Sahibi Tarafından İhmal Edilen 2 Köpek ve Bununla Gelen Birtakım Sorunlar

Selam herkese.

3 katlı bir binanın 3. katında oturuyoruz. En alt kattaki kiracının önceden 1 köpeği vardı. Ona yeterince iyi baktığına kanaat getirmiş olacak ki, 2.yi de sahiplendi kısa zaman önce. Akabinde evlerinin önündeki bahçenin bir kısmını çitle çevirdiler ve yandaki bina ile aramızda ortak alan olan bir yeri köpeklerin kaka yapma yeri haline getirdiler. Bunun için birilerinden izin aldıklarını sanmıyorum. "Orayı oynasınlar diye şeyapıyoruz" gibi bi şeyler dediler biz sorduğumuz zaman da ama sonradan anladık ki orayı köpeklere kaka yapma alanı olarak öğretmişler resmen aslında.. Çünkü köpekler ön taraftaki çitli alanın içine yapmıyorlar kaka (nadiren yapıyorlar oraya). Çoğunlukla yan taraftaki alana yapıyorlar. Ve o alan, 3 dairenin de mutfak pencerelerinin ve yan binadaki bir katın da salon penceresinin baktığı yer. Yani yemek yaparken ya da yemek yapmaya gerek de yok, gün içinde sıcak yüzünden açtığımızda leş gibi kaka kokusu içeri doluyor. Çünkü köpeklerin sahibi hanımefendi, BENCE normalde sabah ve akşam köpekleri gezdirip kakalarını yaptırması lazımken işin kolayına kaçıp kedi bakar gibi böyle bir çözüm bulmuş. Size yemin ederim, geçen Kasım'dan beri 1 ya da 2 kez görmüşümdür gezintiye çıkardığını hayvancağızları. Üstelik bir keresinde de hanımefendi evde yokken köpeklerden biri bir şekilde kaçtı gitti ve sokağa da fırladı site kapısı da açık olduğu için. Arabalar geçiyordu bi dünya ve gidip biz kucaklayıp binaya soktuk (çok da munis hayvanlar ikisi de, gel diyorsun geliyorlar.. ve bu kadının elinde cidden harap oluyorlar). Sahibi bir arkadaşını yollayana kadar göz kulak olduk köpeğe.

Balkonumuz var, kakalara üşüşen sinekler yüzünden gündüz oturmak asla mümkün olmuyor. Güneş de bu kakaların üstüne geliyor mu bi de bazen.... kokuyu hayal edebilir misiniz?

Abartmıyorum bir keresinde 13 öbek kaka fotoğrafı çektim yukarıdan. Hatta ekleyeyim onu da bu duyuruya.

Bunlarla birlikte, köpekler gezdirilmediği, kendileriyle oyun vs. oynanmadığı için aşırı sıkılıyorlar ve kadın yokken (ki sabah 8:30 ile gece bazen 1:30 arası olmuyor kendisi evde...) sürekli havlıyorlar, demir çitleri zorluyorlar, ağlıyorlar, birbirleriyle oynamaları bir süre sonra ciddi kavgalara dönüşüyor. Sitede yaşayanların çocukları da bunlara sataşıyor sürekli. Ben kaç kez balkondan müdahale etmek zorunda kaldım. Koca koca taşlar atıyorlardı hayvanlara.

Vee bu kadınla ben yine de, iki medeni insan gibi bu konuyu hallederiz diye düşündüm. Zaten benden de epey genç biri, anladığım kadarıyla. Kendi ayakları üstünde durup yaşamaya çalışıyor. Dedim hallederiz konuşup, nedir yani.. Bir, iki, üç, beş... Ben tüm kibarlığımla konuştum birçok kez. Hatta eli sakatlanmıştı, yemek götürdüm bi gün, götürmüşken konuyu açarım diye. "Ben halledicem her şeyi en kısa zamanda, sorunları biliyorum, merak etmeyin" dedi. Dedim en azından kakaları alın lütfen çok bekletmeden.

Alıyor evet... bildiğiniz alıyor (ama o sırada kafadan en az 5-6 öbek birikmiş oluyor) ve aldığı yeri yıkamıyor... Yani mesela düşünsenize, evinizde yere köpek kaka yapsa, sadece kakayı alıp atar mısınız, yoksa orayı bir de hijyenik hale gelecek şekilde siler misiniz ayrıca? bu arkadaş kakayı almayı yeterli görüyor ve orada koku ve sinekler elbette bitmiyor.

