Bireysel Emeklilik Nedir?

Evet, biraz İlker Canikligil havasında bir giriş oldu ama gerçekten şu sistemle ilgili bilgi almak istiyorum.
Faydası nedir?
Zararı nedir?
Her bütçeye uygun koşulları var mıdır?
Siz ne kullanıyorsunuz?
Memnun musunuz?

Halihazırda sigortalı bir çalışan olarak bu sistemi temelde kenara para atabilme zorunluluğu olarak düşününce mantıklı buluyorum. Asla kendim para atamıyorum çünkü, böyle bir şey olunca mecbur öderim gibi geliyor.

Sizce mantıklı mı?
En uygun koşulları sağlayan hangi firmadır?
Güvenilir midir mesela?

Genel hatlarıyla bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Bir yandan internette, sözlükte vs okumalar yapmaya devam edeceğim sizden de bilgi almak istedim.

Teşekkürler.

kendi adıma özet geçeyim; paramın kontrolü ve her an erişim imkanı bende olsun istiyorum, ben daha çok getiri sağlıyorum, dolayısıyla mantıksız ve gereksiz buluyorum.

  • orient blue  (25.11.21 10:08:07)
İşe girince otomatik başlayanı var. Herkeste öyle olmuyordur belki. Onu bilmiyorum. Her ay 50 lira kesiyordu. Bana saçma geldi. İptal ettim.

  • dissendium  (25.11.21 10:42:29)
paranın durumu stabil olsa aslında mantıksız plan değil.

ama para birimimiz o kadar çok değer kaybediyor ki bırak 30 sene sonrasını 1 sene sonra bile çok büyük kayıp yaşıyorsun.

O yüzden döviz-altın-crypto(ama çılgın atan altcoinler değil tabiki) bazlı birikimler çok daha mantıklı görünüyor uzunca bir süre.

Koşullar hepsinde benzer. Ama sigorta şirketleri diyince benim tercihim hep büyük şirketlerle çalışmak. Allianz - Anadolu - Mapfre. Birkaç tane daha vardır iyi şirket.

Bu arada Allianz'ın Geri ödeyen Yaşam Eğitim Sigortası diye bir planı var. Dolar bazlı prim ödüyorsun. Süre dolduğunda sana dolar olarak parayı geri veriyorlar. Bu sürede de belli bir yaşam sigortan oluyor vefat teminatı var. Bir araştır istersen. (Bu son dediğim bireysel emeklilikle alakasız bişey. Öneri olarak ekledim.)
  • nuevo  (25.11.21 10:57:09 ~ 10:57:55)
@anlatamıyorum +1

ben kendim örnek vereyim yaklaşık 8 yıldır sistemdeyim.
şimdiye kadar cebimden çıkan 18k gibi bir miktar
toplam kazancım ise 72k toplam 90k gibi bir şeydeyim.
ben sisteme kendim kenara para koyamadığım için dahil olmuştum şu an için iyi ki dahil olmuşum diyorum.
  • rentts  (25.11.21 11:34:25)
Cevaplar için çok teşekkürler.
Para olarak atamıyorum ama son aylarda altın olarak atmaya başladım ve iyi gidiyorum.
Kenara attığım altın miktarını arttırıp bu işlere bulaşmamam sanırım daha mantıklı olacak. Bu sonuca vardım cevaplardan.

rentts yine kafa karıştırdı ama dur bakalım biraz daha düşüneyim :)
  • Dağcı  (25.11.21 11:40:53 ~ 11:42:03)
bireysel emekliliğin diğer yatırım araçlarından en büyük farkı yatırdığın miktarın yüzde 25 ini de devletin senin yerine yatırması.

başka hiç bir yatırım aracında bu yok. mesela sen her ay kenara 1000 liralık altın alıp atıyorsun. ama kimse hesabına 250 lira daha yatırmıyor öyle düşün.

bireysel emeklilik sisteminde, altın fonunu seçtiğini düşünelim, sen 1000 lira yatırdın sisteme (yani aslında 1000 liralık altın aldın) +250 lira da devlet veriyor

1 ay içinde altın diyelim ki %20 arttı. hesabındaki para bireysel emeklilik dışında altın biriktirirken 1200 lira olur. Bireysel emeklilikteysen
1200+250 devlet katkısı = 1450 lira olur.
  • rentts  (25.11.21 11:57:30)
bana da mantıksız geliyor.
birikim yapamayan insan bir şekilde o paraya bir zamanda dokunuyor.
ben yaptırmadım. her ay düzenli euro alıyorum, yurtdışı gezilerimin finansmanı için. bu beni daha mutlu ediyor.
  • seyduna6687  (25.11.21 12:11:46)
Fon önemli. Ben ALR’ye koydum hepsini. Dövize bağlı olduğu için kazandırmış. TL’ye dayalı fonlara koymaktansa git fiziki döviz al daha iyi.

Gerçi artık kapatıp direkt kendim ABD şirketlerinden blue chip hisse almayı düşünüyorum.
  • zoghurt  (25.11.21 13:17:04)