Gıybetiniz edildiğinde bizzat duyarsanız tepkiniz ne oluyor

Öncelikle şuna inanan biriyim çünkü hiç sekmemiştir
Senin yanında başkasının gıybetini yapan , başkasının yanında senin gıybetini yapmaktan çekinmez.

Konumuza gelelim; Kayınvalidelerdeyim gece saat
02.00 ben film izliyorum, eşim kayınvalidem kayınçom baldızım terasta oturuyor, mutfağa su içmeye gelmiştim ki kaynananın beni gün
İçindeki bir konuşmamı iğrenç bir şekilde taklit ettiğini duydum
Sonra kayınço da hakaret içerikli birşey söyledi "eşşek ya"
dedi. Şu an misafirlikteyim hâlâ ve buz gibiyim kimseyle konuşmuyorum
Bu garipliğin sebebini ise şimdilik biraz halsizim rahatsızım sanırım
gibi şeylerle geçiştiriyorum. Eve gidince tüm zehrimi eşime döküp uzun yıllar kapılarına uğramamayı düşünüyorum fakat bu sağlıklı bir
Düşünce mi yoksa herkes herkesin hakkında konuşuyor sadece
Farkı benim duymuş olmam mı? Yine de bir şekilde burunlarından getirmek istiyorum

Onlarla konusmamak istemeniz sagliksiz degil de, tum zehrinizi esinize dokmek istemeniz biraz garip. Tamam esinizin karsi cikmasi gerekirdi onlara, ama sucun 25% onda sadece.

  • sopiro  (03.07.22 15:47:10)
Umurumda olmaz, herkes herkesin arkasindan konusuyor ilginc degil.
Sen de annenle bir araya gelince kayinvalideni ve damadi gomeceksin.

  • divit  (03.07.22 15:50:38)
Onlar bunu derken eşiniz ne tepki ve cevap verdi?
Üzülmekte ve kırılmakta haklısınız ben de üzülürdüm kırılırdım. Araya mesafe koyardım.

  • Amaranta ursula  (03.07.22 15:50:39)
Gıybet yapmak, birinin taklidini yapmak başkalarında görünce çok aşağıladığımız ama kendimiz yapınca keyif aldığımız şeyler. herkes herkesin gıybetini yapar. ben daha çok taklidinin yapılmasına takıldım. kaynanan baya gıcık olmuş sana. ben şahsen tanık olunca bozuntuya vermiyorum. ölü taklidi yapmak gibi değil de, "arkamdan konuştuğunuzun farkındayım ama sallamıyorum sizi" gibi bir tavır takınıyorum. ama dediğim gibi taklidinin yapılması sinir zıplatacak bir şey.

kimseyle konuşmaman biraz şey geldi bana, çocukça. herkes terastayken senin film izlemen zaten biraz şüpheli geldi bana. sanki zaten mesafeyi koymuşsun gibi. taklidinin yapılacağı kadar bir şey yaptıysan eğer özünde de biraz gıcık biri olabilirsin. kendine pay çıkar biraz.
  • IncredibleMau  (03.07.22 16:03:18)
dedikodunun bence farkli boyutlari var.

siz yokken kayinvalidenizle esiniz sizin hakkinizda yine de biraz saygi cercevesinde kalacak sekilde belki konusabilir. o da soyle yapiyor, yanlis vs minvalde. dedikodunun 1. seviyesi gibi dusunebiliruz bunu.

ama sizin oldugunuz bir evde oyle kalabalik bir grubun dedikodunuzu yapmasi cok ayip. bunu da dedokudunun 2. seviyesi gibi dusunelim.

dedikoduyu geciyorum, hayatta en tiksindigim seylerden biri yermek, asagilamak, hor gormek amacli taklittir. bunu yapan birini hayatimda tutmam. buyuk konusmayayim ama baya netim bu konuda. taklit yaparak dedikodu yapmak bence 5. seviye falan.

benim bulundugum ortamlarda, yakin oldugum insanlar arasinda hic hos karsilanmaz, ayiplanir. yapan kisiye de terbiyeden, aile gorgusunden yoksun, çiğ bir insan gozuyle bakilir.

bunun cok normal karsilandigi gruplar da tanidim ve hizla uzaklastim. hayatta hicbir deger yargisi, onur kavrami olmayan insanlardi. birbirlerine kazik atip ertesi gun hicbir sey olmamis gibi davranan tipler mesela.

sozun ozu, toplumumuz son yillarda zaten cok yozlasti, bunun normal sayilacagi cok grup, ortam var ama isin gercegi, bu normal degil.

