merkezi sistem ısınmada "petek sayısı" kavgası!

yıllardır merkezi sistem kömür ile ısınılan apartmanda bu sene kömür fiyatlarının uçması sebebiyle merkezi sistem doğalgaza geçilecek.

apartman toplantısında bir grup insan, doğal olarak, bu sene kazan yanmadan önce mutlaka petek sayımı yapılması konusunda bastırmış.

diğer grup ise sayıma gerek olmadığı yönünde kavga çıkarmış.

daha sonra "tamam saydırırız bakalım" şeklinde cümlelerle geçiştirmeye çalışmışlar.

anladığım kadarıyla, yöneticinin de içinde bulunduğu kavgacı grup, kömür ile ısınılan dönemde kaçak olarak odalarına ve balkonlarına ilave petek taktırmış.

bu işin tamamen kanunlara uygun tespiti nasıl yapılabilir?

bu tespit işlemi mahkemeyle, davayla falan olacaksa, eşitlik isteyen insanlar için zor bir süreç olacaktır.

bu konuda şüpheye yer bırakmayacak şekilde sayım yapacak bir kamu kurumu falan yok mu?

illa ilave petek döşettireceğim diyenlerin ilave yakıt parası mı ödemesi gerekiyor?

kavga gürültüye gerek yok
(bkz: ısı pay ölçer)
her daireye bundan takılacak, herkes harcadığı kadar ödeyecek.
  • etna  (31.07.22 22:29:05)
Bu konuda mevzuat bile bulmuştum. Araştırırsaız bulunur. Söz konusu tespiti de bir mühendis odası (makine?) yapıyordu diye hatırlıyorum.

  • sagini solunu bilmez cahil  (31.07.22 22:29:26)
Bu işten en iyi eksperler anlar. Normalde merkezi sistem yakıt olayında kıstas m2 oluyor.

  • silah taciri  (31.07.22 22:29:57)
merkezi sistem yaptirmayin, herkese kombi takilsin herkes yaktigi kadarini odesin.
kacak petek olayina sesli guldum haha

  • cooperr  (31.07.22 22:33:14)
@etna;

hocam, ısı pay ölçerin her peteğe ayrı ayrı takılması gerekiyormuş. o da çok yüklü bir masrafa yol açıyormuş.

@sagini solunu bilmez cahil;

teşekkür ederim hocam. yarın, makine mühendisleri odası'nı bir arayıp sorayım.

@silah taciri;

kıstas olarak m2 alınıyor ancak kaçak petek işin içine girdiği zaman m2'nin bir önemi kalmıyor.

@cooperr;

kombili sisteme geçiş için apartmanda oy birliği gerekiyordu, o yüzden oy çokluğu ile merkezi sistem doğalgaza geçebildik.
  • sftsft  (31.07.22 22:58:11)
Pay ölçer (kalorimetre) her peteğe takılması gerekmiyor. Bizde daire dışında bir tane var normal su sayacı gibi.

Sıcak su da merkezi olacaksa onun sayacı da ayrı oluyor.
  • inheritance  (31.07.22 23:36:08)
@inheritance;

yanıt için teşekkür ederim. acaba ısı pay ölçerin her peteğe takılması gibi bir durum, apartmanın tesisat sisteminin eski ya da farklı olmasından kaynaklanıyor olabilir mi? eğer böyle bir durum yoksa, petek sayımını istemeyen grubun uydurduğu bir şey de olabilir.
  • sftsft  (31.07.22 23:48:31)
öncelikle su donemde dogalgaza gecis mantikli mi bence onu sorgulamak lazim. bazi uzmanlar dogalgazin fiyati 3 katina cikabilir diyor. bir de rusya gaz satmiyorum derse gazi oyle her yerden alamiyorsunuz ama komure bir sekilde erisebilirsiniz pahali olsa bile.

2008'de cikan yonetmelige gore isi pay olcer zorunlu ama uygulanmadiginda bir yaptirim yok yonetmelikte. isi pay olcer kurulacaksa zaten petek sayisi da otomatik olarak ortaya cikacak.
  • duyulmasi gerektigi kadar  (31.07.22 23:50:07)
@duyulmasi gerektiği kadar;

hocam, o aşama geçildi. doğalgaza geçiş işlemi başladı. geri dönüş yok artık.
  • sftsft  (31.07.22 23:53:00)
sftsft, sanırım ısı ölçer ile ısı pay ölçeri karıştırıyorsunuz ya da karıştırıyorlar. ısı ölçer ya da termostatlı peter, oda ayarlanan sıcaklığa geldiğinde peteği kapatan zamazingo. dolayısıyla her peteğe ayrı ayrı takılıyor.
ama ısı pay ölçer, daire girişine bir tane takılıyor ve her daire ısındığı kadar para ödüyor. isterse içeride 1 isterse 1415143 tane petek olsun ne kadar kullanırsa o kadar öder.

  • halanne  (01.08.22 09:42:45)
@halanne;

açıklama için teşekkür ederim.

peki "ısı pay ölçer", eski tip tesisata sahip olan apartmanlarda da sadece dairelerin giriş kısmına takılabiliyor mu?
  • sftsft  (02.08.22 21:24:05)