Acemi şöfore tavsiyeler

Ne tavsiye edersiniz? Mesela ayna kullanımlarıyla ilgili ayndadan ne görmem lazım, ne görünce ne yapmam lazım gibi gibi

şerit değiştirirken aynaya baksın.

üstüne bir de anlık sağ ise sağ sol ise sol tarafına da baksın ki kör noktada bir araç varsa çarpmasın.

(yaşandı)
  • AlsterWasser  (27.03.22 00:04:53)
Ya burada ne anlatsak boş sürücülükte tecrübe teorikte değil pratikte kazanılır. Ben sana orta şeritte giderken sol şeride girmek için aynaya bak aynanın iç kısmında sana doğru gelen araç görürsen şerit değiştirme dışında görüyorsan şerit değiştir desem ne kadar anlayabilirsin? Anlayamazsın. Bunları yaşayarak öğreneceksin ama benim zamanla uzmanlaştığım en önemli konu ara yollarda önümdeki 50 metre içinde sağdan soldan ne kadar sokak çıkışı varsa hepsini içgüdüsel olarak kontrol edebiliyorum çoluk çocuk kedi köpek vs çıkabiliyor diye, bunlara dikkat edebilirsin. Onun dışında akan trafikte trafik gidiyor işte.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (27.03.22 00:06:27 ~ 00:13:08)
Ben de acemiyim ama motosiklet kullananlara dikkat et derim. Şerit değiştirirken motosiklet olup olmadığına iyi bak. Takip mesafesine önem ver. Kesinlikle hiçbir aracın arkasına yapışma. Hafriyat kamyonlarına dikkat et. Sokaklarda hızın düşük olsun. Çocuk çıkabilir.

  • dissendium  (27.03.22 00:09:24)
Trafikte saçmalayan çok sürücü göreceksin, mümkün olduğu kadar sinirlenmemeye ve keyfini kaçırmamaya çalış.
Şerit değiştirirken dikkat et.
Büyük araçlara yakın kullanma.
Ani manevra yapma, örneğin sağa dönecekken daldın ve son anda farkettim diyelim. Bırak dönüş kaçsın, 5-10 dk kaybet. Böyle bir durum yaşamadan bunu kendine telkin edersen, yaşadığında panikle ani manevra yapmazsın.
  • efx  (27.03.22 00:23:16)
@kaleci ye katılıyorum. pratik en önemlisi

ama ben kendi kullanımıma göre en dikkat edilmesi gerekenleri söyleyeyim

1- motosikletliler çok hızlı manevra yaptığı ve aynada baktığınızda her an göremeyeceğiniz için en dikkat etmeniz ve hatta yardımcı olmanız gerekenler

2- takip mesafesine her zaman dikkat edin

3- kamyon, tır, damper vs. gibi araçlara çok yaklaşmayın, gerekirse aranıza araba alın

4- durakta bekleyen bir otobüsün/minibüsün solundan geçecek gidecekseniz, bunu yavaş yapın, önünüze her an bir yaya atlayabilir

5- yaya geçitlerinde yayalara yer verin elbet ama bunu yaparken mutlaka dikiz aynasından arkanızdan gelen kişinin durup duramayacağı ile ilgili bir fikriniz olsun

6- sinyal her zaman verin. araçlar sizden çok uzak olsa da, hatta o sırada caddedeki tek araç olsanız bile alışkanlık haline getirin

7- önünüzdeki / yanınızdaki her araç bir anda önünüze sinyalsiz kırabilir ihtimalini hep düşünün ve uyanık olun

8- önünüze yan yoldan motorsiklet-araba çıkacağını düşünüyor veya görüyorsanız çok dikkatli olun, özellikle aracın burnunu uzatanlara

9- soğukkanlı olun, panik yapmayın.

bence en temelleri bunlar ama düşünürsek sabaha kadar yazarız.
hem sürücü koltuğunda, hem de sürücü yanındaki koltukta bir süre seyahat edip trafikte olup bitenleri gözlemek, bol pratik yapmak önemli.
  • la traviata  (27.03.22 00:28:23)
Trafik sıkışıkken zırt bırt şerit değiştirmeyin.

Dönüşlerde sinyal vermeyi alışkanlık haline getirin.

Her daim iç ve dış dikiz aynalarından arkanızı kontrol edin.
  • Arthur Dayne  (27.03.22 12:01:19)