Kur Korumalı Mevduat ile ilgili soru

Diyelim ki ben dolarımı 13.90 dan bozdum ve kkm ye koydum. 3 ay bağladım diyelim. 3. ayın sonunda dolar 13.90'dan yüksekse ben sadece ilk koyduğum dolar karşılığını mı alıyorum? paramı buna bağladığım için faiz vs almıyor muyum?

3 ay sonunda dolar sana vaadedilen faiz oranından daha fazla yükseldi ise aradaki fark hazine tarafından sana ödeniyor.

Yani atıyorum senin 1.000 liran var KKM'ye yatırdın ve 3 ay sonunda 1.034 lira olarak almayı bekliyorsun. Bu 1.000 lirayı dolara yatırsaydın 3 ay sonra 1.040 lira olacaktı ise aradaki 6 liralık farkı devlet ödüyor. 34 lirayı da banka.
  • himmet dayi  (09.03.22 16:08:00)
@himmet dayi

bu senaryoyu anladım. tl den geçen adam dolar almış gibi olacak bu durumda. ama şunu soruyorum, zaten dolarını bozup buna giren adamın kazancı ne bu işten? yani dolarını normal faize koysa daha fazla kazanacak sonuçta. dolarını 3 ay buna kitlemesinin avantajı kalmıyor doların artması durumunda. doğru mu anladım?
  • ehti  (09.03.22 16:57:32 ~ 16:58:35)
Kazanç; riski dövize göre az. Dolar düşebilirdi o dönem. Düşerse zararın yok, yükselirse zararini karşılıyor.

Risk; acil paraya ihtiyaç varsa ve vade öncesi para çekerse parası o günkü kurdan dönüşüyor.
Örnek; dolar 10 lira iken 10bin lira ile girdin. Çıkman gerekti dolar 9 lira, sana 9bin lira veriyorlar.

Onun dışında daha farklı riskleri var tabi. Devlet o gün dolara müdahale ederse ve dolar bir şekilde düşerse ama sonra yükselirse senin zararın oluyor falan
  • logisticsmanager  (09.03.22 17:11:56)
Düşme ihtimaline karşı güvencen oluyor işte. Dolarda kalsan zarar edecektin düştüğünde ama kkm'da kaldığın için üzerine bir de faiz alacaksın.

  • msb  (09.03.22 17:13:34)
faiz ile kur değerinin farkının bir kısmını banka bir kısmını devlet ödüyor. tamamını devlet karşılamıyor.

  • gabe h coud  (09.03.22 17:13:41)
@ehti

doğru anlamışsın. Bunun avantajı sana minimim taahhüt edilen faiz kadar kazanç sağlaması. Döviz sabit kalır ya da düşerse faiz oranı kadar para kazanıyorsun. Dolar faiz oranından fazla artarsa farkını da karşılıyorlar. Bir kısmını banka karşılıyormuş ama kimin karşıladığının önemi yok. Doların düştüğü ya da faiz oranından daha az arttığı durumda avantajı ortaya çıkıyor. Eğer paran dolarda olsaydı o kadar kazanamayacaktın.

Bu olayın tek dezavantajı paranı 3 ay kilitliyorsun. Dolara yatırmış olsan istediğin an al/sat yaparak elindeki doları artırabilirsin.
  • himmet dayi  (09.03.22 17:24:21 ~ 17:26:01)
@himmet dayi

Tek dezavantaj o değil bu durumda, ben dolarımı 1 aylık mevduat faizime koyduğumda %75 faiz alıyorum enparada. Bu kazançtan da feragat etmiş oluyorum kkm’ye koyduğumda.
  • ehti  (09.03.22 17:51:40)
Dolara 1 ayda %75 faiz veren bir sistem dünyada yok.

Yatırımı karmaşıklaştıracaksan "o parayı faize değil de atıyorum NASDAQ'ta MSFT'ye yatırsan şu kadar kazanırdın" da diyebiliriz.

Bahsettiğin faiz muhtemelen %0,075. 100 bin doları 1 ay faize yatırsan sana vereceği para 75 dolar. 100 bin doları olan adam ayda 75 dolarlık kaybı dezavantaj olarak görmez. TL karşısında günde %1 değer kazanan bir kalemden bahsediyoruz. 0,01 nerede 0,00075 nerede.
  • himmet dayi  (09.03.22 19:42:21)
%0.75, yanlış yazdım.

  • ehti  (09.03.22 20:31:30)
bir kaç hafta önce bu sistemi globale anlattım. ciddi nakdi olan bir şirketiz. paranın çok büyük kısmı yurtdışında eksi faizle dövizde duruyor, türkiye'deki bankada dövizde değil. globaldeki adamlar kabul etmedi. türkiye'nin temerrüt riski çok yüksek, tl kazanmak için dövizimizi buraya getirip de geri alamama riskini göze alamayız dediler. yurtdışında eksi faizde kalması, buradan alacağımız kur korumalı mevduat kazancından daha güvenli geliyor adamlara.

  • gabe h coud  (09.03.22 23:01:37)