[]

Bireysel Emeklilik Nedir?

Evet, biraz İlker Canikligil havasında bir giriş oldu ama gerçekten şu sistemle ilgili bilgi almak istiyorum.
Faydası nedir?
Zararı nedir?
Her bütçeye uygun koşulları var mıdır?
Siz ne kullanıyorsunuz?
Memnun musunuz?

Halihazırda sigortalı bir çalışan olarak bu sistemi temelde kenara para atabilme zorunluluğu olarak düşününce mantıklı buluyorum. Asla kendim para atamıyorum çünkü, böyle bir şey olunca mecbur öderim gibi geliyor.

Sizce mantıklı mı?
En uygun koşulları sağlayan hangi firmadır?
Güvenilir midir mesela?

Genel hatlarıyla bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Bir yandan internette, sözlükte vs okumalar yapmaya devam edeceğim sizden de bilgi almak istedim.

Teşekkürler.

 
kendi adıma özet geçeyim; paramın kontrolü ve her an erişim imkanı bende olsun istiyorum, ben daha çok getiri sağlıyorum, dolayısıyla mantıksız ve gereksiz buluyorum.


  • orient blue  (25.11.21 10:08:07) 
İşe girince otomatik başlayanı var. Herkeste öyle olmuyordur belki. Onu bilmiyorum. Her ay 50 lira kesiyordu. Bana saçma geldi. İptal ettim.


  • dissendium  (25.11.21 10:42:29) 
paranın durumu stabil olsa aslında mantıksız plan değil.

ama para birimimiz o kadar çok değer kaybediyor ki bırak 30 sene sonrasını 1 sene sonra bile çok büyük kayıp yaşıyorsun.

O yüzden döviz-altın-crypto(ama çılgın atan altcoinler değil tabiki) bazlı birikimler çok daha mantıklı görünüyor uzunca bir süre.

Koşullar hepsinde benzer. Ama sigorta şirketleri diyince benim tercihim hep büyük şirketlerle çalışmak. Allianz - Anadolu - Mapfre. Birkaç tane daha vardır iyi şirket.

Bu arada Allianz'ın Geri ödeyen Yaşam Eğitim Sigortası diye bir planı var. Dolar bazlı prim ödüyorsun. Süre dolduğunda sana dolar olarak parayı geri veriyorlar. Bu sürede de belli bir yaşam sigortan oluyor vefat teminatı var. Bir araştır istersen. (Bu son dediğim bireysel emeklilikle alakasız bişey. Öneri olarak ekledim.)
  • nuevo  (25.11.21 10:57:09 ~ 10:57:55) 
birikim yapamayan insanlar için faydalı, o da sadece otomatik kesinti yapması sebebiyle. sisteme girdiğinizde çıkmak zor ve süre, işgünü doldurmadan çıkışlarda artan oranda kesintiler yapılıyor. bu motivasyon da sağlayabilir, itici de gelebilir. ek olarak, belli bir süre sonunda %25 devlet katkısı mevcut.

bence yeteri kadar her ay köşeye para koyabilirim diyen insan için gereksiz;
1. bes fonları, yatırım fonlarına oranla daha az getiriye sahip. veya kötü yönetiliyor. bir fonun kötü yönetildiğini nasıl anlarız? kıstas getirisine bakarız, yönetim giderine bakarız.
2. özellikle tl dayanaklı bes fonlarına katılmak, yüksek enflasyona sahip ülkede aptallık. kaçınmak için, altın olabilir. ama diğer altın fonlarına oranla gider, başarı nedir bakmak lazım. kaldı ki, altın fonunda ileride stopaj avantajının kalkmayacağının garantisi de yok.
3. bes fonları, başarılı temalara sahip değil veya biraz ekonomiden anlayan birisi için ileride değerleneceğini düşündüğü fonlar yok.
4. kendi adıma devlet katkısına veya bes'teki birikimin tr gibi ülkede +20 yıl vadede tutulmasına güvenmiyorum.

özet: birikim yapamıyorsanız, her ay köşeye para atamıyorsanız bes mantıklı; tl'de kalmamak şartıyla. bu konuda da bes fonlarını kıyaslamanız, araştırmanız lazım: tefas.gov.tr den bakabilirsiniz. birikim yapabiliyorsanız, kenara para atabiliyorsanız hiç bulaşmayın.
  • anlatamıyorum  (25.11.21 11:17:40 ~ 11:18:33) 
@anlatamıyorum +1

ben kendim örnek vereyim yaklaşık 8 yıldır sistemdeyim.
şimdiye kadar cebimden çıkan 18k gibi bir miktar
toplam kazancım ise 72k toplam 90k gibi bir şeydeyim.
ben sisteme kendim kenara para koyamadığım için dahil olmuştum şu an için iyi ki dahil olmuşum diyorum.
  • rentts  (25.11.21 11:34:25) 
Cevaplar için çok teşekkürler.
Para olarak atamıyorum ama son aylarda altın olarak atmaya başladım ve iyi gidiyorum.
Kenara attığım altın miktarını arttırıp bu işlere bulaşmamam sanırım daha mantıklı olacak. Bu sonuca vardım cevaplardan.


rentts yine kafa karıştırdı ama dur bakalım biraz daha düşüneyim :)
  • Dağcı  (25.11.21 11:40:53 ~ 11:42:03) 
bireysel emekliliğin diğer yatırım araçlarından en büyük farkı yatırdığın miktarın yüzde 25 ini de devletin senin yerine yatırması.

başka hiç bir yatırım aracında bu yok. mesela sen her ay kenara 1000 liralık altın alıp atıyorsun. ama kimse hesabına 250 lira daha yatırmıyor öyle düşün.

bireysel emeklilik sisteminde, altın fonunu seçtiğini düşünelim, sen 1000 lira yatırdın sisteme (yani aslında 1000 liralık altın aldın) +250 lira da devlet veriyor

1 ay içinde altın diyelim ki %20 arttı. hesabındaki para bireysel emeklilik dışında altın biriktirirken 1200 lira olur. Bireysel emeklilikteysen
1200+250 devlet katkısı = 1450 lira olur.
  • rentts  (25.11.21 11:57:30) 
bana da mantıksız geliyor.
birikim yapamayan insan bir şekilde o paraya bir zamanda dokunuyor.
ben yaptırmadım. her ay düzenli euro alıyorum, yurtdışı gezilerimin finansmanı için. bu beni daha mutlu ediyor.
  • seyduna6687  (25.11.21 12:11:46) 
Fon önemli. Ben ALR’ye koydum hepsini. Dövize bağlı olduğu için kazandırmış. TL’ye dayalı fonlara koymaktansa git fiziki döviz al daha iyi.

Gerçi artık kapatıp direkt kendim ABD şirketlerinden blue chip hisse almayı düşünüyorum.
  • zoghurt  (25.11.21 13:17:04) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.