Yüksek lisans tezimi İngilizce yazmamın bir artısı olur mu?

Alanımla ilgili İngilizce kaynakları anlamakta sıkıntı çekmiyorum ama yazarken biraz kısıtlanmış hissediyorum. Hangi kelimeyi kullanayım tereddütüne düşüyorum. Kısacası Türkçe'deki kadar rahat değilim ve belki yazarken ortaya çıkacak fikirler Türkçe'deki kadar nitelikli olmayacak.

Şimdilik örnek ve kaynaklar İngilizce olduğunda onları incelerken direk alıntılarda çeviri yapmadan kullanmak ve kısa yorumları İngilizce yazmak kolayıma geliyordu. Ama sırf bu aşamada kolay oluyor diye kendimi böyle bir yola sokmalı mıyım bilmiyorum. Sonuçta yayın yaptığımda her zaman aynı fikirleri yeniden yazabilirim, o daha kısa olacak.

Tezini İngilizce yazmış ya da bu konuda fikri olanlar varsa ve düşüncelerini paylaşırsa şimdiden çok teşekkür ederim. (Alan mimarlık bu arada. Konum teorik)

ben ingilizce yazdım. zaten başka şansım da yoktu da seçebilseydim de ingilizce yazardım. eğer akademi düşünüyorsanız yurt dışı doktora başvurusunda tezinizi ingilizce paylaşmanız gerekebilir. ben writing sample olarak tezi yapıştırıp geçiyordum, o zaman makalem de yoktu. kolay oluyordu. ama türkçe olsaydı böyle yapamazdım. bence yazmışken ingilizce yazmak en sağlamı.

  • erenderk  (10.11.21 17:44:51)
Konfor alanınızın dışına çıktığınız her çalışma sizin için yapıcı kalıcı olur. Sadece etiket peşinde olsaydınız böyle bir soru sormazdınız bana kalırsa.

  • yollarveben  (10.11.21 17:55:31)
Hocam Türkçe tez olmaz. Bir üniversite nasıl "Türkçe tez yazabilirsiniz" diyebiliyor aklım almıyor cidden.

"Yüksek" eğitimin bin yıllardır ortak bir dili var. Avrupa'da Latince mesela, Doğu'da Arapça vs. Yani insanlar kendi ülkelerinde, evinde, sokağında istediği dili konuşsun, ama "bilim" yapıyorsan onun kendine ait başka bir dili var, onu kullanman gerekiyor. Şu an için de İngilizce bu.

Bunun temel avantajı da şu, birisi İngilizce tez yazdığı zaman dünyanın her yerinden yüksek eğitim görmüş insanlar faydalanabiliyor. Sadece lokal dillerde yazılmış materyalleri okuyarak yüksek öğrenim göremezsin, bunların hepsinin her dile çevrilmesi de imkansız, kaldı ki çevrilse bile kalitesi şaibeli olacak.

E şimdi sen de tez yazarak alanına bir şey katacağın iddiasındasın, İngilizce yerine Türkçe seçmen "benim yazdığım şeyi okumayın kardeşim, değmez" demek oluyor dünyanın geri kalanına.

Ha bi ara evet, 18-19. yüzyılda falan Avrupa'da "herkes kendi dilinde tez yazsın" diye aptalca bi akım olmuş, o Avrupalı devletlerin (Almanların aslında) o dönemdeki sidik yarışı yüzünden. Anlamsız bir dönemmiş, o akıma kapılıp Letonca tez yazan kimin adı kaldı şimdi?
  • plutongezegendegilmi  (10.11.21 18:07:47)
yuksek lisans yapma amacina gore degisir. herkesin akademik hedefleri olmak zorunda degil. ingilizceniz yeterli degilse bitmez o tez, dil bariyeri olmadan bile ugrastirici bir sey.

  • hot potato  (10.11.21 18:31:22)