haftanın 3 günü ağırlık çalışmak hangi seviye egzersiz?

haftanın 3 günü dambıl ile kol, omuz, bel çalışmak bunlardan hangisi ile adlandırılır? not: program 1-1.5 saatlik.

-hafif egzersiz
-orta seviye egzersiz
-ağır egzersiz
-aşırı yoğun egzersiz

böyle bir cevaba neden ihtiyacın var? antrenman şiddeti nedir mesela? yani 5 kg dumbell ile kaç set kaç tekrar yapılıyor? 5 kg dumbell seni ne kadar zorluyor (rpe değerin nedir?), hangi bölgeden kaç set kaç hareket yapılıyor? antrenmanın ortalama nabzı nedir vs birçok değişken var bu soruyu cevaplayabilmek için. eğer haftada 3 gün antrenman yapılacaksa en verimli planlama tüm vücüdu çalıştıracak şekildedir. genelde 5x5, texas metod gibi hazır antrenman programları tercih edilir. ağırlıklar kademeli olarak ne kadar artarsa zorlayıcılığı da o kadar artar.

  • motosiklet burclu adam  (24.08.22 21:27:43 ~ 21:29:01)
Genelde günlük kalori ihtiyacı hesaplama sitelerinde soruyorlar, egzersiz yoğunluğunu. Siz de onu hesaplamak için sorguluyorsunuz sanırım. Orta seviye egzersiz diyebilirsin gibi geldi bana.

Ama programın 1-1,5 saat sürmesine takıldım. 1,5 saat süren ağırlık antrenmanı olmamalı bence. İşin içinde kardiyo varsa o başka. Ama yoksa, bir bölgeyi 6-7 hareketle çalıştırıyorsanız, yarardan çok zarar veriyor olabilirsiniz.
  • sailor  (24.08.22 21:33:08)
tdeecalculator.net

ben surdan bakiyorum ona, egzersizin siddetine gore degil sikligina gore degerlendiriyor mesela.
  • bay b  (25.08.22 09:48:58)