çerezleri kabul et?

her sitede cikiyor surekli reddediyorum hatta bazilarini reddedemiyorsam siteye girmiyorum filan ama et diyip gecersem nolur merak ediyorum. surekli bi cerez konusuna kafa yormak can sıkıyor internette bir seyler arastirirken. siz napiyorsunuz? telefondan bahsediyorum bu arada. butun ozel verilerimiz telefonlarimizda sonucta. basimiza bi is gelir mi kabul edip gecsek?

reklam göstermek, gittiğin yerleri görüp ona göre karşına otel, tatil, tur vb. gibi aklına gelebilecek her türlü şeyi çıkarmak için veri topluyorlar. onun için bu çerezler. ayrıca yasa gereği tüm siteler sormak zorunda sanırım.

her siteye bir kere girişte "sadece zorunlu çerezleri kabul et" diyebilirsin.
tarayıcı çerezlerini temizlersen tüm siteler için tekrardan çerez ayarı yapman gerekebilir.
nereye gittiğim, ne alıp sattığım, tercihlerimin ne olduğu çok önemli değil, izleyen izlesin diyorsan tüm çerezleri kabul edip geçebilirsin.
  • lesmiserables  (10.05.22 11:13:24)
Çerezlerin özel verilerle alakası yok.
Kullanıcıyı web sitesine tanıtmak için çerez kullanılır. Kişisel bilgileri ifşa etmez (çünkü çerezdeki veriler en başta web sitesinin sunucusundan gelir) - sadece sizi daha önce ziyaret ettiğiniz tarayıcı olarak tanımlar.

Çerezler oturum yönetimi (tek bir kullanıcı oturumu boyunca oturumunuzun açık kalmasını sağlar), oturum açıp sayfayı kapatsan da bunu hatırlama (birçok web sitesinde gördüğün "Beni Hatırla" veya "Oturum Açık Kal" özelliği) için kullanılır.

edit: bu arada lesmiserables'ın söylediği reklam ve hedef çerezleri için geçerli. benim söylediğim oturum çerezleri. reklam çerezleri bilgi alabilir, onları reddetmek mantıklı. oturum çerezlerinin bir zararlı ya da kişisel verileri ifşa etmesi gibi bir durum yok.
  • himmet dayi  (10.05.22 11:14:31 ~ 11:22:34)
@lesmiserables zaten o sitede biraz isim varsa girip zorunlu cerezleri seciyorum ama her sitede bu secimi yapmaya ugrasmak vakit kaybi oluyor. ki kimisi zaten mecbur kalinsin diye neredeyse sayfanin tamamini kaplayan bildirim kutucuklari koyuyor yani kabul ettirmeye yonelik bir davranis oldugunu dusundugumden otomatik olarak reddetmek istiyorum ama her seferinde ugrasamktansa kabul et diyip gecmenin bana ne kadar zarari olur kismini tam bi anlamak istedim :)

  • in vino veritas  (10.05.22 11:45:41)
@in vino veritas

zarar derken nereden baktığına bağlı. bana sorarsan, interneti kullanmayı ve nasıl işlediğini bilen insanlar için bir zararı var denemez. ama reklam, konum vb. çerezlerinin asıl olayı şu:

ayakkabı bakıyorsun. tür olarak koşu ayakkabısı alıyorsun. sistem seni koşu yapacak birisi olarak etiketliyor ve ona göre diğer koşu malzemeleri (akıllı saat falan gibi) önerilerinde bulunuyor. ya da güneydoğu turuna çıkıyorsun, sana özel bir teklif gösteriyor, bir bakıyorsun 3 bin harcayacak yerde 10 bin harcamışsın.

ya da kalkıp bir arkadaşınla yarım saat oturuyorsun. telefonun konum özelliği kullanıldığından ve telefon arkadaşının telefonu ile yanyana bulunduğundan arkadaşının ilgi alanları ile ilgili ürünler de sende görülmeye başlıyor. çünkü ortak bir aktivite yapıyor olma ihtimalin var.

bunun gibi çok karmaşık sistemler işliyor. tehlikesi burada: algılarını, yaşamını, hobilerini, tercihlerini bir nevi alttan alta sana önerilerde bulunarak, seni güdüleyerek değiştiriyor. çok tehlikeli bir durum bence.

bu dediklerim @himmet dayının dediği gibi reklam ve hedef çerezleri için geçerli.
  • lesmiserables  (10.05.22 13:56:13 ~ 13:57:12)
tarayıcına ublock eklentisi kur, rutin girdiğin sitelerin uyarılarını bannerlarını ublock ile seçip engelle

  • comp  (10.05.22 15:49:55)