Ve ayrıca kendisi gece çok geç eve geleceği zamanlar da köpekleri bahçede bıraktığı için, güneş gidip hava serinleyince artık endişesi ve sıkıntı hali iyice artan köpekler asla havlamadan durmuyor.. Öyle fena ki, mesela 5 dakika susuyorlar diyelim. Resmen dinlenme zamanı aslında o, boşuna seviniyoruz aha sustular diye. Elbette yeniden başlıyorlar. Mesela sahipleri akşam geldiğinde, sevinçle zıplayıp kadının üstüne tırmanmak yerine (genelde bunu yapar köpekler), fırrrttt diye, açılan bahçe kapısından yola doğru koşuyor bir tanesi. Ve sürekli azarlıyor, sürekli azarlıyor köpeklerle geçirdiği kısacık zamanda da onları.

Ve biz evden çalışıyoruz.. tüm gün köpeklerin tüm seslerine, bıraktıkları tüm kaka-çiş kokularına gün boyu maruz kalıyoruz.

Üstelik köpeklerin kaka yaptığı yerinde dışında takıldıkları ön bahçe (çitli olan kısım), gün içerisinde çokça güneş alan bir yer. Bazen bi bakıyoruz yukarıdan, zavallımlar miniciiik bir gölgeye sığışmaya çalışıyorlar yan yana.

Neyse sonuç olarak geçenlerde bizim ipler artık koptu bu hanımefendi ile. Gece saat 12'den itibaren bekledik köpeklerin susmasını.. 1 oldu, 1 buçuk oldu.. en sonunda aradım telefonla.. bu konuda kaç kez konuşmuş olmamıza rağmen neden böyle yaptığını sordum, sabah erken kalkan insanlar olarak hala sesten uyuyamadığımızı söyledim. kendisi cıstak cıstak müzikli bi mekandaydı o sırada, sağ olsun dışarı çıkıp konuştu benle. burayı neden vurguluyorum? çünkü bu kadına şimdi sorsak mesela neden köpeklerinle doğru düzgün ilgilenmiyorsun diye, kuvvetle muhtemel "vaktim yok" falan diye bahane uydurur. yani hem doğru düzgün köpek bakamayacak bir hayat düzeni (düzensizliği) olduğu halde 2 tane köpek sahipleniyor (birinin sonradan geldiğini hatırlatırım) hem de hiç vicdani bir yükümlülük de hissetmiyor komşularına karşı, gayet kafası rahat eğlenebiliyor.

Ve bu telefon konuşmasında bana şöyle dedi:

"çok sessiz sakin bir yer istiyorsanız müstakil ev tutun. ben sizinle herhangi bir konuda uzlaşma yapmak zorunda değilim.. köpek bu, havlayacak tabii.."

ehe... o anda bende kayış koptu tabii artık, kibarlık filan bir yere kadar.. hiç hakaret veya küfür vs. etmedim ama epey sesim yükseldi. Sizi oraya şikayet edicem, buraya şikayet edicem dedim.. o da elinizden geleni ardınıza koymayın dedi :D

şimdi.. acaba ne yapabilirim? soru bu. sanırım "haydi" diye bir uygulama varmış, orman ve su işleri bakanlığına bağlı olarak çalışan. hem hijyen durumları hem de hayvanlarla ilgili ihmallere bakıyorlarmış. burada iki konuda da ciddi sorunlar var. oradan bir çözüm çıkar mı dersiniz? bu konuda tecrübesi olanlar yazarsa sevinirim. kimseyi köpeğinden etmek değil derdim ama bu kadar hayasızca ve özensizce bir hayvan bakımı olamaz, olmamalı.. hem köpeklerini hem de komşularını hiçe sayıyor.

site yönetiminden biriyle konuştum, site yönetmeliğinde belirlenmiş herhangi bir madde yokmuş evcil hayvan bakımına dair. oradan yürüyemeyeceğiz yani. ama ortak alanı kaka alanı olarak kullanmasıyla ilgili ben gerekeni yapacağım dedi site yönetimindeki bu kişi.. ama köpeklerin ihmaliyle ilgili siz haytap'a filan yazın isterseniz dedi bize.

dünya tatlısı iki köpek.. sevgilimle konuştuk, keşke bizim müstakil evimiz olsa hakikaten de biz baksak bunlara diye. ama bence, müstakil evde bile sağa sola sesleri gitmeyecek şekilde gereken biçimde ilgilenmek gerekiyor köpeklerle. enerjilerini atamayan hayvanlar ne yapsın?

"haydi" uygulaması, haytap'a yazmak ya da başka bir konuda önerilerizi, tecrübe aktarımlarınızı bekliyorum.

Zabita var bu isler icin, cezayi yesin akillanir.

  • divit  (20.06.22 13:46:14)
evet, bir keresinde belediyeyi aradım, onlar da zabıtayı arayın dediler. o da aklımda ama en kesin çözümü üretmeye çalışıyorum, farklı görüşler de alayım dedim. çok teşekkürler.

  • vercingetorix  (20.06.22 13:50:57)