İşkembe nasıl pişirilir?

101'den maretin dana işkembesini aldım. Bi kısmını tavada sarımsak, yag ve tuzla çevirdim ama lastik gibi oldu, çignenmiyor. Bu nasıl yumuşak ve çignenebilir hale getirilir?

Soru saçma gelebilir, hayatımda ilk defa işkembe alıyorum, kedimle beraber yeriz dedim ama kedi yedi ben yiyemedim :D

İşkembenin daha çok çorbası yapılır.
Ayrıca işkembenin yapısı gereği kızartılması ise mutfağın (ağır) kokmasına neden olabilir.
Kasaptan değil de hazır aldığın için belki bu sorunu yaşamayadabilirsin.
Malum temizlenmesi çok önemli.
Doğu gibi yörelerde hiç kızartıldığını görmedim.

İstersen bir de en başta suda yarım saat kadar haşla sonra tekrar dene.
  • Erva  (13.04.22 17:25:16)
İşkembenin önce uzun süre düdüklü tencerede haşlanması lazım. Ondan sonra yumuşayıp pamuk gibi oldugunda saçta veya tavada baharatlar kavurursan o zaman harika olur

  • limonlu eksi  (13.04.22 18:41:49)
maret işkembe alıyorum ben de sürekli. çorbasını yapıyorum hep, o yüzden onu anlatayım.

temizlenmiş onlar o yüzden temizlemeye gerek yok.
ince ince doğramak gerekiyor öncelikle. sonra tencereye 1 litre suyla koyup haşlayın. kaynadıktan sonra da kısık ateşte bir yarım saat falan daha kaynamaya devam etsin.

hatta daha bile fazla olabilir, çatalla içindeki işkembelerin çok yumuşak olduğunu kontrol ederek piştiği anlaşılabilir. sanırım kaynadıktan sonra tencereden alana kadar 1 litreye yakın su daha ekliyorum ben, sadece baştaki suyla yapınca hem az oluyor hem de çorbanın suyu çok yoğun oluyor.

isterseniz işkembeler yumuşayınca alabilirsiniz, ben tam o noktada bir de terbiye ekleyip 2-3 dakika daha pişirip sonra alıyorum ocaktan.
  • Barki  (13.04.22 19:02:51)