[]

Nicel Veri Analizi, Ağırlıklı Verier (Weight Case)

Bir kitapta şöyle yazıyor: Veriler tekrarlı frekans biçiminde elde edilmişse bu verilerin ağırlıkları alınmadan işlem yapmak hatalıdır.

Bunu anlamadım, neden hatalıdır. Örneğin bir sınıftaki notların normal ortalamasını alınca 74 çıktı, ağırlıklı ortalamasını alınca 99. Ağırlıklı ortalama nedir ve neden onu kullanmak gerekir?


 
örnek: 3 tane ders olsun. notları 20, 50 ve 50 sallıyorum. ortalama 40.

eğer sen iki tane farklı not var, bunlar 20 ve 50 başka yok diyip üçüncü olanı sallamasaydın ortalama da 35 ederdi. fakat bir adet 20, iki tane de 50 var dersen yine 40'a ulaşırsın. muhtemelen senin dediğin bu, bir şey daha sık görülüyorsa ağırlığı daha fazla.

mesela ağırlıklı not ortalaması: ilk dersin kredisi 3, üçüncünün 2, sonuncunun 4 olsun. ağırlıklı ortalama 62 küsür çünkü bazıları diğerlerinden daha etkili oldu.
  • passion rules the game  (20.05.22 22:55:47 ~ 22:58:16) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.