teyzem birkac yil once kuzenimin esiyle kotu bir sekilde dedikodumu yapmis. dedikodunun tatliligi, ortamin rehaveti kaptirmis kendini o an. bu bir sekilde kulagima geldi, teyzem de inkar etmedi. bir mahcubiyet bile hissetmedigi icin o gun bitirdim iliskimi. kayinvalide ne ki. bizi insan yapan degerlerimizdir diye dusunuyorum.
  • la lykia  (03.07.22 16:32:56)
bence eşinizin arkadaşları olsa o kadar önemsenecek bir şey olmayabilirdi belki ama ailesi olunca iş değişebilir.
belli ki sınır problemi olan bir aile.
eş ya da sevgili yeri geldiğinde (herkes buna karşı çıkacak biliyorum ama söylediğim doğru) arkadaşa anlatılır.
özellikle kadınlar tarafından.

bir sorun varsa bahsedilebilir.
bu illa kötü niyetli olmak zorunda değil, insan fikir almak da isteyebilir.
ama işte sınırlar önemli burada.
bazı insan olduğu gibi anlatır, bazı insan daha seviyeli şekilde, çok dedikoduya girmeden fikir almak istediği için anlatır ya da bir şekilde bahseder.

aileye eşle ilgili bir şey anlatmak çok sakıncalı bir şey.
eşiniz bu olgunluğa erişememiş, kötü olan o.

bir de, gıybet var gıybet var.
yani ciddi bir konu fokur fokur kaynatılıyor mu, yoksa komik bir şey oldu da o mu konuşulup gülünüyor?
güleceğim bir şeyse karşımdakinin yüzüne de bunu söyleyebilirim mesela.

"eşşek ya"nın tonlaması bile önemli burada.
"bak eşşeğe ya görüyor musun?" gibi tatlı sert bir tonlama mı, "eşşek herif" falan gibi sert bir üslup mu?
dediğim gibi, hiçbiri hoş değil ama bunu idare edebilmek de önemli.
özellikle evliyken.
sizin yerinizde olsam yanlarına gidip, "gıybetim yapılıyor gibi geldi, hayırdır?" derdim.

eşinize zehrinizi dökmek istemenizi anlıyorum, gıybet malzemesini o vermiş ailesine çünkü.
ama bence çok pasif kalmışsınız.

bir de şu var, ailesiyle sizin fısır fısır gıybetinizi yapacağı bir şey varsa, evliliğinizde zaten bir sorun var ve bunlar anlatılıyor demektir.
o zaman ona göre davranmak lazım.

ama evliliğinizde bir sorun yoksa belki de hafif bir konu konuşulup kendi kendilerine şakalaşıyorlardı.
yani lüzumsuz şekilde ortam germeye de gerek yok.

ayrıca bu olaydan, sizin ailenin bir parçası değil de, "x'in eşi" olarak görüldüğünüz sonucuna vardım ama bundan biraz da siz sorumlusunuz gibi.
misafirliğe gitmişken film izlemek falan hoş değil bence.
bunlar olduğuna göre eşiniz bazı yönlerinizden şikayetçi belli ki.
  • blatta hiberna  (03.07.22 17:09:27 ~ 17:14:49)
Ben çok önemsemem. Herkes, herkes hakkında konuşuyor. Bana karşı aktif bir tavır takınıyorlarsa bununla ilgilenirim. Eğer bir sorunları varsa ve sorunu benle konuşmayıp kendi aralarında bu şekilde gündeme getiriyorlarsa bu onların problemi. Koca koca insanlar, nasıl davranacaklarını ben öğretemem ki...

Eğer duyduklarıma bozulmadıysam ve espri konusu yapılabilecek bir şeyse eşime bunu duyduğumu esprli şekilde söylerim. Çünkü onunla da bunun dalgasını geçiyorlarsa eşimin benim bildiğimi bilmeden bu sohbete tanık olması ve bildiğimi bilerek tanık olması arasında fark olacaktır. Eğer gerçekten alındıysam bir şey söylemem, çünkü bu sefer de "böyle konuştunuz alınmış" diye gidip konuşma ihtimali doğar, hiç içine girmek isteyeceğim bir şey değil.

Ama "tüm zehrimi eşime döküp uzun yıllar kapılarına uğramamak" biraz fazla bir tepki gelir bana. Neticede eşimin ailesiyle zaten çok bayıldığımdan görüşmüyor olmalıyım. Bence biraz abartmışsınız olayın tazeliğinden kaynaklı. Çok büyük bir iş değil birilerinin arkanızdan konuşması, bu her zaman olacak.
  • akhenaten  (03.07.22 17:35:17 ~ 20:32:00)
Eşiniz orada bostan korkuluğu mu? Size hakaret ediliyor ve susuyor, yanlış mı anladım. Elbette ki böyle sünepe bir adama çemkirmekte haklı olacaksınız.

Hatta boşanma sebebidir bu net.
  • old possum  (03.07.22 18:09:53)
abartma, kafana takma, kayınvalidelerinde ve kendi ailenin yanında da 3 saatten fazla kalma. gece 2'ye kadar ne işiniz var? fazla muhabbet tez ayrılık getirir, duymak istemediğin daha fazla şey duyarsın. hem az kalırsan daha çok özler daha çok severler :)

  • roket adam  (03.07.22 22:20:59)