[]

ABD Firmasına İş Yapmak ve Vergi Durumu

Selamlar,

Bir ABD firmasına freelance olarak hizmet veriyorum dönem dönem. İlk ödeme gelmeye başlayacak yakında. Bu konuda iyi bir müşavir tanıyan var mıdır? İlk defa yurt dışına bu şekilde iş üreteceğim.

Şirketin muhasebe sistemine kayıt oldum, bazı muafiyet belgeleri imzalattılar. Sanıyorum ABD'de vergi ödemeyeceğim.

Türkiye'de döviz hesabıma döviz olarak gönderecekler. Buradan sonra ne şekilde ilerlemeliyim?

ABD'de vergi ödersem burada öder miyim?
Burada ödersem ABD'de vergiden muaf mıyım?

 
Buraya ödeyeceksin vergiyi bildiğim kadarıyla, şöyle ki sanırım TR'de remote yazılım işinde, karşı taraf türkiye'ye iş yapmayan bir firma ise gelir vergisinden %100 muafiyet vardı galiba.


  • atom karincanin torunu  (17.11.21 11:33:20) 
valla sana tavsiye git bir wise hesabı aç, wise hesabında USD hesabı oluştur. oraya atsınlar. ihtiyacın olunca da tr hesabına çok düşük transfer ücreti ile çekersin. yoksa vergisi algısı bilmemnesi uğraşılmaz. bu sana dost tavsiyesi diğer yandan;

remote yazılım tarafının vergi olayını bilmiyorum ama abd ile aramızda çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması var. yani bir tarafta vergi ödenecek. o kesin.
  • delidir yakalayin  (17.11.21 13:46:24) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.