2. el araç ve sıfır araç fiyatları

Şimdi Mercedes'in bir arabasına baktım, kendi sitesinde sıfırı 1,4 M lira, ikinci el satan meşhur bir sitede aynı araç aynı model 1,8 M lira.

Piyasa artık sıfır fiyat üzerinden değil de ikinci el üzerinden mi belirleniyor sıfırın fiyatına bakmazsın, komik bir durum değil mi?

bazı markalarda araç ellerinde olmayınca aynı aracın ikinci eli veya sıfırı oto galerilerde sıfırından yüksek bellere satılıyor.

  • uykulu_fb  (30.06.22 20:56:50)
Mercedese bi süredir araç gelmiyor

  • Yavuşuhlu  (30.06.22 21:18:10)
Mercedes (ya da diğer birçok marka) yetkili satıcısına gidiyorsun. Ben bu arabadan almak istiyorum diyorsun. Adamlar diyor ki araç 4-5 ay sonra teslim edilecek. Ama parayı şimdi vereceksin. 4-5 sonra fiyat artarsa farkını da ödersin.

Oto galericiye gidiyorsun. 1.8'i ver 1 saatlik noter işleminden sonra araba senindir diyor.

Şimdi 1,4 milyonluk aracın 5 ay sonraki fiyatı 1.8'den az mı olur çok mu? İpucu vereyim; ülkedeki reel enflasyon (ENAG'a göre) %160.76 5 ayda bunu %67 olarak düşünsen 2.34 milyon lira eder düz hesap.

Şimdi de ben sorayım; nereden alırsın?
  • himmet dayi  (30.06.22 21:24:11)
Ülkedeki hukuksuzluk vs öyle bir durumda ki sıfır araç satanlar galericilere pasliyor araçları onlar da işte üstüne kar koyup satiyor.

Biri Twitter'da yazmisti bir bayi başka bayiye diger bayi de o bayiye araba satip sonra ikinci el diye satiyorlar.

Araç krizi var da bu kadar da değil.
  • logisticsmanager  (01.07.22 00:30:36)
Liste fiyatina araba satan marka hic olmadi aslinda.
Eskiden pahali satar gidince dusururlerdi simdi ucuz yazip pahali satiyorlar.

1.8 verirsen resmi bayiden de alabilirsin.
Resmi bayi diye bir sey yok zaten, hepsi galerici.
Niye bu bayilere takmis insanlar anlamiyorum, oradan alinca 1 kurusluk bile avantaji yok.
Anahtarlik bile vermez bayiler.
  • divit  (01.07.22 01:09:02)
Daha önce uzun yazdım ama şimdi kısa geçeyim;

O internette resmi sitede gördüğümüz fiyat, en son gelip de satılan arabaların fiyatları.

Yani en son 6 ay önce yeni araç gelip sattılarsa, araç nasılsa bitti diye fiyat öylece kalıyor, silmiyorlar, güncellemiyorlar da araç yok çünkü

Yarın araç gelse atıyorum 2 Milyon yazsalar, "ya hu dün 1.4 M yazıyordu olur mu öyle şey" diyemeyiz kısaca :)
  • John Bloor  (01.07.22 11:38:39)