sizce dolar - altın düşer mi

Merhaba,
Akşam Cumhurbaşkanı konuşacakmış, sizce dolar-altın düşer mi? dün salaklık yapıp 616dan bozdum geri çekiliyor diye. eğer yükselir diye düşünüyosanız alacağım kaçtan olursa olsun.

dün reuters'ın yorumu doların 9 liraya kadar düşeceği yönündeydi. bence devam edecek düşmeye.

  • mustafakesekci  (24.12.21 11:21:54)
Yükselecek, Selçuk geçere göre merkez bankası 10 milyar bozmuş ondan düşmüş. kur korumalı vadeli tl mevzusu tam bir algı. Kimse para bozmamış ki.

  • olaylar olaylar  (24.12.21 11:27:17)
Olaylar olaylar +1
Yapilan hesaplamalara göre, zamanindaki 128 milyar dolari satma yöntemi gibi, 14 milyar dolari para satilmis (ozel bankalar vs yoluyla).

Sonra da halkimiz satiyor diyorlar ama iste algi yapmak için.

Adamlar daha yeni mevduata kac kisi katiliyor bilgisi bile yayinlamiyor. (En azindan ben görmedim). Algi olusana kadar da yapmazlar.

Merkez böyle satmaya devam ederse tabi ama onda da o meshur 128 sonrasi neler oldu hatırlayalım.
  • logisticsmanager  (24.12.21 11:44:27)
önce 22 lira olacak diye algı yarattılar herkese dolara koştu. şimdi de 9 liraya düşecek diye haberler yaptırıp korku salıyorlar. şakkadanak 16 liraya gelmemesi için bir sebep yok.

he düşer mi çıkar mı bunu bir tanrı bir de tayyip ve çevresi bilir.
  • yazar yazmaz yazan yazar  (24.12.21 11:47:02)
Altın yapacağına kur korumalı mevduata neden geçmiyorsun ? Aynı şey zaten ? hepsiyle değil ama yarı yarıya gibi acil lazım olursa bozarız diye.

  • syabk  (24.12.21 12:40:16)
korumalı mevzuata geçmeden önce şu sekizinci maddeyi incelemekte fayda var:

twitter.com

hâlâ aklınıza yatıyorsa geçin elbette.
  • oldtimer  (24.12.21 14:27:21)
Ya dolar 5 liraya düşse ne olur rezerv sata sata düşürdüler işte ülkeye dolar girişi mi var da sabit kalsın ya da düşsün, 128 milyar dolarla nasıl düşürdülerse öyle düşürdüler sonra 18 liraya nasıl çıktıysa yine öyle çıkacak.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (24.12.21 14:29:39)
2 durum için de örnek verelim.
Doları bugün bankalar kur korumalı mevduatta 11,5 civarından aldı. 115000 tl vardı ve bu hesaba yatırdın, 3 ay sonra kur 15 oldu diyelim, devlet 15 tl üzerinden paranı veriyor yani 150000 tl alıyorsun. eğer dolar 10 tl ye düşerse devlet sana 115000 + 4-5 bin gibi bir rakam ödüyor, faize göre. yani yaklaşık 120000 alıyorsun. dolarda kalsaydın 100000 tl olacaktı. dolar değişmezse yine kardasın 4-5 bin tl 3 ayda.
paranı vadenden önce çekmek istersen düşük olan kurdan veriyor,
paranı yatırdın 115000 tl, (10.000 dolar). 1 ay sonra dolar oldu 15 tl sen çekmek istedin parayı, 115000 tl veriyor sana. diğer durum da 10 tl ye düştü dolar sana 100000 tl veriyor ama zaten dövizde kalsaydın yine 100000 yapacaktı dolar olarak zarar yok.
Ancak şöyle bir şey, kendi verdiğin örnekte de olduğu gibi insanlarımız dolar yükselirken dolar satmıyorlar. dolar yükselirken alma eğilimi oluyor yüksek bir çoğunlukta. bu sistem mantıklı geliyor bana ama dediğim gibi ben de dövizde duran paramın yaklaşık yarısını yatıracağım kur korumalıya. lanet olsun mobilden açılmıyor hesap şubeye gitmek gerekiyor.
  • syabk  (24.12.21 15:17:02)
stopajı atlamışım, döviz hesaplarında %5 stopaj alınıyor, yani sen 40000 tl kazanırsan dövizden 2000 tl stopaj ödüyorsun. kur korumalıda ne kazanırsan cepte. 3 ay'lık sürede bir şey almayacağım para kalacak orda diyorsan mantıklı seçim.

  • syabk  (24.12.21 15:20:48)