şu ana kadar evren'in yüzde kaç'ını gözlemleyebildik?

haklı olarak farklı tahminler var ama, nedir bu işin aslı?

Bir şeyin yüzdesinden bahsetmek için başta sabit bir değer olması gerekiyor.
diğer yandan evrenin sürekli olarak genişlemesi ve bu genişlemeye bağlı hızı söz konusu. Neresinden bakarsak bakalım gözlemlenen oran çok gerilerde kalıyor gibi.

  • Erva  (30.04.22 21:31:36)
Yüzde 4 denmiş. Evrenin ne kadar büyük olduğunu bilmediğimiz için bu işin aslı yok. Gerçek değer yüzde 0,001 de olabilir.

  • dissendium  (30.04.22 21:35:05)
Gözlemleyebildigimiz astronomik cisimler (gezegenler, uydular, yildizlar, galaksiler, asteroitler, nebulalar vs.) evrenin %4'unu olusturuyormus. Bunlar normal madde olarak geciyor. Geri kalan %96'si goremedigimiz, tespit edemedigimiz veya idrak edemedigimiz seylerden olusuyor. Bu esrarengiz seylere karanlik madde ve karanlik enerji deniyor. Yaklasik olarak evrenin %68'i karanlik enerji, %27'si de karanlik madde imis.

Gözlemlenebilir evrenin logaritmik temsili:
upload.wikimedia.org

Uzaklik olaraksa, tespit edebildigimiz en uzak yer, yaklasik 13 milyar isik yili onceki halini gordugumuz bazi galaksiler imis. Nasa'nin sitesinde ayrintilari yaziyor:
imagine.gsfc.nasa.gov

Edit: Su anda, GN-z11 bilinen en uzak galaksiymis. 13.4 milyar yil onceki halini gozlemliyormusuz, big bang'den sadece 400 milyon yil sonra. Gercek uzakligi ise 32 milyar isik yili (evren genisledigi icin).
www.nasa.gov

Edit2: Bu cevabim, yaklasik 8 yil sonra eksi sozluk'e entry girdirtti. insanliga faydamiz olsun:
eksisozluk.com
  • ermanen  (30.04.22 23:32:40 ~ 01.05.22 00:50:43)