Present perfect “been” kullanimi

I have been completed ile I have completed arasındaki fark ne?
Been kullanım ile alakalı durumu en kısa nasıl öğrenebilirim.

ilki edilgen cümle.
been'den sonra v3 gelirse edilgen cümler olur. ya da ing fiil gelir o zaman da present perfect continous tense olur.

  • lazpalle  (18.05.22 11:19:10 ~ 11:19:44)
"Ben tamamlandım." ve "Ben tamamladım." arasındaki farktır. biri edilgen biri etken. ilki felsefi/soyut bir konu söz konusu değilse anlamsızdır.

Türkçe'de birebir karşılığı yoktur present perfect tense'in. Geçmiş zamanda başlayıp bugüne kadar süren bir etkisi olan eylem için kullanılır genelde. Simple past tense ise geçmişte başlayıp biten eylemi anlatmak içindir.

piyasadaki en iyi grammer kitabi benim zamanımda "Grammar in Use"du. Cambridge yayınları.

Google'dan da aratarak da öğrenebilirsiniz.
  • nikolay  (18.05.22 12:00:21)
bence sen ikisinin arasindaki farki merak etmissin ama sectigin fiilden oturu edilgen gibi gorunmus.

I have done - present perfect
I have been doing - present perfect continuous

Have you seen the movie Matrix? - matrix filmini hic izledin mi, bunu daha iyi anlamak icin simple past ile olan farkina da bakmanni oneririm. bu tense daha cok sonuc odaklidir.

I have been working at the same place for 10 years - eyleme ve ne kadar yapildigina odaklidir.
  • bay b  (18.05.22 13:11:48)