[]

Macteki â yazma şeysi

Mac'te A'ya basılı tutunca hemen farklı a seçenekleri çıkıyor ve â'yı seçebiliyoruz. Windowsta ise Caps Lock'u açıp Shift + 3 'e basmalıyım ki külâhlı a - â - çıksın. Windowsta da macteki gibi kolayca â çıkarmanın bir kısayolu falan var mı? Ya da böyle bir program? Yoksa oturup ben yazacağım.
 
windows'un standart özellikleri arasında bildiğim kadarıyla yok.
merak edip arayınca şöyle bir program buldum: www.holdkey.eu

veya biraz uğraşılırsa strokesplus veya autohotkey kullanılarak da yapılabilir gibi.
  • anonim yazar  (05.06.22 10:55:40 ~ 10:59:56) 
Sanırım sen cümlenin ilk harfini büyük yapmak için önce caps lock açıp ilk harfe bastıktan sonra kapatanlardansın. â için caps lock açmana gerek yok.

â için Shift + 3, ardından shift'i ve 3'ü bırakıp a
 için Shift + 3, Shift'e basılı tutarak (3'ü bırakacaksın) A

Cümlenin ilk harfini büyütmek için de o harfe Shift ile birlikte basman yeterli. Tüm harfleri büyük yazmayacaksan Caps Lock açmak mantıksız.
  • himmet dayi  (05.06.22 12:48:35 ~ 12:50:35) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.