tüfe oranında yazdığımız için bugüne kadar hiç aksatmadan hep açıklanan tüfe oranında zam yaparak kirayı arttırdık. lakin son durumlar malum, kiramız şu anda piyasa rayicinin epey altında kaldı.

kontrat dönemim eylül. devlet diyor %25 yapabilirsin. kanun diyor 5 yılın sonunda kira tespit davası açılabilir. kontratımız diyor tüfe oranında arttırılır.

şimdi benim kiram şu anda 2500 lira. rayiç kiralar ise 7000-9000 arası diye tahmin ediyorum.

ev sahibim 5 yıllık olduğum için rayice göre belirleneceğini söyleyerek 9000 lira istediğine dair mesaj attı, aksi takdirde evden çıkmamızı istiyor.

ben %25 zam yapsam 3120 lira, yine çok altında kalıyor. kontrattaki gibi tüfe oranında yapsam 3750 yine az gelecek. benim düşüncem ise %100 zam yaparak 5000 lira ödemek. ama kabul edeceğini sanmıyorum. kabul etmezse de yasal yollara başvurup kirayı tespit ettirebileceğini söyleyeceğim.

farklı bir öneriniz var mı? 2500 liradan 9000 liraya yani %260 oranında bir zam bana çok insafsız geliyor.

bir de asıl önemli sorum; eğer davalık olursak, kira tespit davası sonuçlanana kadar ben ne kadar kira ödemeye devam edeceğim?

Günü kurtarmaktan ziyade bütçeye uygun ev bakmak daha mantıklı. Bekledikçe her şeyin fiyatı artığı gibi kiralar da artıyor. Kira artışı demek depozit ve emlakçı artışı da demek.

  • OrangeYellow  (01.09.22 00:33:11)
üstadım burada oransal düşünmek saçma olur, % olarak artışa değil çevredeki rayiç kiralara bakılıyor çünkü. çevrende minimum kira 9000 ise, 7000 gibi bir rakamda uzlaşmanızı öneririm. dava sonucunda da o civarda bir şey çıkar zaten, kiracıları çok mağdur etmemek için mümkün olduğunca alt sınırdan verdiklerini duymuştum. ama onun dışında vekalet ücreti, avukat ücreti, ıvır zıvırını da düşündüğünüzde, bana bu konuda mücadele vermek anlamsız görünüyor çünkü kira tespiti, kiracının maddi durumundan bağımsız olarak 5. yılda ev sahibine tanınmış kanuni bir hak.

  • roket adam  (01.09.22 00:38:59)
Eğer kira tespit davası yoluna giderseniz çevredeki benzer durumdaki evler dediğiniz fiyattaysa kaybedersiniz. kaybettiğinizde hem kiranız artar hem de masrafları siz ödersiniz. çevredeki kiralar 7000-9000 arasıyken, benzer dairelerin kirası neyse ona göre bir fiyat çıkar.

bu arada %260 çok insafsız değil. aksine enflasyonun altında bir artış oluyor. asıl sıkıntı açıklanan komik enflasyon oranları ve fiyatlarına yansıttığı zam oranını bizlere yansıtmayan iş verenler.
  • nawar  (01.09.22 01:06:15)
yüzde 25 zammı yapıp, kira tespit davasını açmasını belirtin.

  • haistre  (01.09.22 01:22:50)
Kira tespit davası açılırsa çevredeki emsaller baz alınır yani sizin belirttiğiniz rakama denk gelir ayrıca kontrat tarihinden itibaren istediğiniz eksik tutarları faiziyle birlikte ödersiniz ya rayiç kıymet nispetinde zam yapacaksınız ya da mevcut kira bedelinizde kiralık evlerin olduğu bir semte taşınacaksınız

  • beemaker  (01.09.22 01:23:10)
elbette kira tespit davası açmasını isteyebilirsiniz, ancak taksimetre davanın açıldığı zamandan başlar. siz ne öderseniz ödeyin, ev sahibi davayı kazanırsa, mahkemece belirlenen kira bedelinden dava açılma tarihinden hesaplanıp ödediğiniz tutar düşülerek kalan tutarı da ödemeniz gerekecek. yasal faizi de unutmamak gerekir.

ayrıca, nasıl ki %25 kanuni bi zorunluluk, 5. yıl bitiminde kiranın yeniden tespitinin istenmesi de kanuni bir hak.

sadece kendinize yontmyın, sizin taraftan kiranın 2500'den 9000'e çıkması nasıl insafsızlık geliyorsa, ev sahibi açısından da rayiç bedeli 9000 olan evi 2500'e kiraya vermiş olmak da insafsız geliyordur.

kira tespitinde, hakim genelde kiracı lehine düşünecektir. 9000 değil de 7000-7500 gibi bir tutar belirleyebilir.

benim önerim, ev sahibi ile bu civarda bir meblağda uzlaşmaktır. mahkeme süreci hem sizin hem de ev sahibi için yıpratıcı olabilir.
  • altinci nesil caylak  (01.09.22 08:19:02)
5.000 gayet ideal
rayiç kira dediği son dönemde fırlayan kiralardır

senin gibi düşük kira verenler de vardır
  • bir soru sorcam  (01.09.22 09:38:37)
Burada "yüzde 260 zam insafsız değildir" diyenler o zaman elektirik ve doğalgaza zam gelince kapatıp çenelerini oturacaklar.

