Kaza tespit tutanağında kusur oranının "0" olması ne demek?

Merhaba,

yaptığım bir kazanın tutanağına e-devletten ulaştığımda benim kusur oranım "0" karşı tarafın "100" gözüküyor. Şimdi diyeceksiniz ki ne var bunda? Etraftakilerine göre suç bendeydi.. Bence de 0 kusur oranından fazlasını hak ediyordum.

Şimdi sorum şu: acaba yüzde yüz suçlu olması karşı tarafın işine mi geldi? veya experle böyle bir şey mi konuştular? (bilmem öyle bir şey olabilir mi?)

Etraftakilerin ve kazayı yapanların o an bilmediği, görmediği bir kural ihlali vardır. Sıkıntı yok, karşı tarafın hiç bir zaman işine gelmez 8/8 suçlu olmak.

Edit: keşke kazadan da bahsetseydin, merak ettim şimdi neden çevredekiler yanlış yorumladı.
  • John Bloor  (10.08.22 11:13:24 ~ 11:46:54)
karşı tarafın işine gelmez. bilmediğiniz bir kuraldan ötürü kusur vermişlerdir. polisin vermiş olduğu kusur bile tam tersi oranda değişmişti.

  • paintov  (10.08.22 12:07:09)
Bazı durumlarda çevredekilerin yorumunun bir anlamı olmuyor, örneğin aniden durdunuz, arkadaki duramadı size geçirdi. Akan trafikte ani fren yaptığınız için sizi suçlu görenler olabilir, ama arkadan çarpan her zaman 8/8 kusurludur.

Gibi. Ben bunu biliyorum sadece ama benzer başka örnekler de vardır muhakkak.

Sorunuzun yanıtına gelince, daha fazla kusurlu olmak hiçbir zaman avantajlı değildir. Kusur oranı kimin sigortası ne kadarını karşılayacak, onu belirler. Kim daha fazla öderse, sonraki yıl sigortaya daha fazla ödemek zorunda kalır. Manasız yani.
  • galileo figaro magnifico o o o o  (10.08.22 17:25:54 ~ 17:29:59)
Eskiden hata 8'e bölünüp her bir kısmı taraflara pay edilebiliyordu. Şimdi %0, %50 veya %100 oluyor. Sizde çok az kusur bulunmuş veya bulunmamıştır. Etraftakilerin kuralları bilmeyip yanlış yorumlaması çok muhtemel.

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (11.08.22 00:56:35)
2 tarafta da kusur bulunması kimsenin işine yaramıyor sigortayı kullanmak açısından

  • bir soru sorcam  (11.08.22 09:03:13)