ev alırken neler nasıl kontrol edilir

herkese merhaba,
ev alırken yapılacak kontroller ile ilgili çalışan bir firma var mıdır ?veya nelere bakmak gerekir
onceden belirtmek isterim ki eve eksper banka üzerinden gitti ve bir rapor üretti. fakat bu raporu bile yorumlamak beni aşan bir konu. burada belediye ile mi konuşmak gerekir başka bir değerlendirme kuruluşu var mıdır sizlere bir danışmak istedim.

şu duyuru size yardımcı olacaktır:

www.eksiduyuru.com
  • la lykia  (15.04.22 21:31:35)
La lykia teşekkürler ama benim aradığım cevap daha çok
- "bölgenin kentsel ve doğal sit alanı olarak ilan edildiği, 1/5000 lik imar paftalarının mahkeme kararı ile iptal edildiği ve hali hazırda imarsız durumda olduğu bilgisi tarafımıza şifahen beyan edilmiştir"
-"esas sayılı yazısı ile bazı maddelerin durdurulması kararı alındığı, yapılaşmaya uygun olup olmayacağının bölge kurulundan görüş alınarak belirleneceği tarafımıza şifahen beyan edilmiştir"
-". Taşınmaz için güçlendirme ruhsatı tanzim edilmiş ancak güçlendirmenin tamamlandığına dair yapı kullanma izin belgesine rastlanılmamıştır."
-"Dosyasında yapılan incelemede; taşınmaz için çok sayıda şikayet dilekçesi verildiği tespit edilmiş ancak dosyasında yapılan incelemede taşınmaz için tanzim edilmiş herhangi bir tutanak ve karara rastlanılmamıştır. Ayrıca dosyasında yapılan incelemede değerlemeye konu taşınmaza kanuna aykırı ruhsat ve proje tasdik edildiği belirtilerek ilgili memurlar hakkında kamu davası açıldığı tespit edilmiş ancak dosyasında yapılan incelemede kesinleşmiş mahkeme kararına rastlanılmamıştır"
gibi ifadelerin ne gibi sonuçları olacağı ve bunların önemini değerlendirecek veya bana anlatacak bir kurum bulmak üzerine
  • akiskan  (15.04.22 22:18:34)
anladım o zaman sanırım sizin ihtiyacınız "taşınmaz hukuku" konusunda uzman bir avukat

hatta ilgili mülkün olduğu bölgede çalışan ve dolayısıyla belediye, tapu müdürlüğü vb. kurumlardaki memurları da biraz tanıyan bir avukat olursa daha da iyi olabilir.
  • la lykia  (15.04.22 22:35:29)