İngiliz Dili ve edebiyatı bitiren kişi hangi alanlarda çalışabilir

Soru başlıkta aslında, öğretmenlik ve tercüme dışında

Benim aklıma ik geliyor başka neler olabilir

Teşekkürler

İK biraz alakasız aslında. Yurt dışı satış ve pazarlama olabilir. Çağrı merkezi olabilir. Otel olabilir.

  • dissendium  (16.07.22 21:52:08)
Onlar ve akademi disinda herhangi bir alanda calisamaz. Yani tutup isterse ceo veya basbakan bile olabilir de okudugun seyin direkt olarak kariyer icin pek faydasi yok, demek istedigim.

  • hot potato  (17.07.22 02:28:30 ~ 04:12:59)
Dil bilmek meslek sahibi yapmaz. Word excel bilmek gibi. Ogretmen ya da okutman olmayacak kisi icin tamamen boş bölüm.

  • halk  (17.07.22 06:11:38)
@halk hocam yapmayın kaç kişi adam gibi word excel biliyor piyasada, özellikle Excel biliyorum diyen insan Excel biomiyordur bundan eminim,
Burada sormak istediğim şey bölümun verdiği İngilizce bilgisini başka alnlarda nasıl avantaj sağlayabiliriz
Yine de teşekkür ederim cevabınız için
  • bepicolombo  (17.07.22 10:38:32)
2012 ingiliz dili ve edebiyatı mezunuyum. istanbul üniversitesi.

arkadaşlarımdan bazıları:

dergi editörü,
yayınevi editörü,
müze müdürü,
organizatör,
host/hostes (bolca),
product manager (en son yousician’da, helsinki’de çalışıyordu),
pilot vs.

ingilizce bilgisini kullanıp ukrayna'da yurtdışı firmalara çeviri yaparak tıp okuyan ve doktor olan arkadaşım da var (şu anda almanca çalışıyor, almanya’da doktorluğa devam edecek). milli eğitim bakanlığı’nda ingilizce öğretmeni olarak çalışıp sürekli erasmus+ projesi yazıp dünyayı dolaşan da var.

kısacası bölüm sadece ingilizce ve dünya görüşü sunuyor. gerisi tamamen size bağlı.

tabi düzgün bir şehir ve üniversite olması lazım.
  • avianthem  (17.07.22 12:23:14 ~ 15:41:13)
Eger duzgun bir universiteden mezun olursaniz secenekler sonsuz gercekten.
Ozellikle eger master yapacaksaniz akademik veya kurumsal alanlara gecisinizde etkili bir rolu olabilir.
Ben Ingiliz edebiyati mezunuyum, ve yurtdisinda iyi bir okulda edebiyat derslerine giriyorum, gayet guzel bir hayat. Turkiyede olsem kazanamayacagim bir maas, hayat standardi vs vs.

Sinif arkadaslarim ve tanidigim diger insanlar soyle yoneldi:
- akademik kariyer (turkiyede ve yurtdisinda)
- hosteslik (coook fazla kisi bunu yapiyor, neden bilmiyorum)
- ogretmenlik
- kurumsal egitmenlik (ingilizce ile alakasi olmayan seyler, is egitimleri yani)
- yayinevlerinde cesitli roller
- pilotluk vs gibi onceden ongorulemeyen meslekler
- sosyoloji veya baska alanlarda master yapip o alanlarda calismalar
- tam olarak benim de cozemedigim 9-5 olmayan bagimsiz isler
  • sopiro  (17.07.22 12:37:16)