Dostum sen ilk başta ev sahibine 5 bin lirada anlaşmaya çalış kabul etmezse yasal olan %25 zam yap hayatına devam et. O mahkeme en az 1.5 sene sürecek.

Bu süreçte evde 7500 TL'ye oturuyormuş gibi düşün ve o parayı kenara at birikim yap.

taksimetre davanın açıldığı zamandan başlıyor diyen arkadaş yanlış biliyor, öyle bir emsal bile yok.

1.5 sene sonra mahkemenin ve avukatın masrafı max. 5 bin lirayı geçmez. Korkma o masraflardan para değil. Denyo ev sahibinin senden 9 bin lira istediğini düşündüğümüzde 5 bin lira para değil. Bunu gözden çıkar ve bir buçuk sene birikimini yap en az 80-85 bin lira karda olursun. Hatta dolara çevir o parayı.

Mahkeme istediğin gibi sonuçlanmazsa da çıkarsın evden. 1.5 sene de yasal hakkın olan yüzde 25 zamla oturmuş olursun. Kenarda da paran birikmiş olur.
  • juan pablo pino  (01.09.22 09:50:38 ~ 09:53:43)
@bi soru sorcam +1
son dönemde fırlayan kiralar rayiç bedelin de o kadar olması gerektiği anlamına gelmez. 5.000 sizi üzmüyorsa ev sahibi için de tatmin edici bir alacak olur. 5 senedir düzenli ödeme yapan bir kiracısınız. ev 1 ay bile boş kalsa zaten aynı kapıya çıkacak. 2 ay veya daha çok boş kaldığını düşünürsek ev sahibi zarar eder.

sorunun alt kısmındaki ince detaya gelecek olursak; karşılıklı anlaşmadan kirayı 5.000 yapmayın. ola ki anlaşamadınız ve ev sahibi kişisi dava açacacağım derse siz de %25 zammı yapıp gönderin. durduk yere zarara girmeyin.
  • Improbable  (01.09.22 10:25:46 ~ 10:26:35)
5 yılda %260 lık artış neden insafsız olsun? Hani herkesin diline sakız olan asgari ücret bile 5 yılda %260 tan daha fazla nispette yukseltildi Ayrıca kiracı kira ücretinden memnun değilse kira ücretlerinin daha uygun olduğu bir semte taşınabilir sonuçta adı üstünde kiracı

  • beemaker  (01.09.22 11:53:30)
5 yılda %260 artış değil güzel kardeşim. Soruyu doğru okuyalım.

5 yılda her yıl tüfe oranında artış yapıldı zaten ve 5 yılda arttı arttı 2500 oldu. Şimdi önümüzdeki dönem için ev sahibi tek seferde %260 zam yapıp 2500 lirayı 9000 liraya çıkarmak istiyor. Yap bi içler dışlar kamil, bak bakalım tek seferde % kaç yapıyor.
  • kibritsuyu  (01.09.22 13:06:25)
Son zamanlarda okuduğum şeylere hayret ediyorum. 3 bin lira etmeyecek evin kirasını 9 bin yapmak isteyen ev sahibini haklı bulmak, bu nasıl bir normalleştirmedir? Geçen gün yine burada “13 bin kira çok iyi çok uygun” diyenler vardı. Sonra aynı insanlar eminim market, mazot ve doğalgaz zamlarını eleştirmişlerdir. Hatta doktorlara yapılan ek ödemeye sinirlenmişlerdir falan. Acayip bir durum. Benim ailemin belki 10 tane mülkü vardır, tuzum kuru. Yine de böyle şeyler okudukça sinirleniyorum. İnsanımız çok acımasız.

Sizin yerinizde olsam dava sonucu gelmeden ev sahibinin kafasına göre zam yapmasını kabul etmezdim. Yok öyle çevredeki daireler şu kadar olmuş diyerek zam yapmak. Önce davasını açsın, hakim bir tutar belirlesin. Sonra ödersiniz. Şu durumda -her ne kadar beş yıl olsa da- dava sonucu olmadığı için yüzde yirmi beşi yapıştırır geçerdim.
  • ruhen hastayim ben  (01.09.22 13:17:32)
Juan+1

  • asteriks  (01.09.22 14:06:54)
insafsızlık yok. asıl insafsızlık 9000 lira kirası olan evde 2500 liraya oturmak. ev sahibi 5 yıl olduğu için zaten rayiç bedel alacak. bence boşuna zıtlaşma.

  • nick bulamadim  (14.09.22 10:11:49)